Samsung Logo

Samsung Logo

Samsung jest jednym z najszybciej rozwijających się konglomeratów. Jest to grupa firm rodzinnych z Korei Południowej. Znany na rynku światowym jako producent produktów zaawansowanych technologicznie. Wcześniej zajmował się produkcją artykułów spożywczych, eksportem ryb, rozwojem przemysłu tekstylnego, ubezpieczeniami i sprzedażą nieruchomości.

Znaczenie i historia

Samsung Logo Historia

Samsung kilkakrotnie zmieniał specyfikę firmy, a wraz z nią logo firmy. Obecny symbol jest uważany za przykład udanej rebrandingu, głównie dzięki dobrze rozwiniętemu marketingowi i dużym wydarzeniom reklamowym. Jest całkowicie odmienny od poprzednich wersji – ani w kolorze, ani w czcionce.

1938 – 1969

Samsung Logo 1938-1969

Pierwsze logo Samsunga pojawiło się na opakowaniach z makaronem. Następnie zaczęli używać go do znakowania ryżu, suszonych ryb, wódki, wina i innych produktów wchodzących w skład asortymentu. Był to szczegółowy znak towarowy w kształcie prostokąta. Zawierał koreańskie znaki i białe kółko umieszczone w dwóch pierścieniach. W centrum znajdowały się trzy pięcioramienne gwiazdy. Są kojarzone z nazwą marki, ponieważ „sam” oznacza „trzy”, a „śpiewane” oznacza „gwiazdę”.

Istnieje kilka założeń dotyczących tego, skąd wzięła się taka koncepcja. Według pierwszej wersji właściciel firmy miał na myśli jego synów, którzy mieli odziedziczyć rodzinny interes. Według innej hipotezy wyraził w słowie specjalną symbolikę: chciał, aby firma świeciła jak gwiazdy na niebie. Ponadto znak „sam” oznacza moc i wielkość, a „śpiewane” kojarzy się z wiecznością.

Oprócz gwiazd w kręgu przedstawiono trzy poziome linie symbolizujące główne produkty firmy – makaron ryżowy. Nieco niższy był kłos pszenicy jako hołd dla rolniczych korzeni Samsunga.

1969 – 1979

Samsung Logo 1969-1979

W latach 60 marka zaczęła angażować się w sprzedaż ubezpieczeń i nieruchomości, co znalazło odzwierciedlenie w jej logo. Projektanci usunęli wszystkie elementy związane z przemysłem spożywczym. Pozostawili tylko trzy czteroramienne gwiazdy umieszczone w białym kółku na tle kwadratu. W tym czasie paleta była czarno-biała.

Następnie na logo pojawił się napis „Samsung”. Deweloperzy użyli angielskiej wersji nazwy, aby podkreślić globalny charakter firmy i wprowadzić ją na rynek międzynarodowy. Ścisłe, pogrubione litery bezszeryfowe podkreślały powściągliwy styl.

1979 – 1993

Samsung Logo 1979-1993

Pod koniec lat siedemdziesiątych. założyciel firmy uznał logo za przestarzałe, dlatego postanowił zmienić jego część graficzną. Projektanci usunęli biały okrąg i podzielili trzy gwiazdy, umieszczając każdą z nich w sześciokącie. Figury geometryczne zmieniły kolor na czerwony, ponieważ w tym czasie pojawiła się premiera kolorowych telewizorów Samsung. Wtedy to producent raz na zawsze porzucił niewyrażalne czarno-białe symbole. Założono, że jasna paleta podkreśla wysoką jakość obrazu ekranów telewizyjnych. Co więcej, nazwa marki pojawiła się i zniknęła. Czcionka prawie się nie zmieniła.

Samsung Logo 1979-1980

Samsung Logo 1980-1993

1993 – 2005

Samsung Logo 1993-2005

W 1993 roku firma zaczęła aktywnie wchodzić na poziom międzynarodowy. Była równa nowoczesnym innowacjom i boomowi technologicznemu, więc porzuciła wszystko, co nieaktualne. W tym z poprzedniego logo, które utrudniło rozwój jego wizerunku. W wyniku globalnej rebrandingu pojawiła się zupełnie nowa marka: biały napis Samsunga na niebieskim owalu. Wydłużona figura geometryczna symbolizuje wszechświat. Istnieje oczywiste ukryte połączenie z gwiazdami.

2005 – obecnie

Samsung Logo 2005-....

Projektanci uprościli logo, usuwając owal. Pozostało tylko słowo „Samsung”, pomalowane na niebiesko. Jest napisany osobną czcionką, która niejasno przypomina DDT Cond SemiBold i Helvetica Black. Znaki drukowane charakteryzują się kątami prostymi i brakiem szeryfów. Litera „A” uderza oko bez poziomego pociągnięcia.

Ale logo z elipsą nigdzie nie zniknęło – stało się korporacyjne. Teraz jest używany przez Grupę Samsung i spółki zależne. Z kolei marka, składająca się z jednego napisu, znajduje się w kampaniach reklamowych.

Godło

W godle południowokoreańskiej firmy nie ma nic zbędnego – tylko napis „SAMSUNG” w wielkiej litery. Po przeprojektowaniu w 2005 roku słowo zostało umieszczone na pustym tle. Wcześniej znajdował się wewnątrz wypukłego owalu, który został zapamiętany przez wielu posiadaczy elektroniki i sprzętu AGD Samsunga.

Ale deweloperzy poszli drogą uproszczenia, usuwając geometryczny kształt i pozostawiając tylko markę. Ta koncepcja bardzo różni się od oryginału, ponieważ od 1969 do 1993 logo zawierało trzy czteroramienne gwiazdy.

Czcionka i kolory

Słowo „SAMSUNG” jest podobne do słów DDT Cond SemiBold i Helvetica Black. Charakteryzuje się wyraźnymi liniami, wieloma kątami i brakiem szeryfów. Na szczególną uwagę zasługuje litera „A”, która składa się tylko z dwóch ukośnych linii.

Inną godną uwagi cechą godła jest ciemnoniebieski kolor (# 034EA2). Jest używany do napisów, podczas gdy otaczające tło jest białe.