Tumblr Logo

Tumblr Logo

Tumblr to platforma społecznościowa do osobistego mikroblogowania. Projekt został założony w lutym 2007 roku przez przedsiębiorcę i dewelopera Davida Karpa. Właścicielem serwisu od 2019 roku jest Automattic. Siedziba znajduje się w mieście Nowy Jork (USA).

Znaczenie i historia

Tumblr Logo Historia

Oryginalny znak sieci społecznościowej pojawił się natychmiast w roku jej otwarcia – w 2007 roku. Składał się z dwóch elementów – grafiki (kwiatek) i tekstu (tytuł). W tej formie (z wyjątkiem koloru) logo istniało do połowy 2013 roku, kiedy platforma do mikroblogowania została przejęta przez Yahoo !, pozostawiając logo bez zmian.

Zmiany były tak drobne, że postrzegano je nie jako przeprojektowanie, ale jako korektę. Nowy właściciel powierzył przeprojektowanie logo grupie swoich projektantów. Dokonali bardzo interesujących zmian, ponieważ kiedy patrzysz na słowo, wydaje się, że jest to to samo, a jeśli spojrzysz na każdą literę z osobna, zmiany są zauważalne.

Tak więc symbole stały się szersze, więc nazwa zajmuje więcej miejsca na logo. Najbardziej dramatyczna przemiana nastąpiła w przypadku litery „u” – usunięto z niej lewy szeryf. Ponadto ona wraz z „m” otrzymała opływowe i gładkie łuki. W efekcie logo zyskało atrakcyjny wygląd. Na przestrzeni lat jej istnienia nastąpiły cztery zmiany w logo.

2007 – 2010

Debiutancka wersja zawierała kwiatek i dziesięć płatków oraz napis składający się z nazwy sieci społecznościowej. Początkowo był niebieski, ale potem zrobił się szary, pierwotnie łącząc światło z ciemnością. Przejście gradientowe jest nierówne: „t” jest bardziej białe, „r” wręcz przeciwnie, jest popielate. Technika ta stwarza wrażenie bliskiej obecności światła słonecznego – jakby promienie przechodzące przez okno nierównomiernie oświetlały słowo „tumblr”. Nawiasem mówiąc, jest napisany małymi literami i ma na końcu dużą kropkę.

2010 – 2013

Uczucie gry cieni i słońca pozostało na nazwie, ale nabrało lekkiego, stłumionego tonu, jakby stało się pastelowe i nie tak jasne. Nie było innych zmian.

2013 – 2018

W 2013 roku środowisko internetowe do blogowania zostało kupione przez Yahoo !, które zdecydowało się nie zmieniać radykalnie logo. Główny powód: zapoznał się już z tą siecią społecznościową i zwykle kojarzony z nią, dlatego zmiany mogą doprowadzić do gwałtownego odpływu użytkowników.

Deweloperzy zasadniczo zmienili kolor logo, nadając mu niebieski kolor i dodali kilka markowych ikon. Stanowią źródło w Internecie, reklamie i mediach cyfrowych w nowoczesnym formacie. Było to początkowe „t”, grane granatem i bielą: ciemne na świetle (2015-2016) i światło na ciemności (2016-2018). W pierwszym przypadku litera ma cienie, które nadają jej efekt 3D.

2018 – obecnie

We współczesnej wersji szeryfy „b” i „l” są wyrównane, a „r” ma obcięty górny prawy fragment. Kropka na końcu słowa zniknęła, a samo słowo stało się czarne. Zasadniczo ikony zostały przeprojektowane: zostały dostosowane do systemów iOS i Android. Wszystkie zawierają pojedynczą literę „t”: pierwsza jest ciemna na jasnym tle, druga jest jasna na kwadracie z wygładzonymi narożnikami, a trzecia jest jasna w kole.

Godło

Pierwotnie obok kubła znajdował się dziesięciopłatkowy kwiat. Jest zapożyczony z projektu Davidville. Ale kiedy firma pracowała nad projektem dla v3, zdecydowała się go usunąć, aby zredukować branding. Teraz logo Tumblr ma tylko napis, który przypomina oryginalną wersję.

Czcionka i kolory

Część tekstowa logo oparta jest na bardzo starożytnym kroju pisma, który pojawił się w 1860 roku. Nazywa się Bookman Old Style i został stworzony przez Alexandra Phemistera dla odlewni Miller & Richard. Ta odmiana przypomina krój Caslon, różni się od niej równą i regularną strukturą. Kolory emblematów: biały, niebieski i szary.