Vans Logo

Vans Logo

Vans to znana firma z Kalifornii, która produkuje obuwie i odzież sportową. Pojawił się w 1966 roku, kiedy Gordon C. Lee, James Van Doren i Paul Van Doren otworzyli mały sklep z butami. Zarządzali również fabryką i byli w pełni odpowiedzialni za proces produkcji. Od 2004 roku Vans jest własnością dużego przedsiębiorstwa VF Corporation.

Historia

Vans Logo Historia

Ta marka jest szeroko znana wśród młodych ludzi i sportowców. A wszystko dlatego, że pierwotnie był skierowany do tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia – przede wszystkim do skateboarderów. Nawet jego pierwsze logo po raz pierwszy pojawiło się na deskorolce, a dopiero potem zaczęły je przedstawiać na butach.

1966

Debiutanckie logo Vans zostało wynalezione przez 13-letniego Marka Van Dorena, syna jednego z założycieli. Zrobił szablon do natryskiwania farb na deskorolki. James Van Doren natychmiast zauważył ten znak graficzny i umieścił go na pięcie trampki Style 95. Następnie właściciel firmy postanowił poważnie zaangażować się w produkcję butów do skateboardingu.

Logo zawiera napis „Vans”, który wygląda niecodziennie ze względu na długą poziomą linię nad „A”, „N” i „S”. Linia zaczyna się od górnego punktu „V”, z powodu którego litera przypomina matematyczny znak pierwiastka. Jest to ważny aspekt projektowania, który stał się głównym elementem wizualnej tożsamości marki.

2016 r

W 2016 roku twórcy nadali czerwonemu wyrazowi „Vans”. Jasny kolor symbolizuje radość, energię i pasję. Białe tło wyraża estetyczną czystość i wyrafinowanie. Czerwono-biała paleta jest rozcieńczona czarnym napisem „Off the Wall”, znajdującym się pod spodem.

Historia jego powstania sięga połowy lat siedemdziesiątych. Kalifornijscy skaterzy Tony Alva i Stacy Peralta omawiali w Jeff Ho Surfboards i Zephyr Productions, jak jechali w pustej kałuży. Tony chwalił się, że udało mu się obrócić na ścianę i wzlecieć w powietrze. A potem podziwiający Skip Engblom zawołał: „Człowieku, właśnie zeszedłeś ze ściany”.

Właściciele samochodów dostawczych postanowili utrwalić chwytliwe zdanie w swoim logo. Początkowo była przedstawiana na małej deskorolce, która wyglądała jak skorupa żółwia. W przypadku tego zdjęcia nadano mu przydomek „żółw”. Nieco później do frazy „Off the Wall” dodano słowo „Vans”, jeszcze wcześniej stylizowane przez Van Dorena. Połączony znak towarowy był używany tylko na butach do skateboardingu. Wszystkie pozostałe rzeczy zostały ozdobione godłem z nazwą firmy.

W 2016 r. Projektanci zmienili stary projekt, usuwając deskorolkę i pozostawiając część werbalną. Ale jeśli początkowo napisy były nierówne, teraz czcionka jest ściśle ujednolicona: wszystkie litery są wielkie i symetryczne. Kreski mają tę samą szerokość i długość. Brak szeryfów na krawędziach: większość linii kończy się pod kątem prostym.

Godło

Vans Symbol

Znak graficzny był używany przez ograniczony czas: przez resztę przeważała symbolika werbalna, ukształtowana z nazwy. Ikona w kształcie miniaturowej deskorolki z napisem „Vans Off the Wall”. Logo otrzymało przydomek „żółw” ze względu na wygląd żółwia. W 2016 roku deweloperzy przeprowadzili redesign, usuwając narysowany obraz i pozostawiając tylko część tekstową.

Czcionka i kolory

Oryginalne litery były nierównej wysokości, ale później projektanci wyrównali litery, czyniąc je wielkimi symetrycznymi. Groteskowa, posiekana (bezszeryfowa) czcionka z rodziny Sans Serif. Wszystkie znaki czcionki są szerokie, wykonane pod kątem prostym. Korporacyjna paleta jest związana z czernią, czerwienią i bielą, gdzie ta ostatnia pełni rolę tła.