Vodafone Logo

Vodafone Logo

Vodafone to angielska korporacja telekomunikacyjna założona w 1981 roku przez Ernesta Harrisona i Gerry’ego Whenta. Jego rozwój rozpoczął się od działu Racal Strategic Radio Ltd. – spółka zależna Racal Electronics. Utworzyła firmę o nazwie Racal-Vodafone. Jej siedziba znajduje się obecnie w Londynie (Wielka Brytania).

Znaczenie i historia

Vodafone Logo Historia

16 września 1991 r. Firma Racal-Vodafone została oddzielona od swojej spółki macierzystej i stała się Grupą Vodafone. Na jej czele stał jeden z założycieli – Gerry Whent. Do tego czasu pojawiło się pierwsze logo z rzeczywistą nazwą nowej konstrukcji. Używa słowa „vodafone”, utworzonego z fragmentów wyrażenia „vo ice” + „da ta” + „fone”. W całej historii serwisu miała 6 logo.

1981 – 1985

Debiutancki emblemat zawiera słowo „Racal” zapisane dużymi białymi literami w oddzielnych czerwonych polach.

1985 – 1991

W tym okresie w logo wybito drugą nazwę firmy – Racal-Vodafone, gdzie „Racal Telecom” jest na dole, a duża „Voda” na górze.

1985 – 1997

Od 1985 r. Równolegle stosowana jest inna wersja logo, oparta na nowej nazwie firmy – „Vodafone”. Odznaka składała się z subtelnych szeryfów pisanych dużymi czerwonymi literami, a słowo przecinała poziomo prosta biała linia.

1997 – 2006

W 1997 r. Przeprojektowano godło usługi telekomunikacyjnej. Wygląda jak czerwone kółko z białym cytatem pośrodku.

2006 – 2017

W tym okresie twórcy zaoferowali kolejną wersję logo, zastępując kolory z poprzedniej wersji. Potem było połączenie szarości i czerwieni z trójwymiarowymi refleksami-cieniami.

2017 – obecnie

W 2017 roku zarząd podjął decyzję o powrocie do logo z 1997 roku – dwuwymiarowego, płaskiego, biało-czerwonego.

Godło

Autorem nowego logo jest londyńskie studio Brand Union. Skupiła się na bezpośrednim znaku mowy (w cudzysłowie) i zaproponowała pakiet różnych brandingów. Przedstawia nie tylko główny znak identyfikacji wizualnej, ale także ikony, przyciski, krótkie symbole, napisy.

Czcionka i kolory

Jeśli poprzednia wersja słowa była prosta i płynna, aktualna wersja jest złożona. Na przykład cienką czcionką bezszeryfową odtwarzana jest litera „O”, która powtarza znak graficzny. Ale paleta kolorów zawsze była taka sama – połączenie czerwieni i bieli. W jednym z okresów dodano do nich szarość.