Toyota Logo

Toyota Logo

Toyota to japońska firma motoryzacyjna, która produkuje pojazdy użytkowe, towarowe, osobowe i osobowe. Nieoficjalnie pojawiło się w 1929 r., Kiedy Toyoda Automatic Loom Works, firma produkująca krosna, otworzyła dział produkcji samochodów. Dopiero w 1937 r. Toyota Motor Co., Ltd. stał się niezależnym przedsiębiorstwem.

Znaczenie i historia

Toyota Logo Historia

Słynne logo Toyoty, składające się z trzech owali, pojawiło się w 1989 roku. Wcześniej używano słownych znaków towarowych, które pozwalały na identyfikację marki.

1935

Na początku firma nazywała się Toyoda po Sakichi Toyoda. To słowo stało się centralnym elementem logo. Został przedstawiony w prostokącie z wyciętymi narożnikami, który z kolei znajdował się pośrodku ośmiokąta. Aby napis był czytelny, projektanci wybrali pogrubienie bezszeryfowe i zastosowali czerwone litery łacińskie. Debiutancki emblemat znajduje się na wczesnych samochodach firmy.

1949 – 1989

Producent przeprowadził otwarty konkurs na najlepszy projekt logo. Zwycięska wersja zawierała japońskie znaki oznaczające Sakichi Toyoda. Znajdowały się na tle czerwonego koła z podwójnym konturem.

Wtedy to firma zmieniła nazwę na Toyota. Jej właściciele uważali, że nudna spółgłoska „t” brzmi lepiej niż dźwięczne „d”. Ponadto słowo „Toyota”, napisane przez katakana, składa się z ośmiu cech (tzw. Jikaku), a ósemka w Japonii jest uważana za szczęśliwą liczbę. Innym powodem rebrandingu jest ekspansja małej firmy do wielkości przedsiębiorstwa korporacyjnego.

1958

W 1958 roku twórcy usunęli geometryczne kształty z godła i napisali po angielsku. Rezultatem był zwięzły znak towarowy: czarne słowo „Toyota” na białym tle. Pociągnięcia liter o nierównej grubości. Na końcach – wąskie długie szeryfowe.

1969

Nowe logo niewiele różni się od poprzedniego. Projektanci zmienili czcionkę, preferując klasyczną Helveticę. Charakteryzuje się prostymi liniami, wyraźnymi geometrycznymi kształtami i brakiem szeryfów. W tym samym czasie drukowane znaki w słowie są tak blisko, że „Y” dosłownie spoczywa na dwóch „O” po bokach.

1978 – obecnie

W 1978 r. Napis stał się bardziej czytelny ze względu na zwiększone odstępy między literami. Czerwony zastąpiony czarnym.

1989 – obecnie

Pod koniec lat 80. firma ma logo z symbolem korporacyjnym w postaci trzech owali. Czas zbiegł się w 50. rocznicę Toyoty, ale menedżerowie marki zaczęli ją rozwijać pięć lat przed datą rocznicy. W 2004 r. Projektanci zmodernizowali wizerunek, wprowadzając owale w srebrno-metalowej wersji. Aby uzyskać efekt 3D, zastosowaliśmy cienie, światła, kontury i gradient.

Znak towarowy stał się tak sławny, że został skradziony przez prywatnego producenta samochodów Zhejiang Geely Holding Group Co. W 2003 roku wykorzystała tak zwane „logo Merry”, które wyglądało jak zarejestrowany znak towarowy Toyota. Ale sąd postanowił inaczej i nie widział oznak nieuczciwej konkurencji w tym, co się działo. Sprawa została zamknięta pod koniec 2003 roku. Geely zmienił symbol korporacyjny, ale nie rozpoznał oczywistego podobieństwa.

Godło

Toyota Symbol

Emblemat zawiera trzy owale, które znajdują się symetrycznie. Dwie małe prostopadłe elipsy symbolizują serce Toyoty i serce klienta. Punkty przecięcia to zaufanie i wzajemnie korzystna współpraca. Połączone kształty geometryczne są podobne do „T”, pierwszej litery w nazwie producenta. Przedstawiają także kierownicę samochodu.

Duży owal oznacza przestrzeń życiową, którą zajmuje Toyota. Pusta lewa i prawa litera „T” reprezentują podstawowe wartości marki: uczciwość, innowacyjność, jakość i odpowiedzialność. Nierówna grubość linii jest nutą japońskiego pędzla.

Słynne logo pojawiło się po raz pierwszy na luksusowym sedanie Celsior. Potem „migrował” do reszty samochodów, siedząc z tyłu bagażnika. Ale przedni panel również nie jest pusty: każdy model ma swój własny znak rozpoznawczy. Na przykład Lexus ma literę „L” umieszczoną w okręgu.

Czcionka i kolory

W okresie, gdy Toyoda zmieniła nazwę na Toyota, zarząd firmy zrewidował pisownię. W debiutanckiej wersji zastosowano klasyczny krój szeryfowy. Od 1969 roku w najprostszym projekcie zastosowano elegancką czcionkę bezszeryfową z serii Sans Serif. Minimalizm podkreśla również kolorystyka, w której dominuje czerwień. Ale był używany tylko na początku i teraz, a przez resztę czasu logo było czarne.