UCM Logo

UCM Logo

UCM to największy uniwersytet w Hiszpanii o nazwie Universidad Complutense de Madrid. Pojawił się w 1499 roku i był pod patronatem kardynała Cisnerosa. Znajduje się w Madrycie. Otwarty w Estudios Generales Higher School, która działa od 1293 roku, a następnie otrzymał status uniwersytetu. Dziś jest uważany za najstarszy na świecie. Studiuje w nim 86 tysięcy studentów.

Znaczenie i historia

W logo firmy widnieje nie tylko nazwa, ale także miejsce założenia uniwersytetu. Faktem jest, że miasto Alcalá de Henares, w którym kupiono posiadłość pod budowę kampusu, po łacinie brzmi jak Complutum. Ta opcja stanowiła podstawę nazwy instytucji szkolnictwa wyższego.

Podobne do apelu z wizerunkiem łabędzia. Nazwisko kardynała Cisnerosa, według którego uniwersytet został otwarty, w języku hiszpańskim oznacza „łabędź” (cisne). Dlatego godło uniwersytetu przedstawia śnieżnobiałego szlachetnego ptaka, pod którego skrzydłem jest UCM. Ten wyróżniający się znak wraz z logo tworzą jedną symbolikę, w której wszystkie elementy harmonijnie się uzupełniają. W rezultacie akcesoria wizerunkowe działają w interesie najstarszego uniwersytetu, podkreślając jego wysoki status.

Obowiązkowym elementem logo jest szczegółowa nazwa znajdująca się na dole. Struktura tekstu jest wielopoziomowa, podzielona na trzy fragmenty. Pierwszym z nich jest Universidad: średniej wielkości, zajmuje 60% pola, pisane wielkimi literami. Drugi to „Complutense”: zajmuje 100% przydzielonej przestrzeni, wykonany jest dużym drukiem. Trzeci – „Madryt”: mały, umieszczony na 40% logo, wskazuje lokalizację uniwersytetu.

Trójwierszowa struktura słowa kluczowego wizualnie równoważy emblemat, ponieważ masywny herb ma wydłużony kształt, a na jego tle nazwa uniwersytetu byłaby nieczytelna. Ponadto, gdy spojrzysz na symbolikę, słowo „Complutense”, które jest napisane jako większe niż inne, jest natychmiast widoczne. Ta technika została zastosowana specjalnie w celu skoncentrowania się na autentycznej nazwie miasta w wersji łacińskiej. Podkreśla to starożytność instytucji.

Istnieje kilka innych marek z inną dystrybucją elementów. Na przykład w jednym z nich słowa są umieszczone w kolumnie, a po lewej stronie znajduje się herb z tarczą i łabędź. Wszystkie litery są wielkie, więc mają identyczny rozmiar i wyglądają proporcjonalnie. Największe słowo jest w ramce, dlatego jest nie tylko duże, ale także obszerne.

Godło

Kluczowym symbolem UCM jest herb, a jego głównym elementem jest tarcza. Zawiera kwadraty w dwóch kolorach – osiem złotych i siedem czerwonych. Ma koronę (powyżej) i kutazy (poniżej). Te ostatnie składają się ze sznurków i masywnych szczotek srebrnego odcienia, a także centralnej matrycy, na której znajdują się trzy napisy. Górna – „Libertas”, środkowa – „Perfundet”, dolna – „Omnia Luce”. Kolor liter jest brązowy.

Wisiorki z dużymi pędzelkami wystają zza tarczy i skierowane w dół czubkiem. Korona, jako znak władzy królewskiej, jest pomalowana na złoto i wysadzana kamieniami szlachetnymi. Tłem jest rozłożysty łabędź, który zdaje się chronić herb uniwersytecki. Głowa białego ptaka z czerwonym dziobem dumnie skręciła w prawo.

Wszystkie elementy są otoczone wstążką z legendarnym napisem „Universitas” (po lewej), „Complutensis” (po prawej) i „Matritensis” (po obu stronach w środku). Kształt oryginalnego obrzeża jest spiczastą tarczą. Użyta czcionka nosi nazwę Filosofia. Odmiana tej czcionki jest używana we wszystkich innych wyrażeniach. Jest uważany za osobę fizyczną i oficjalnie zarejestrowany jako część tekstowa. Zrównany z oryginalnymi symbolami uniwersytetu.

Główny korporacyjny kolor UMC to czerwony. Idealnie uzupełnia srebro, złoto, jasnożółty, czarny i biały. Ten ostatni jest uważany za tło, ale czasami jego miejsce jest czarne, na którym reszta palety wygląda kontrastowo i jasno. Tylko tarcza jest w pełni pomalowana, pozostałe elementy obrysowane są cienką ciemną linią.