Uber Logo

Uber Logo

Uber to firma transportowa, która oferuje zamawianie, dzwonienie i rezerwację taksówek lub prywatnych samochodów z kierowcami. Aplikacja, za pośrednictwem której świadczone są usługi online, ma tę samą nazwę. Firma mieści się w San Francisco w Kalifornii, gdzie została założona przez Garretta Campa i Travisa Kalanika. Co więcej, jest to bardzo młoda usługa, która istnieje od 2009 roku.

Znaczenie i historia

Uber Logo Historia

Pomimo młodego wieku serwis Uber przeszedł kilka przekształceń, w wyniku czego powstał przyjazny i intuicyjny interfejs i logo, które dokładnie odzwierciedlają charakter jego działalności. Jego zadaniem jest wykazanie zdolności do śledzenia zamówionego samochodu z kierowcą. Ale do tego czasu logo było w formie złożonego słowa UberCab.

2009 – 2011

Wersja debiutowa w formie dużej litery (część graficzna) i nazwy firmy (część tekstowa) przekazuje ścisłe połączenie usługi z drogą. Aby to zrobić, projektanci zrobili znak w postaci półokrągłej autostrady i umieścili nad nią słowo „Uber”. Jest to oznaczenie początkowych i końcowych punktów sekwencji.

Co więcej, twórcy ciekawie pobili styl logo, łącząc dwie wielkie litery w jedną. Aby to zrobić, użyli słowa UberCab w specjalny sposób, biorąc od niego „U” i „C”. Projektanci pozostawili pierwszy symbol bez zmian, a drugi obrócił się o 90 stopni. Rezultatem jest oryginalny znak usługi transportowej.

2011 – 2016

W tym okresie pojawiła się zaktualizowana wersja oparta na formie ustnej. Nazwa firmy jest napisana cienką, gładką czcionką wielkimi literami bez sans serif. Jedyną różnicą między literami a klasycznym wyglądem jest miniaturowa zakrzywiona półka u góry przy znaku „U” i na dolnej części nogi „R”. Słowo „Cab” całkowicie zniknęło z nazwy.

2016 – 2018

W 2016 r. Właściciele serwisu postanowili zrewidować projekt logo i wybrali gładką czcionkę bez szeryfów i wystających elementów. Wszystkie litery są wielkie, a nacisk położony jest na fazowane plastry „E”.

2018 – obecnie

Obecny emblemat przedstawia słowo „Uber” w wydłużonym kształcie. Teraz wszystkie znaki są pisane małymi literami, z wyjątkiem pierwszego. Czcionka jest pogrubiona, więc czarne litery są wyraźnie widoczne na białym tle.

Symbol

Najpoważniejszym okresem w historii godła był 2011-2012, kiedy dokonano radykalnej zmiany. Chociaż nowa wersja nie wyglądała jak jej poprzedniczka, zachowała przywiązanie do tematów motoryzacyjnych i drogowych. Jego wizualnym środkiem była litera „U” z górnymi końcami wygiętymi do wewnątrz. Ikona została umieszczona w prostokącie.

Zmieniła się także pisownia nazwy. Teraz „U” wyglądało niecodziennie i różniło się od tego w symbolu graficznym. Deweloperzy wydłużyli i wygięli lewy koniec. Sprawili, że wszystkie inne postacie były całkowicie normalne i gładkie, i usunęli szeryf. Dominującymi kolorami były srebrno-biały i szaro-niebieski. Rok później właściciele serwisu zmienili również projekt aplikacji mobilnej i strony na komputery.

Godło

Plakietka pasażera jest okrągła, a kierowca jest sześciokątny. Etykiety znajdują się w kwadratowym kształcie, co wyraźnie odróżnia je na mapie. Zarówno schematy kolorów, jak i wzory różnią się w zależności od kraju. Na przykład wersja chińska jest zdominowana przez czerwoną paletę, wersja indyjska jest turkusowa, a ci, którzy używają Ubera w USA, widzą ciemne turkusowe logo.

Czcionka i kolor

Zestaw słuchawkowy z logo zmieniał się kilka razy w ciągu lat istnienia firmy, przechodząc od szerokich i małych liter do wąskich i wielkich liter. Unikalne elementy zostały wyróżnione przez „U”, „R” (w jednej wersji mają zakrzywione końce), a także „E”, które miały skośne sekcje boczne.

Paleta logo Uber jest bardzo różnorodna, ponieważ zespół projektowy przedstawił 65 opcji kolorystycznych do użytku lokalnego. W rezultacie każdy kraj ma swój własny rozpoznawalny styl. Zamiast tradycyjnego asortymentu korporacyjnego składającego się z czarnego, białego i niebieskiego, teraz na świecie istnieje wiele innych kombinacji. Standardowe ikony zawierają biel i dwa odcienie niebieskiego lub przedstawiają kombinację bieli z brązem i pomarańczą.