UAM to akronim młodego hiszpańskiego uniwersytetu Universidad Autonoma de Madrid. Pojawił się w czerwcu 1968 r., w czasie reform szkolnictwa kapitałowego w latach 60/70. Jego status prawny jest autonomiczny, publiczny. Ma bardzo wysoki rating zaufania. Należy do TOP 15 najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego w Europie. Posiada kilka budynków, które znajdują się w Madrycie i jego okolicach. Oferuje szkolenia na 8 wydziałach, w tym prawniczych, najbardziej prestiżowych w kraju.
Znaczenie i historia
Od założenia do dziś uniwersytet posiadał tylko trzy znaki towarowe.
1968
Pierwsze logo jest datowane na 1968 rok, tj. pojawiło się dokładnie w roku otwarcia uniwersytetu. Przez długi czas pozostawała niezmieniona monochromatyczna. W rzeczywistości jest to skromna wersja z minimalną ilością informacji wizualnych, w której wszystko skupia się na nazwie.
Napis „Universidad Autonoma de Madrid” jest wykonany w czarno-białej lub szarej, wyciszonej tonacji. Słowa są podzielone na dwie części i ułożone w warstwach: pierwsza składa się z „Universidad Autonoma”, druga z „De Madrid”. Górna część jest na jasnym tle, dolna jest na ciemnym. Struktura ta wspiera ideę różnorodności i autonomii uniwersytetu, gdzie każdy wydział jest odrębną strukturą z niezależnym światopoglądem.
1986
W 1986 roku logo zostało nieznacznie zaktualizowane. Pojawił się w niej akronim „UAM”. W tej wersji elementem akcentującym była litera „M”. Wygląda jak abstrakcyjna forma architektoniczna, wykonana z zachowaniem geometrycznie dokładnych proporcji. Oryginalność podkreśla monumentalność i bliskość „złotego odcinka”, o tym co mówi rysunek kropkowaną linią.
Jednocześnie logo wskazuje na dobrze rozwinięty dział matematyki, który w tym czasie był najbardziej poszukiwany. To dzięki niej uczelnia wyższa uzyskała wysoki status i znalazła się w pierwszej piętnastce europejskich liderów. Znak „M” jest więc bardziej hołdem. Ze względu na swoją schematyczną budowę, wygląda trójwymiarowo.
2019
W 2019 r. kierownictwo zdecydowało o radykalnej zmianie wizerunku, symbolu i logo firmy, ponieważ placówka edukacyjna przekroczyła 50-letnią granicę. Ale baza pozostała ta sama: nazwa „Universidad Autonoma de Madrid”. W tej skróconej wersji „UAM” symbole „U” i „M” są pogrubione, natomiast „A” jest napisane kursywą. Ponadto skrót ten jest usuwany z górnej części i umieszczany po prawej stronie szczegółowej nazwy uczelni.
Uaktualniony wygląd logo odzwierciedla niektóre cechy poprzedniej próbki. Na przykład różnicowanie czcionek w inicjałach. Z godła usuwane są ramki zawierające fragmenty nazwy i monochromatyczne. Pojawiła się otwartość i chromatyczność. Wprawdzie zachowano dwupoziomowy układ linii, ale otrzymały one nowy wygląd – zgodnie z pisownią z literami „U”, „A”, „M”. Pozostałe litery są małymi literami, klasycznymi. Wszystkie kombinacje słów są niebieskie.
W górnej części znajduje się skrót, w którym uwaga została przeniesiona z „M” na „A”. Teraz jest znacznie cieńszy od sąsiednich znaków i ma szeroki znak akcentu. Paleta została również zmieniona na oliwkową.
Element graficzny również został zmieniony. Wprowadzono do niego numer 50 – jako oznaczenie daty rocznicy. Jest otoczony dwoma kołami i wielokątem. Rocznicę tę podkreśla również napis „1968 – 2019”. Jednak najciekawszą częścią jest wielokąt, który dopełnia kompozycję postaci. Ujednolica elementy, czyni obraz kompletnym, a nawet wskazuje na położenie kampusu Cantoblanco w północno-wschodniej części stolicy.
Godło
Uniwersytet posiada jeszcze jeden ważny znak identyfikacyjny – herb. Jest to tarcza o klasycznym kształcie, podzielona na dwie połówki. W lewej widać płonącą latarkę na długim uchwycie. Po prawej stronie znajduje się niedźwiedź wyrywający owoc z wysokiego drzewa. Nad nimi znajduje się duża korona pokrywająca szczyt tarczy. Jest on malowany szczegółowo, z podkreślonymi zębami i inkrustowanymi klejnotami.
Po bokach wszystko otoczone jest laurem lub wieńcem laurowym z liści, widocznie wyrwanym z drzewa, które znajduje się na jednym z fragmentów. Na dole wąskiej wstęgi jest napisane „QUID VLTRA FACIAM?”. Paleta kolorów znaku graficznego opiera się na połączeniu zieleni, bieli, czerwieni, brązu, czerni i żółci.
Czcionka użyta w tekście to Berthold Walbaum Book. Jest pomalowany na niebiesko i jasnozielony lub oliwkowy.