SpaceX Logo

SpaceX Logo

SpaceX to firma kosmiczna wynalazcy Elona Reeve’a Muska, producenta pływających platform, bezzałogowych pojazdów i rakiet nośnych. Jego globalną misją jest kolonizacja Marsa. Ale na razie zajmuje się rozwiązywaniem rutynowych problemów, takich jak organizacja 61 ekspedycji NASA na stację kosmiczną ISS w ramach programu Commercial Crew. Bezpośrednim celem jest zwiększenie dostępności przestrzeni, aby każdy mógł się tam dostać wynajętym pojazdem.

Znaczenie i historia

SpaceX Logo Historia

NASA zawsze przyciągała prywatnych kontrahentów do budowy statków. Możesz powiedzieć, kto jest właścicielem kapsuły kosmicznej, patrząc na logo z boku urządzenia: niedawno wprowadzony Crew Dragon ma napis SPACEX ze stylizowanym X. Nazwa jest skrótem od Space Exploration Technologies.

Prezentowany emblemat miał dwie wersje, ale pierwsza z nich dawno nie była używana. Projektanci znaleźli w nim wiele błędów, które wymagały naprawy. Poziome linie liter „S”, „C” i „E” wydawały się im niezrównoważone pod względem wysokości, zaokrąglone rogi były niespójne, a pionowe paski zbyt szerokie.

Przestrzeń pomiędzy „A” i „C” uznawali za nieproporcjonalnie dużą ze względu na fakt, że „A” nie ma lewej strony. Górna pozioma kreska „E” została oderwana od reszty litery, o czym twórcy też wspominali: nie podobało im się wiele kreatywnych elementów, a logo SpaceX miało wyglądać solidnie i profesjonalnie.

Skrytykowano również stylizowany X: jego wewnętrzne krawędzie znajdowały się zbyt blisko linii podziału, a długa krzywa zwężała się bardzo płynnie, co dawało poczucie kruchości. Wszystko to doprowadziło do tego, że projektanci poprawili błędy i stworzyli nowe logo.

Organizując pierwszy lot z astronautami na pokładzie SpaceX umieścił swoje logo na pojeździe. Pojazdy Tesli, które miały przywieźć astronautów, a także kombinezony Crew Dragon i rakieta Falcon 9, posiadały stary symbol NASA znany jako „robak”.

Został zwrócony tylko na to historyczne wydarzenie – głównym znakiem NASA pozostaje niebieski okrąg „klopsik”, który pojawił się w latach 90-tych. Był również używany podczas debiutu SpaceX na orbitę.

Godło

Zmieniona wersja logo odzwierciedla równowagę zakrzywionych i prostych kształtów. Krawędzie liter wyglądają symetrycznie, górna litera „A” jest powiększona i wyrównana. Ponadto projektanci poprawili proporcje poziomych i pionowych linii, aby pasowały do ​​siebie na szerokości. Zaokrąglone rogi „E” (po lewej) pasują do kształtu litery „C”, a prostokątne krawędzie (po prawej) łączą się z ostrymi krawędziami litery „X”.

Twórcy dostosowali odstępy między literami, co umożliwiło ustalenie tempa czytania. Teraz „SPACJA” i „X” są trochę odległe, choć nadal tworzą jedno słowo i reprezentują nazwę firmy. Ostatnia litera również została poprawiona: jej wewnętrzne rogi podkreślają dynamiczną trajektorię łuku, a ścięty róg długiej linii stwarza poczucie pewności i siły. Równie reprezentatywna jest wersja pionowa emblematu. Przeznaczony jest do pocisków, w których nie ma możliwości umieszczenia poziomej wersji napisu.

Jednocześnie SpaceX nie rezygnuje ze starego logo i uważa jego użycie za naturalny etap w ewolucji marki. Firma przyznaje, że w niektórych projektach może powrócić i istnieć równolegle z nową marką.

Jak żartuje SpaceX, chcą zrobić dobre wrażenie na Marsjanach, dlatego lider branży kosmicznej zwraca uwagę na jakość wizualną swojego logo. Nadaje mu również szczególne znaczenie, ponieważ ukośny skok „X” ma kształt trajektorii startu rakiety. Skojarzenie staje się widoczne, gdy nałożysz literę na ślad kondensacji silników rakiet nośnych. Taka stylizacja dokładnie oddaje główną misję firmy, symbolizuje postęp i zaawansowane technologie.

Czcionka i kolory

W pierwszej wersji emblematu projekt był bardziej kreatywny: „A”, „E” i „X” brakowało całych fragmentów. W drugiej wersji programiści umożliwili odczytanie „A” i „E” poprzez zwrócenie brakujących części. Mimo to wszystkie litery w słowie wyglądają nietypowo, a gładkie krzywe dają poczucie szybkości. Logo SpaceX nie wykorzystuje żadnej z istniejących czcionek: liternictwo zostało wymyślone od podstaw przez RO-Studio z New Jersey.

Wszystkie części słowa, z wyjątkiem zakrzywionej linii w literze „X”, są koloru ciemnoniebieskiego. Symbolizuje poświęcenie, wytrwałość i stałość. Linia przedstawiająca trajektorię startu pocisku jest jasnoszara. Ten odcień kojarzy się ze stabilnością i spokojem.