UPV Logo

UPV Logo

UPV lub Universitat Politecnica de Valencia to instytucja szkolnictwa wyższego w Hiszpanii. Znajduje się w Walencji. To agencja rządowa. Otwarty w 1968 r. W charakterze szkoły technicznej. W 1971 roku został przeniesiony do kategorii uniwersytetu. Dziś jest częścią kilku międzynarodowych struktur, w tym konsorcjum OpenCourseWare, European University Association, CESAER. Reprezentuje TOP 10 najlepszych uniwersytetów w kraju, w których ponad 35 tysięcy osób otrzymuje wykształcenie zawodowe.

Historia i znaczenie

Po rozpoczęciu działań edukacyjnych uniwersytet natychmiast uzyskał logo. Co więcej, ma to ogromne znaczenie dla języka (dialektu) Walencji, ponieważ ma tylko jedną używaną wersję językową.

Godło składa się z tej samej nazwy, która znajduje się po prawej stronie tarczy. Słowa są umieszczone na trzech poziomach: górny to Universitat, środkowy to Politecnica, dolny to De Valencia. Są wyrównane na końcu i na początku, więc nie wychodzą z pola i wyglądają ściśle biznesowo. Mają jedną oryginalną cechę – dużą kropkę zamiast poprzeczki w literze „A”, co czyni logo oryginalnym.

Politecnica de Valencia Logo

Po lewej stronie (przed tekstem) znajduje się nazwa marki, która składa się z wielu elementów i jest wykonana w formie pieczęci. Warto zauważyć, że uniwersytet od dziesięcioleci nie zmienia swojej symboliki. Pierwszy i najbardziej imponujący przeprojektowanie przeprowadzono w 2018 roku w związku z obchodami 50-lecia od daty otwarcia. Następnie uczelnia wyznaczyła datę rundy nie tylko różnych uroczystości, ale także odnowienia godła. Był używany przez cały rok rocznicowy.

Do 50. rocznicy identyfikacja wizualna uniwersytetu była oczywiście skupiona na liczbie 50. Została wzmocniona i podkreślona przez różne wartości uniwersytetu, graficznie wyrażając swój związek z symboliką minionych czasów. Jako główną paletę wybrano niebieski, pomarańczowy i ich kombinację (zielony).

Ponadto logo ma monochromatyczną wersję. Jest stosowany w dokumentacji uniwersyteckiej i oficjalnych dokumentach, a także w publikacjach, w których nie ma bogatego odwzorowania kolorów. Znana jest inna opcja, opracowana w kolorze niebieskim, która reprezentuje technologiczną i naukową część Politechniki. Natomiast jest pomarańczowy znak – symbol inicjatywy, kreatywności i innowacji.

Godło

Historyczne logo składa się z okrągłego znaczka. Okrągła grafika nadaje się równie dobrze do wyznaczenia szkoły technicznej, ponieważ przedstawia koło – ważny element każdego poruszającego się urządzenia.

W środkowej części znajduje się średniowieczna tarcza rycerska z pięcioma wąskimi białymi i czterema szerokimi czarnymi paskami biegnącymi pionowo. Koronowany jest przez koronę, która symbolizuje przynależność do wyższych kręgów i zaszczytów królewskich. W ten sposób programiści starali się pokazać instytucję jako strategicznie ważny obiekt w dziedzinie edukacji w Hiszpanii.

Wokół tarczy trzepocząca wstęga z napisem „EX TECHNICA” (po lewej) i „PROGRESSIO” (po prawej). Ze względu na twórczo pobitą literę „c” są bardzo wyjątkowe: miniaturowy symbol jest wciśnięty między „E” i „H”, więc wydaje się, że wisi w powietrzu. Kolor tekstu jest czarny. Centralne detale otoczone są szerokim pasmem z frazą podzieloną na dwa sektory: w górnej połowie jest UNIVERSITAT POLITECNICA, w dolnej połowie jest WALENCJA. W ich lukach znajdują się małe greckie krzyże. Ten herb jest nadal aktualny i jest reprezentowany na fladze uniwersyteckiej.

Wersje kolorystyczne logo są zróżnicowane. W przypadku dokumentów obiegu wewnętrznego, kserokopii, publikacji monochromatycznych przeznaczona jest wersja czarno-biała. Jest surowy, formalny, praktyczny. Jest też „negatywne” – logo z lustrzanym odbiciem kolorów, gdzie ciemność zastępuje światło i odwrotnie. To logo służy do drukowania materiałów. Ale są kolorowe emblematy, w których biel łączy się z ciemnoczerwoną, niebieską i zieloną.

Wszystkie etykiety są napisane czcionką FuturaTM (w szczególności Futura Condensed) i są uzupełnione przez OptimaTM.