Stranger Things Logo

Stranger Things Logo

Logo Stranger Things to oficjalny znak towarowy najpopularniejszej na świecie serii science fiction o tej samej nazwie, która tłumaczy się jako „Very Strange Things” (inna nazwa to „Mysterious Events”).

Znaczenie i historia

Stranger Things Logo Historia

Pierwszy sezon serii został wydany w 2016 roku na pomysł serwisu streamingowego Netflix. Scenariuszami byli bracia Matt i Ross Duffers. Fabuła oparta jest na życiu prowincjonalnego miasta z lat 80. XX wieku.

Ciche, mierzone życie mieszkańców było podekscytowane tajemniczym zniknięciem 12-letniego faceta, po którym zaczęły się różne mistyczne wydarzenia w mieście. Lokalny szeryf, badając zniknięcie chłopca, przypadkowo ujawnia jeden dziwny sekret … Nie powtarzajmy dalej fabuły – serial można oglądać w Internecie, 4 sezony serialu zostały już wydane. Ale historia jego logo jest bardzo interesująca.

2016

Logo pierwszego sezonu serialu science fiction oparte jest na frazie tekstowej. Grafiki są wykluczone, ponieważ nacisk kładziony jest tylko na tytuł, podkreślając dziwność wydarzeń. Aby oddać atmosferę fantomu, horroru i stylu lat 80. ubiegłego wieku, reżyserzy zdecydowali się na czcionkę ITC Benguiat. Słowa są ułożone na dwóch poziomach: górny to „Nieznajomy”, dolny to „Rzeczy”. Ponadto pierwsza część frazy jest wyróżniona podwójnym paskiem. Same litery są konturowe: puste w środku i solidne na zewnątrz, otoczone krawędziami ciągłą linią. „S” i „R” są znacznie większe niż reszta znaków.

2017

Drugi sezon jest najpierw oznaczony odpowiednią liczbą „2”. Został wykonany w całości pomalowany i umieszczony za „półprzezroczystą” nazwą serii. Atmosferę mistycyzmu wspiera czerwona mgła otaczająca zwrot „Stranger Things”.

2019

Wraz z wydaniem trzeciego sezonu pojawiło się nowe godło. Aby podkreślić złowieszczą fabułę, projektanci odmalowali słowa na czarno, pozostawiając czerwoną ramkę. Liczba 3 to gradient: szkarłatny z ciemnymi krawędziami. Styl pisania jest taki sam: czcionka serif ITC Benguiat i wielkie litery, z naciskiem na pierwszą i ostatnią literę w słowie „Nieznajomy”. Ponadto w tym roku linie na logo stały się solidne.

2021

Czwarty sezon nie przyniósł drastycznych zmian, ale teraz postać wysunęła się na pierwszy plan, a nazwa serii służy jako tło. Mistycyzm tego, co się dzieje, podkreślono szarymi literami z cienką czerwoną obwódką.

Godło

Twórcy serii, bracia Duffers, brali udział w tworzeniu logo, a także firma kreatywna Imaginary Forces, kierowana przez dyrektora artystycznego Jacoba Boghosiana.

Ponieważ fabuła filmu rozgrywa się w latach 80., Boghosian zaczął studiować popkulturę tamtych lat, a także twórczość ówczesnych pisarzy i reżyserów – Stephena Kinga, George’a Lucasa, Stephena Spielberga, Johna Carpentera. Złożył kolekcję plakatów do swoich filmów, a także okładki albumów muzycznych, książek, broszur reklamowych i stworzył 20 odmian nazwy serialu.

Po długiej dyskusji producenci wybrali czcionkę ITC Benguiat z dopasowanymi konturami. Był używany nie tylko do plakatów, ale także do wygaszacza ekranu serii, a także do reklam tytułowych.

Czcionka ITC Benguiat została stworzona w 1977 roku przez typografa Eda Benguiata w oparciu o styl pisania listów w nowoczesnym stylu – bardzo dekoracyjny, piękny, czytelny, z oryginalnymi serifami. W tym samym roku został opatentowany i otrzymał imię wynalazcy, chociaż sam był temu przeciwny.

Według przedstawiciela Netflix Michelle Dougherty, ta czcionka oddaje atmosferę tamtych dni jak nikt inny, łącząc projekt prac Stephena Kinga, adaptację „obcych” i popularną kulturę lat 80.

Korekta czcionki ITC Benguiat polegała na zmianie początkowych liter „S” i „T”, które są dopracowane, ale mają rozszerzenie po lewej, a także zmienia się kształt szeryfów. Niektóre inne litery również wprowadziły niewielkie zmiany. Projektanci opracowali projekt dla projektu: pasek nad górnym słowem i z boku, w wolnych miejscach pod nim.

Niektórzy eksperci uważali, że projekt słów w tytule jest nieco rozszerzony i że lepiej było uczynić je bardziej zwartymi, ale właściciele Netflix uznali to za bardzo udane i pytanie zostało zamknięte.

Kolor

Kolorystyka zmienia się dla każdego sezonu. Początkowo były to czerwone litery na białym tle, potem stały się czarne. W ostatnim sezonie usunięto litery, pozostawiając jedynie zarys, dzięki któremu napis wyglądał jak neony sklepów i hoteli w latach 80.

Logo Stranger Things to jeden z najbardziej uderzających przykładów udanej pracy zespołowej przy projektowaniu, gdy pomysły wielu ludzi dają nienaganny wynik, do którego nic nie trzeba dodawać ani odejmować – wszystko jest na swoim miejscu.