UGR Logo

UGR Logo

UGR lub Universidad de Granada to jedna z najstarszych szkół wyższych w Hiszpanii. Został stworzony na zamówienie papieża Klemensa VII. Oficjalnie pojawił się w 1531 roku, ale jego korzenie sięgają znacznie głębiej, ponieważ opiera się na madrasah, otwartej w 1349 roku. Dziś ma 21 wydziałów (w tym 17 wydziałów), w których studiuje 88 tysięcy studentów. Kampusy znajdują się w Granadzie, Ceucie i Melilli.

Historia

Godło króla Hiszpanii Juana Carlosa de Borbona, które pozostawiono mu do wiecznego użytku, jest używane w logo uniwersytetu. Pomimo istniejących elementów znak heraldyczny nie był statyczny i cały czas się zmieniał. Okresowo pojawiały się w nim nowe postacie, a stare znikały. Teraz są szczegóły związane z byłym władcą, a także niuanse istotne dla uniwersytetu.

Godło ma tarczę podzieloną na kilka sektorów, które przedstawiają ich własne interpretacje – lwy, fragmenty flag, forteczne zamki, krzyże. Ogólnie składa się z czterech części, które pokazują symbole Kastylii i Leona, Aragonii i Dos Sycylii, Austrii i Brabancji Starej i Nowej Burgundii.

Rycerski atrybut znajduje się na tle dwugłowego ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Przypuszczalnie jest to orzeł – znak najwyższej władzy państwowej. Powyżej czerwona korona ze złotymi wykończeniami i masywny krzyż. Poniżej znajduje się legendarny Znak Gideona – naszyjnik Zakonu Złotego Runa, sięgający środka. W centralnej części znajduje się miniaturowy herb założyciela instytucji edukacyjnej.

W jednym z najwcześniejszych wariantów godła znajdują się również dwie kolumny w jasnym beżu z napisami „PLUS” i „ULTRA”. W nowoczesnej wersji filary zostały zastąpione prowizorycznymi falistymi liniami o tym samym motcie. Słowa znajdują się po prawej i lewej stronie orła. Z tego powodu wydaje się, że ptak stoi na ciętych kolumnach, jak strażnik wyższego rzędu.

Wszystkie elementy są otoczone podwójną ramką konturową – jakby to był duży okrągły znaczek. Napis „UNIVERSITAS GRANATENSIS 1531” biegnie wzdłuż szerokiej krawędzi. Ale to tylko w oryginalnym logo. W obecnej wersji nie ma linii obrzeża – zdanie otacza jedynie herb i dwugłowego orła z koroną.

Godło i jego znaczenie

Universidad de Granada logo

Oprócz znaku graficznego opartego na osobistej heraldyce i bezpłatnych dodatkach, oficjalną symboliką jest sama nazwa uniwersytetu – Universidad de Granada. Co więcej, trzecie słowo zajmuje więcej miejsca niż pierwsze. Odbywa się to celowo, aby podkreślić miasto, w którym znajduje się uczelnia wyższa.

Proporcjonalność logo zapewnia oryginalna pisownia i rozmiar litery „N”. Czcionka – Minion Pro. Jest reprezentowany małymi literami i jest używany w dwóch odmianach: średniej i zwykłej. Pierwsze słowa „Universidad de” są spełnione, drugie – „Granada”. Ta różnica w pisaniu kompensuje zmianę poziomu w różnych częściach tekstu i tworzy jeden styl.

Kolorystyka godła składa się ze szkarłatu, złota, niebieskiego (na elementach tarczy i korony), a także czarno-białego (na dwugłowym orle i otaczającym go napisem). Ale najważniejsze jest czerwony – korporacyjny kolor uniwersytetu.