Toblerone Logo

Toblerone Logo

Toblerone to nazwa czekolady wytwarzanej przez Kraft Foods Corporation. Jego historia rozpoczęła się w 1868 roku, kiedy Jean Tobler zaczął sprzedawać słodycze. Widząc zwiększone zapotrzebowanie na smakołyki, właściciel sklepu zdecydował się uruchomić własną fabrykę czekolady. Zrealizował ten pomysł w 1899 roku, zakładając Fabrique de Chocolat Berne Tobler & Cie w Bernie. A dziesięć lat później Toblerone pojawił się w ofercie. Oryginalną recepturę wymyślili kuzyni Theodor Tobler i Emil Baumann.

Znaczenie i historia

Toblerone Logo Historia

Na opakowaniu trójkątnej tabliczki czekolady widnieje jej logo: ośnieżony szczyt Matterhorn i czerwony napis „TOBLERONE”. Nazwa ta wywodzi się od nazwiska Tobler i włoskiego słowa „torrone”, które oznacza przysmak z prażonych orzechów, białka jaja, cukru i miodu. Podobny nugat migdałowy znajduje się w słodyczach Toblerone. Prawa do marki i tożsamości wizualnej są zastrzeżone przez Mondelez International Inc.

Godło

Znak towarowy cukierni zawiera jego nazwę oraz element graficzny: biało-żółty top Alpi Pennine. W większości przypadków słowo to znajduje się po lewej stronie obrazu, ale istnieje również wersja pozioma, w której podpis jest zmniejszony i znajduje się pod obrazem. Ten wariant znajduje się na bokach opakowania.

Wszystko w Toblerone ma ukryte znaczenie – od wyglądu paska po emblemat i zakodowane w nim symbole. W koncepcji marki najważniejszy jest trójkąt, ponieważ czekolada nie na próżno jest podzielona na plastry o dokładnie takim kształcie. O ile nam wiadomo, szczyt Matterhornu wygląda jak czteroboczna piramida. Jest przedstawiony na logo i zajmuje dużo miejsca na opakowaniu.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz wśród śniegu białą sylwetkę niedźwiedzia. Stoi na tylnych łapach, unosząc głowę do góry, jakby próbował wspiąć się na górę. Ten obraz nie powstał przez przypadek: projektanci celowo wykorzystali go do podkreślenia związku Toblerone z jego rodzimym regionem.

Fabryka, która była pionierem w produkcji batoników czekoladowych z migdałami, znajduje się w Bernie. Z kolei stolica Szwajcarii znana jest jako miasto niedźwiedzi. Stało się to tak historycznie – nawet jego herb wygląda jak tarcza herbowa z niedźwiedziem.

Czcionka i kolory

Czcionka słowa „TOBLERONE” została specjalnie zaprojektowana dla Jeana Toblera. Z grubsza przypomina Memo Medium lub Serif Gothic Black, ale nie jest z nimi identyczny. Paleta emblematów zawiera kolor niebieski (# 001e62), czerwony (# da291c), biały i złoty (# 8c714c). W kolorystyce napisów dominuje czerwień z niewielką ilością błękitu i złota.