Starbucks Logo

Starbucks Logo

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i nietypowych wizualnie na świecie jest logo Starbucks, firmy kawowej, która jest właścicielem globalnej sieci kawiarni, dziś jest ich ponad 30 tysięcy w 76 krajach. Historia sukcesu i wyglądu oryginalnego emblematu jest bardzo interesująca.

Znaczenie i historia

Starbucks Logo Historia

Znak towarowy został założony w 1971 roku przez trzech przyjaciół – pisarza Gordona Bowkera, nauczyciela historii Zev Siegl i nauczyciela angielskiego Jerry’ego Baldwina. Znajomy Alfred Peet nauczył swoich przyjaciół nowego sposobu palenia ziaren kawy i wpadli na pomysł założenia własnej kawiarni. Młodzi ludzie utworzyli po 1350 dolarów każdy, wzięli pożyczkę na kolejne 5000 dolarów i za te pieniądze wynajęli lokal na rynku Shchuchye w Seattle (stan Waszyngton). Starbucks Coffee Tea Spices otworzył się 30 września i niesamowity aromat zaczął przyciągać klientów. Znak przedstawiał również mitologiczną syrenę morską z nagim biustem i dwoma ogonami.

Zakład znajdował się bezpośrednio na nabrzeżu nad morzem, a młodzi ludzie postanowili odtworzyć motyw morski w nazwie i godle firmy. Nazwę Starbucks pożyczyli od Moby-Dicka Hermana Melville’a. Tam partner Achab miał przydomek Starback, który bardzo lubił mocną kawę. Dźwięczne i zapadające w pamięć słowo zostało nieco zmienione, co nadało mu znaczenie – Gwiazda (gwiazda) i dolary (dolary).

Ideę oryginalnego emblematu zaproponował młodym przedsiębiorcom artysta Terry Heckler. Przestudiował ponad 10 książek historycznych na temat nawigacji i zaproponował wykonanie rysunku przedstawiającego syrenę morską z dwoma ogonami – La Sirena. Znalazł ten grawer w książce z 1500 roku jako ilustrację do skandynawskich sag. Autorem pierwszego logo jest projektant D. Darden.

1971 – 1987

Pierwsze logo, stworzone w 1971 roku, wiernie odwzorowywało drzeworyt: nagą Syrenę z luksusowym biustem z koroną na głowie, trzymającą w dłoniach dwa ogony. Obraz jest umieszczony w okręgu, który z kolei znajduje się w większym koncentrycznym okręgu. Nazwa Starbucks jest zapisana w ramce u góry, a Fresh Roasted Coffee u dołu. Biały obraz został umieszczony na ciemnym tle palonej kawy.

1987 – 1992

Emblemat został zmieniony w 1987 roku. Wizerunek Syreny stał się bardziej stylizowany z powodu silnego oburzenia purytańskich obywateli Seattle. W tym czasie Starbucks miał dużą sieć kawiarni, markowych tekturowych kubków i samochodów z logo do dostawy kawy. Do władz miasta zaczęły napływać skargi, że małe dzieci widzą nagą pierś morskiej diwy. Właściciele postanowili nie drażnić towarzystwa, więc syrena była skromniejsza, jej uwodzicielski biust pokryty był falującymi włosami. Korona na głowie stała się wyraźniejsza i większa, a pośrodku umieszczono pięcioramienną gwiazdę. Wewnętrzny krąg pozostał prawie czarny, zewnętrzny zmienił kolor na zielony. Nazwa Starbucks została powiększona, a tylko słowo Coffee na dole zostało oddzielone gwiazdkami.

1992 – 2011

W 1992 roku właściciele dobrze prosperujących kawiarni ponownie zostali zmuszeni do zmiany projektu godła pod presją społeczeństwa – konserwatywni, szanowani obywatele byli zawstydzeni nagim pępkiem syreny. Zrobiono to prosto i radykalnie – dolna część Sireny została odcięta, reszta obrazu została powiększona.

2011 – obecnie

W 2011 roku marka stała się rozpoznawalna na całym świecie, a kierownictwo firmy doszło do wniosku, że można usunąć zbędne elementy designu – zredukowały cały zewnętrzny okrąg z napisami, a pozostała tylko piękna syrenka na zielonym tle. Takie zmiany wprowadzono również w obecnym nurcie ECO-logo – uproszczenie projektu i ilości farby na logo w celu zachowania natury i ekologii przestrzeni.

Godło

Jest jeszcze jedna interesująca funkcja związana z tym logo. Fani teorii spiskowych widzieli w znaku towarowym wiele dziwnych znaków. Sama syrena w godle z 1971 roku jest bardzo podobna do królowej Estery, co oznacza, że ​​właścicielami firmy są syjoniści. Jeśli obraz zostanie odwrócony do góry nogami, obraz będzie wyglądał jak głowa kozy, która jest uważana za symbol diabła. Pięcioramienna gwiazda na koronie to satanistyczny pentagram.

W prasie te domysły były przez długi czas przesadzone. Z jednej strony to, podobnie jak naga klatka piersiowa Sireny, było dodatkową darmową reklamą, z drugiej strony, gdy firma rozwijała się pomyślnie, nie chciałem ryzykować jej reputacji. Dlatego zdecydowano się zastąpić stary obraz piękniejszym i prostszym obrazem.

Nieszablonowe podejście do doboru logo stało się jednym z trzech głównych motorów globalnego sukcesu, obok jakości produktów i idei sieciowych kawiarni.

Nowe logo symbolizuje dziś połączenie nowoczesności z tradycjami i wartościami amerykańskiego społeczeństwa. Zieleń i minimalizm to ukłon w stronę ekologicznego kierunku działań firmy na rzecz ochrony środowiska.

Stare logo od samego początku odgrywało kluczową rolę we wzroście popularności kawiarni. Niezwykłe zdjęcie przyciągnęło uwagę, zainteresowało ludzi produktami Starbucks. Obecnie historia powstania tego logo jest badana w szkołach projektowych, jako przykład udanego połączenia sprytnej sztuczki marketingowej i wizualnego języka prezentacji informacji.

Czcionka i kolory

Klasyczna czcionka Freight Sans służy do wpisania nazwy firmy na opakowaniu i dokumentacji produktu, wszystkie litery są wyraźne, czytelne, bezszeryfowe i pogrubione detale.

Główną kolorystyką nowoczesnego logo jest jeden z odcieni zieleni o kodzie szesnastkowym: # 00704A, w systemie kolorów Pantone oznaczony jest 3425C. W nazwie są używane kolory biały (szesnastkowo: #FFFFFF) i czarny (szesnastkowo: # 000000).