Stranger Things Logo

Stranger Things Logo

Logo Stranger Things to oficjalny znak towarowy najpopularniejszej na świecie serii science fiction o tej samej nazwie, która tłumaczy się jako „Very Strange Things” (inna nazwa to „Mysterious Events”).

Znaczenie i historia

Stranger Things Logo Historia

Pierwszy sezon serii został wydany w 2016 roku na pomysł serwisu streamingowego Netflix. Scenariuszami byli bracia Matt i Ross Duffers. Fabuła oparta jest na życiu prowincjonalnego miasta z lat 80. XX wieku.

Ciche, mierzone życie mieszkańców było podekscytowane tajemniczym zniknięciem 12-letniego faceta, po którym zaczęły się różne mistyczne wydarzenia w mieście. Lokalny szeryf, badając zniknięcie chłopca, przypadkowo ujawnia jeden dziwny sekret … Nie powtarzajmy dalej fabuły – serial można oglądać w Internecie, 4 sezony serialu zostały już wydane. Ale historia jego logo jest bardzo interesująca.

Godło

Twórcy serii, bracia Duffers, brali udział w tworzeniu logo, a także firma kreatywna Imaginary Forces, kierowana przez dyrektora artystycznego Jacoba Boghosiana.

Ponieważ fabuła filmu rozgrywa się w latach 80., Boghosian zaczął studiować popkulturę tamtych lat, a także twórczość ówczesnych pisarzy i reżyserów – Stephena Kinga, George’a Lucasa, Stephena Spielberga, Johna Carpentera. Złożył kolekcję plakatów do swoich filmów, a także okładki albumów muzycznych, książek, broszur reklamowych i stworzył 20 odmian nazwy serialu.

Po długiej dyskusji producenci wybrali czcionkę ITC Benguiat z dopasowanymi konturami. Był używany nie tylko do plakatów, ale także do wygaszacza ekranu serii, a także do reklam tytułowych.

Czcionka ITC Benguiat została stworzona w 1977 roku przez typografa Eda Benguiata w oparciu o styl pisania listów w nowoczesnym stylu – bardzo dekoracyjny, piękny, czytelny, z oryginalnymi serifami. W tym samym roku został opatentowany i otrzymał imię wynalazcy, chociaż sam był temu przeciwny.

Według przedstawiciela Netflix Michelle Dougherty, ta czcionka oddaje atmosferę tamtych dni jak nikt inny, łącząc projekt prac Stephena Kinga, adaptację „obcych” i popularną kulturę lat 80.

Korekta czcionki ITC Benguiat polegała na zmianie początkowych liter „S” i „T”, które są dopracowane, ale mają rozszerzenie po lewej, a także zmienia się kształt szeryfów. Niektóre inne litery również wprowadziły niewielkie zmiany. Projektanci opracowali projekt dla projektu: pasek nad górnym słowem i z boku, w wolnych miejscach pod nim.

Niektórzy eksperci uważali, że projekt słów w tytule jest nieco rozszerzony i że lepiej było uczynić je bardziej zwartymi, ale właściciele Netflix uznali to za bardzo udane i pytanie zostało zamknięte.

Kolor

Kolorystyka zmienia się dla każdego sezonu. Początkowo były to czerwone litery na białym tle, potem stały się czarne. W ostatnim sezonie usunięto litery, pozostawiając jedynie zarys, dzięki któremu napis wyglądał jak neony sklepów i hoteli w latach 80.

Logo Stranger Things to jeden z najbardziej uderzających przykładów udanej pracy zespołowej przy projektowaniu, gdy pomysły wielu ludzi dają nienaganny wynik, do którego nic nie trzeba dodawać ani odejmować – wszystko jest na swoim miejscu.