Wikipedia Logo

Wikipedia Logo

Wikipedia jest organizacją non-profit i bezpłatną encyklopedią online z bezpłatnym dostępem w różnych językach. Daje interpretację przedmiotom, pojęciom, działaniom lub zjawiskom. Zawiera również informacje o firmach, markach, producentach, usługach, usługach, osobach, zespołach, drużynach sportowych i markach.

Znaczenie i historia

Wikipedia Logo Historia

Debiutanckie logo Wikipedii pojawiło się w 2001 roku. Była to okrągła kula (zaimprowizowana kula ziemska) z wieloma napisami. Został stworzony przez użytkownika Bjornism na potrzeby konkursu na logo Nupedii. W fazie testów beta usługi używany był również emblemat z flagą USA. Zasugerował to Jimbo Wales.

Od listopada 2001 roku czytelnicy wirtualnej encyklopedii zaczęli aktywnie oferować swoje wersje logo. W rezultacie administracja sporządziła krótką listę zawierającą 24 ulubione opcje. Wygrał ostatni utwór The Cunctator.

W 2003 roku pojawiło się kilka kolejnych modyfikacji logo, które są nadal aktualne. Po kolejnym konkursie na godło, który odbył się latem, zwyciężyła wersja Paula Stansifera (pseudonim Paullusmagnus). Użytkownik zaproponował kolorowe logo utworzone z puzzli, które nie zostały w pełni złożone. Jesienią tego samego roku poprawił go David Friedland (użytkownik Nohat). To on zastąpił fragmenty tekstów literami z alfabetów różnych narodów świata.

W 2010 roku Philip Metschan dokonał kolejnego przeprojektowania. Jego wersja została również zmodyfikowana, aby pasowała do swojego poprzednika w stylu. Ale jednocześnie zmieniono pisownię słowa „Wikipedia” i wyrażenia „The Free Encyclopedia”.

2001

Debiutancki emblemat to stylizowany globus złożony z napisów. Fragmenty książki są ułożone wiersz po wierszu i po prostu wyrwane z kontekstu. Nie niosą żadnych informacji, służą raczej jako elementy projektu. Dodatkowo słowa są odzwierciedleniem tematyki Wikipedii – „skarbonki” informacji o wszystkim na świecie. Logo ma również dwie równoległe cienkie czarne linie. Są one umieszczone po przeciwnych stronach w tej samej odległości od krawędzi i środka koła.

2001 – 2003

W 2001 roku wprowadzono kolejną wersję emblematu – w postaci spłaszczonej kuli. Było też pełne napisów (a dokładniej zdań bezsensownych). Ale w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, ta ma cienką linię krawędzi biegnącą wzdłuż całego obwodu. U dołu pojawiły się również dwa wyjaśnienia tekstowe: słowo „Wikipedia” oraz wyrażenie „The Free Encyclopedia”. Wspierają monochromatyczny styl grafiki, ponieważ są w kolorze czarnym na białym tle.

2003 – obecnie

W 2003 roku zatwierdzono logo puzzli. Małe fragmenty przedstawiają litery z języków różnych narodów świata. Co więcej, globus składa się z nich, nie do końca zmontowanych. Oznacza to nieskończoność procesu i niewyczerpalność informacji. Dzięki literom stało się jasne, że globus jest lekko pochylony – tak jak powinien, bazując na swojej naturalnej osi.

2010 – obecnie

Siedem lat później pojawiło się zmienione logo. W rzeczywistości jest to poprzednia wersja, uzupełniona u dołu dwuwierszowymi napisami – „Wikipedia” i „The Free Encyclopedia”. Zawartość puzzli pozostała prawie taka sama. Zmienił się tylko kształt znaków: zostały one wydłużone.

Godło

Bezpośrednią symboliką godła jest chęć objęcia całej planety wiedzą na różnorodne tematy. A brakujące elementy układanki świadczą o niekompletności procesu, który wciąż jest przed nami, ponieważ świat informacji jest ogromny. Fragmenty mozaiki z różnymi literami wskazują na wielojęzyczność miejsca.

Rzeczywiste logo wygląda jak niedokończona kula ziemska z cienkimi granicami między elementami, które nadają mu gładki kształt. W poprzedniej wersji użyto niewłaściwych glifów, a następnie zastąpiono je prawidłowymi. Pod kulą ziemską widnieje napis „Wikipedia” z dwoma powiększonymi literami (pierwszą i ostatnią). Wyrażenie „The Free Encyclopedia” jest zapisane kursywą.

Czcionka i kolory

Aktualna wersja tekstu jest połączeniem małych i dużych liter bezszeryfowych. Wcześniej logo zawierało czcionkę Hoefler Text, ale w 2010 roku zostało zastąpione przez Linux Libertine. Firmowa paleta to biel, czerń i odcienie szarości. Istnieje również kolorowe logo na rok 2003 z niebieskimi, czerwonymi, żółtymi i zielonymi puzzlami.