YouTube Logo

YouTube Logo

YouTube to wielojęzyczna usługa hostingu wideo z USA. Pojawił się w 2005 roku z inicjatywy byłych pracowników systemu płatności PayPal: Jawed Karim, Steven Shih Chen i Chad Meredith Hurley. Od listopada 2006 r. Należy do giganta internetowego Google.

Znaczenie i historia

Nazwę i logo YouTube wymyślił Hurley, znany przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, autor oryginalnej ikony PayPal i grafik, który uzyskał dyplom w dziedzinie sztuk wizualnych. Pełnił funkcję dyrektora wykonawczego YouTube, ale wziął pełną odpowiedzialność za wizerunek marki. I w pewnym momencie po prostu skonfrontował swoich przyjaciół z faktem: jest to emblemat nowej usługi internetowej. Decyzja została podjęta jednogłośnie i nie została omówiona.

Artysta, który namalował słynną ikonę, przyznał, że jego główną inspiracją jest Walt Disney. Być może dlatego Hurley zdołał w ciekawy sposób przekazać znaczenie ikony YouTube. W końcu „Tube” to nic innego jak slangowa nazwa telewizorów CRT z lampami próżniowymi. Duży czerwony prostokąt, na którym napisane jest to słowo, reprezentuje ekran takiego urządzenia z oświetleniem wiązką elektronów.

Jednak projekt najjaśniejszego elementu często się zmieniał. W 2005 r. Położono nacisk na gradient głośności. W 2011 r. Zaokrąglony prostokąt stał się bordowy i gładki, chociaż pozostał trójwymiarowy efekt. W 2013 r. Kolor zmienił się na czerwony. Nie było innych aktualizacji w zakresie identyfikacji wizualnej marki: YouTube przestrzegał klasycznego stylu, który był częścią jej strategii marketingowej.

Godło

W 2012 r. Przedsiębiorcy zdecydowali, że CRT na logo nie oddaje istoty największego na świecie hostingu wideo. Ponadto zamierzali wprowadzić do swojego serwisu internetowego nowe funkcje i aplikacje, które nie były związane z technologią ubiegłego wieku. To była ewolucja i dotknęła wszystkich obszarów YouTube.

Christopher Bettig, kierownik działu sztuki, zasugerował, że ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z prawdziwego znaczenia słowa „Tube” i nie rozumieją, dlaczego znajduje się ono w prostokącie. Dlatego postanowiono usunąć czerwony ekran telewizora i przenieść fokus z „Tube” na ikonę odtwarzania wideo. Tak więc miała miejsce największa przeprojektowanie w historii firmy.

Jednak zmiany były tylko „kosmetyczne”. Właściciele nie odważyli się dokonać całkowitej transformacji, aby YouTube nie stracił uznania. Podkreślili płynne przejście ze strony internetowej do rodziny aplikacji wieloplatformowych: YouTube Kids, Music, TV, Red i Gaming. Dzięki uniwersalnej konstrukcji nowe logo było w stanie połączyć wszystkie te usługi.

Początkowo Bettig i jego zespół eksperymentowali z jedną ikoną Y. Ale potem zdali sobie sprawę, że jest to opcja przegrana i postanowili zrobić to jeszcze łatwiej: zapisz stary podpis, dodając do niego czerwony przycisk odtwarzania, który znajduje się na środku każdego filmu i jest ściśle związany z YouTube.

Ponadto twórcy zmienili zestaw słuchawkowy i schemat kolorów. Zaprojektowali własną czcionkę opartą na stylach klasycznej telewizji i epoce VHS. Udało im się zachować historię oryginalnej typografii i jednocześnie nadać jej bardziej nowoczesny wygląd.

2005–2011

2011–2013

2013–2015

2015–2017

2017 – obecnie

Kolory

Projektanci chcieli połączyć logo z wideo, więc zatrzymali się w odcieniu czerwonego # FF0000, który jest prezentowany w RGB. Odwrócony trójkąt wewnątrz przycisku jest biały. Jeśli chodzi o kolor napisu, istnieją dwie opcje: biały (#FFFFFF) lub czarny (# 282828). Pierwszy jest używany na ciemnym tle, a drugi na jasnym tle.