UDC Logo

UDC Logo

UDC to skrót od nazwy Universidade da Coruna, nowoczesny uniwersytet w La Coruña, położony w regionie Galicji. Uniwersytet powstał w 1990 roku i ma kilka wydziałów, na których kształci się setki studentów.

Znaczenie i historia

Universidade da Coruna Logo Historia

Logo odzwierciedla charakterystyczne cechy instytucji, które są bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Wersja debiutowa była używana do 1999 r., Po czym została zastąpiona zaktualizowanymi symbolami. Jest opracowany na podstawie tego pierwszego i stanowi jego kontynuację graficzną, podkreślając ciągłość. Ale oryginalna wersja nie jest odpisana – jest używana dzisiaj. Zaprojektowany na specjalne okazje, święta i zachowany na dyplomach, proporczykach uniwersyteckich, znaczkach, flagach.

Godło pojawiające się po przeprojektowaniu przypomina debiut. Przedstawia pojedynczą latarnię morską z promieniami rozchodzącymi się na boki: cztery wąskie po lewej i prawej stronie oraz jedna szeroka u góry. Nad kompozycją znajduje się taśma z mottem „Hac Luce”, co oznacza „Z tym światłem”. Na dole znajduje się pełna nazwa uniwersytetu. Latarnia morska i otaczająca ją przestrzeń (jest owalna) są fioletowe, światło jest białe, wstążka i napis są niebieskie.

To logo było używane do 2008 roku – do czasu pojawienia się zmienionej symboliki. Kluczowym elementem była nazwa uczelni wyższej – „Universidade da Coruña”. Jest napisany dużą czcionką bezszeryfową dużymi literami. Przestrzeń na litery jest znacznie szersza niż w poprzedniej wersji, więc wizualnie logo jest łatwiejsze do zauważenia.

Projekt znaku graficznego został radykalnie zmieniony. Wieża jest usunięta, na boki przebijają tylko promienie, które przebijają ciemność. Ale ich liczba zmalała: teraz z każdej strony są trzy promienie i one same zbiegają się w środku elipsy. Zgodnie z koncepcją twórców, ta wersja jest minimalistycznym odzwierciedleniem poprzedniej z naciskiem na tradycje Galicji.

Godło

Wieża używana jako element centralny ma prawdziwy prototyp. Jest to najstarszy zabytek architektury w Europie – obecna latarnia morska Torre de Hercules. Znajduje się na północy La Coruña. Jest to nie tylko lokalny, ale także światowy punkt orientacyjny, ponieważ pojawił się nawet w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Administracja uniwersytecka przypomina paralele z historią regionu, pozostając wierna swoim rodzinnym korzeniom.

Emblemat jest prezentowany w kilku opcjach kolorystycznych. Podstawowy – fioletowy (fuksja), dodatkowy – biały, granatowy, czarny. Ponadto istnieje monochromatyczne logo. Jest przeznaczony do użytku w papierach biznesowych, mediach drukowanych i publikacjach, które nie mają kolorów.

Kolejna odmiana – z listą wydziałów, instytutów, prorektorów. Ona jest szara. Ma obieg w dokumentach urzędowych. Czcionka napisów i nazwa uniwersytetu w starym i nowym wydaniu to Arial, Helvetica lub jego komputerowy odpowiednik ze swobodnego obrotu.