Timberland Logo

Timberland Logo

Timberland to modna amerykańska marka, a także producent obuwia i odzieży w stylu ulicznym, sportowym i codziennym. Pojawił się w 1952 roku w mieście Boston w stanie Massachusetts. Jego założycielem jest Nathan Swartz. Dziś nazwa tej marki znana jest na całym świecie.

Znaczenie i historia

Timberland Logo Historia

Oryginalne logo firmy przedstawia drzewo z rozkładającą się koroną, splątane gałęzie i mocny pień. Taki obraz jest dość naturalny dla producenta, którego nazwa oznacza „ziemię porośniętą drzewami”. Oznacza to, że metafora artystyczna przekazana na etykiecie jest ściśle powiązana z dosłownym znaczeniem słowa „Timberland”.

Według plotek, ten emblemat jest dedykacją, hołdem dla powieszonych afrykańsko-amerykańskich niewolników. Reprezentuje zbiorowy wizerunek i uosabia drzewa, na których zostały stracone. Takie założenie podkreśliły wiersze jednego z wierszy Maya Angelou (przypuszczalnie).

Godło

Logo pokazuje jedno drzewo z rozłożystymi i splątanymi gałęziami. Korona jest wpisana w okrąg, więc wydaje się być odcięta u góry. Gałęzie są bardzo grube, ciasno splecione i tworzą półkole. Są wykonane z tej samej linii grubości. Pień jest szeroki, mocny i krótki, więc wydaje się, że drzewo jest głęboko zakopane w ziemi. Dolna część (gleba) jest rysowana falami, co podkreśla nie tylko wypukła krawędź, ale także dwie białe linie.

Symbol

Na początku kariery marki znaczenie jej znaku zostało zniekształcone i negatywnie wspomniane w wierszu „Odzież” lub „FUBU”, który został szeroko opublikowany w Internecie w pierwszej połowie 1999 r. Założono, że autor wiersza Maya Angelou, poeta o afroamerykańskich korzeniach. W skandalicznej pracy drzewo to zostało opisane jako lincz, jakby wywyższono na nim czarnych.

Tak skandaliczna plotka wynika z faktu, że właścicielami przedsiębiorstwa handlowo-produkcyjnego z branży modowej byli przedstawiciele Ku Klux Klan. Firma podjęła wiele działań, aby pozbyć się rozgłosu, ale nie zmieniła logo. Pozostała w nowoczesnej wersji.

Czcionka i kolor

W części tekstowej logo zastosowano zestaw słuchawkowy, który przypomina wersję Windsor SB XBold Condensed, opracowaną przez projektantkę Eleishę Pechey. Małe litery (z wyjątkiem „T”), uproszczone, z takimi samymi seriami na nogach. Paleta kolorów godła jest tak prosta, jak to możliwe i jest kombinacją czarnych elementów na białym tle.