Visa Logo

Visa Logo

Visa to amerykańska firma świadcząca usługi płatnicze. Pojawił się w 1958 roku, kiedy konglomerat finansowy Bank of America zaczął wydawać karty BankAmericard i założył BankAmericard Service Corporation. Nieco później nazwę systemu zmieniono, wybierając uniwersalną nazwę Visa.

Znaczenie i historia

Visa Logo Historia

Wizualna tożsamość marki niewiele się zmieniła w ciągu ostatnich 40 lat. Logo z napisem „Visa” pojawiło się po raz pierwszy w połowie lat siedemdziesiątych. i przeszedł kilka drobnych zmian. Wcześniej używana była podobna nazwa marki, ale z frazą „BankAmericard”.

1958 – 1976

Pierwszy emblemat wyglądał jak prostokątna plastikowa karta z zaokrąglonymi rogami. Jego górna część była granatowa, środek biały, a spód pomarańczowy. W centrum umieszczono napis „BankAmericard”, wykonany pogrubioną czcionką bezszeryfową. Wszystkie litery są wielkie, ale „B” i „A” są wyższe niż pozostałe.

1976 – 1992

Aby marka stała się międzynarodowa, właściciele zmienili nazwę systemu finansowego. Tak pojawiła się Visa – jedna z najbardziej udanych marek na świecie. Zmiana nazwy pozwoliła zwiększyć zasięg docelowych odbiorców, ponieważ geograficzne połączenie z Ameryką zniknęło. A także stała się okazją do aktualizacji logo.

Projektanci zastosowali podobny wzór: po prostu zastąpili BankAmericard kartą Visa, zachowując stare proporcje i kolory. Słowo pisane jest kursywą, z naciskiem na pochylenie „V”. Listy mają szeryfowe.

1992 – 2000

W 1992 roku paleta się rozjaśniła. Zaokrąglone rogi zewnętrznej ramy stały się proste, a kontur stał się szeroki i niebieski. Ta wersja logo wciąż znajduje się w niektórych reklamach.

2000 – 2006

Pod koniec XX wieku programiści zwiększyli odstępy między literami i nieznacznie zmniejszyli nachylenie „V”. Ponadto zmienili kolor z niebieskiego na błękitny i pomarańczowy na żółty.

2006 – 2014

Pomimo globalnego sukcesu menedżerowie postanowili ożywić markę. Wydawało im się nielogiczne, że firma świadczy ogromną liczbę usług finansowych, a na jej logo widnieje tylko karta kredytowa. W listopadzie 2003 r. Specjaliści zaczęli opracowywać nowy znak towarowy. Prawie nie różni się od poprzednich wersji: w rzeczywistości jest to ten sam napis „Visa”, ale bez prostokątnych elementów i zewnętrznej ramy.

Czcionka jest nadal kursywą, chociaż nachylenie spadło. Wystający narożnik „V” jest pomalowany na żółto, aby podkreślić przejrzystość i zwięzłość obrazu.

Od 2014 r

W 2014 roku firma po raz pierwszy porzuciła swoją klasyczną paletę. Usunęła złoty kolor, który był utożsamiany ze wzgórzami Kalifornii, i pozostawiła tylko niebieski – symbol niebieskiego nieba. Aby urozmaicić logo, projektanci zastosowali gradient.

Plotka głosi, że marka pozbyła się żółtego, aby zbliżyć się do ludzi. Rzeczywiście, dla wielu ten kolor kojarzy się ze złotem, co oznacza nieosiągalny luksus i prestiż. Z kolei system wizowy próbował publicznie udostępnić pożyczki.

Godło

Podstawowy nacisk w logo systemu bankowego jest umieszczony na tekście, dzięki czemu nie ma elementów graficznych. Jedynym ręcznie narysowanym detalem jest wydłużony szeryf w kształcie klina po lewej stronie litery „V”, który sprawia, że ​​napis jest powszechnie rozpoznawalny. Od 2005 do 2014 roku był podświetlony na żółto.

Czcionka i kolory

W systemie Visa od początku używane są ukośne litery przypominające kursywę. Debiutancki emblemat miał krój szeryfowy, pozostałe miały krój szeryfowy z kategorii Sans Serif. Paleta logo firmy to połączenie koloru niebieskiego i żółtego, ale w 2000 roku zostały one zastąpione przez kolor niebieski i pomarańczowy. Po przeprojektowaniu w 2014 roku firma finansowa całkowicie porzuciła złoty kolor, który symbolizował kalifornijskie wzgórza, pozostawiając jedynie ciemnoniebieski. Wynika to z chęci zbliżenia się systemu do potencjalnych klientów, podczas gdy żółty dla wielu kojarzy się z niedostępnym złotem.