Spotify Logo

Spotify Logo

Spotify to multimedialna usługa internetowa zapewniająca bezpłatny dostęp do strumieniowego przesyłania dźwięku. Pozwala legalnie słuchać muzyki, podcastów i audiobooków bez pobierania ich na urządzenie mobilne. Usługa została wymyślona przez biznesmenów internetowych Daniela Georga Ek i Martina Lorentzona. Rzucili pracę, aby uruchomić Spotify, a Martin sprzedał nawet akcje TradeDoubler. Początkowo entuzjaści ponieśli ogromne straty, ale potem postanowili spieniężyć część funkcji, aby zrównoważyć koszty tantiem.

Znaczenie i historia

Spotify Logo Historia

Spotify Technology S.A. powstała w 2006 roku. Serwis szybko zyskał popularność i już w 2008 roku został uruchomiony w wielu krajach Europy. Następnie dostał logo, które w przyszłości przeszło kilka przeprojektowań i uzyskało nowoczesny wygląd.

2008 – 2013

Pierwszym emblematem był zielony kwadrat z zaokrąglonymi narożnikami. W dolnej części widniał napis „Spotify” z podniesionym „o”. Nad literą „o” znajdowały się trzy linie w kształcie łuku, przypominające ikonę Wi-Fi.

2013 – 2015

W 2013 roku projektanci usunęli nieporęczny kwadrat, jednocześnie zmieniając czcionkę i kolor słowa „Spotify”. Zdecydowali się na czarną paletę i standardowy krój pisma bezszeryfowego. Pozostał symbol w postaci trzech zakrzywionych pasków: wykonano go w kolorze białym i umieszczono w zielonym kole z gradientem.

2015 – obecnie

Twórcy logo wybrali nowy odcień zieleni – z neonowym odwzorowaniem kolorów. Stał się głównym zarówno dla słowa, jak i dla koła, z którego zniknął gradient.

Godło

Pierwsze logo Spotify zawierało odbijające się „o” W kolejnych wersjach pozostała tylko ślad tej litery: duże koło po prawej stronie, zawierające trzy łukowate linie.

Czcionka i kolory

Nowoczesne logo wykorzystuje krój pisma bezszeryfowego podobnego do Gotham. Litery są bardzo ciasne, zwłaszcza „f” i „y”, które są ze sobą połączone. Głównym kolorem jest neonowa zieleń, drugorzędnym kolorem jest biały.