UAM Logo

UAM Logo

UAM to akronim młodego hiszpańskiego uniwersytetu Universidad Autonoma de Madrid. Pojawił się w czerwcu 1968 r., w czasie reform szkolnictwa kapitałowego w latach 60/70. Jego status prawny jest autonomiczny, publiczny. Ma bardzo wysoki rating zaufania. Należy do TOP 15 najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego w Europie. Posiada kilka budynków, które znajdują się w Madrycie i jego okolicach. Oferuje szkolenia na 8 wydziałach, w tym prawniczych, najbardziej prestiżowych w kraju.

Znaczenie i historia

Universidad Autonoma de Madrid (UAM) logo Historia

Od założenia do dziś uniwersytet posiadał tylko trzy znaki towarowe.

1968

Universidad Autonoma de Madrid logo 1968

Pierwsze logo jest datowane na 1968 rok, tj. pojawiło się dokładnie w roku otwarcia uniwersytetu. Przez długi czas pozostawała niezmieniona monochromatyczna. W rzeczywistości jest to skromna wersja z minimalną ilością informacji wizualnych, w której wszystko skupia się na nazwie.

Napis „Universidad Autonoma de Madrid” jest wykonany w czarno-białej lub szarej, wyciszonej tonacji. Słowa są podzielone na dwie części i ułożone w warstwach: pierwsza składa się z „Universidad Autonoma”, druga z „De Madrid”. Górna część jest na jasnym tle, dolna jest na ciemnym. Struktura ta wspiera ideę różnorodności i autonomii uniwersytetu, gdzie każdy wydział jest odrębną strukturą z niezależnym światopoglądem.

1986

Universidad Autonoma de Madrid logo 1986

W 1986 roku logo zostało nieznacznie zaktualizowane. Pojawił się w niej akronim „UAM”. W tej wersji elementem akcentującym była litera „M”. Wygląda jak abstrakcyjna forma architektoniczna, wykonana z zachowaniem geometrycznie dokładnych proporcji. Oryginalność podkreśla monumentalność i bliskość „złotego odcinka”, o tym co mówi rysunek kropkowaną linią.

Jednocześnie logo wskazuje na dobrze rozwinięty dział matematyki, który w tym czasie był najbardziej poszukiwany. To dzięki niej uczelnia wyższa uzyskała wysoki status i znalazła się w pierwszej piętnastce europejskich liderów. Znak „M” jest więc bardziej hołdem. Ze względu na swoją schematyczną budowę, wygląda trójwymiarowo.

2019

Universidad Autonoma de Madrid logo 2019

W 2019 r. kierownictwo zdecydowało o radykalnej zmianie wizerunku, symbolu i logo firmy, ponieważ placówka edukacyjna przekroczyła 50-letnią granicę. Ale baza pozostała ta sama: nazwa „Universidad Autonoma de Madrid”. W tej skróconej wersji „UAM” symbole „U” i „M” są pogrubione, natomiast „A” jest napisane kursywą. Ponadto skrót ten jest usuwany z górnej części i umieszczany po prawej stronie szczegółowej nazwy uczelni.

Uaktualniony wygląd logo odzwierciedla niektóre cechy poprzedniej próbki. Na przykład różnicowanie czcionek w inicjałach. Z godła usuwane są ramki zawierające fragmenty nazwy i monochromatyczne. Pojawiła się otwartość i chromatyczność. Wprawdzie zachowano dwupoziomowy układ linii, ale otrzymały one nowy wygląd – zgodnie z pisownią z literami „U”, „A”, „M”. Pozostałe litery są małymi literami, klasycznymi. Wszystkie kombinacje słów są niebieskie.

W górnej części znajduje się skrót, w którym uwaga została przeniesiona z „M” na „A”. Teraz jest znacznie cieńszy od sąsiednich znaków i ma szeroki znak akcentu. Paleta została również zmieniona na oliwkową.

Element graficzny również został zmieniony. Wprowadzono do niego numer 50 – jako oznaczenie daty rocznicy. Jest otoczony dwoma kołami i wielokątem. Rocznicę tę podkreśla również napis „1968 – 2019”. Jednak najciekawszą częścią jest wielokąt, który dopełnia kompozycję postaci. Ujednolica elementy, czyni obraz kompletnym, a nawet wskazuje na położenie kampusu Cantoblanco w północno-wschodniej części stolicy.

Godło

Uniwersytet posiada jeszcze jeden ważny znak identyfikacyjny – herb. Jest to tarcza o klasycznym kształcie, podzielona na dwie połówki. W lewej widać płonącą latarkę na długim uchwycie. Po prawej stronie znajduje się niedźwiedź wyrywający owoc z wysokiego drzewa. Nad nimi znajduje się duża korona pokrywająca szczyt tarczy. Jest on malowany szczegółowo, z podkreślonymi zębami i inkrustowanymi klejnotami.

Po bokach wszystko otoczone jest laurem lub wieńcem laurowym z liści, widocznie wyrwanym z drzewa, które znajduje się na jednym z fragmentów. Na dole wąskiej wstęgi jest napisane „QUID VLTRA FACIAM?”. Paleta kolorów znaku graficznego opiera się na połączeniu zieleni, bieli, czerwieni, brązu, czerni i żółci.

Czcionka użyta w tekście to Berthold Walbaum Book. Jest pomalowany na niebiesko i jasnozielony lub oliwkowy.