Repsol Logo

Repsol Logo

Repsol jest największym magnatem naftowym i gazowym w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Jest obecny na rynku od 1986 roku. Powstała ona na bazie trzech rafinerii, które później utworzyły Empresa Nacional del Petroleo. To właśnie ta firma posłużyła za podstawę nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Znaczenie i historia

Repsol Logo Historia

Pierwsze logo pojawiło się prawie natychmiast po utworzeniu nowej struktury przemysłowej. Ogólnie rzecz biorąc, firma posiada trzy logotypy, uzyskane w wyniku ewolucji projektu poprzednich wersji.

1987

 

Debiutancka wersja jest długim i płaskim horyzontem. Przedstawia on linię morza, niebo i wschodzące/zachodnie słońce, a także jego lustrzane odbicie w wodzie. Jest to prosty indywidualny znak o klasycznej kolorystyce zachodu słońca i powierzchni wody – czerwony, pomarańczowy i ciemny niebieski. Nad linią horyzontu znajduje się napis „Repsol”, wykonany skośnymi literami dużymi.

1997

Repsol Logo 1987-1997

W 1996 roku firma zaczęła opracowywać kolejne logo, a rok później zostało ono oficjalnie przyjęte. Istniała ona ponad 15 lat i składała się z tych samych elementów, co jej poprzedniczka. Projektanci zachowali linię horyzontu, ale tylko ją skrócili i zmienili jej kolor na biały. Wyeliminowały one również wyboje, co sprawiło, że obraz stał się bardziej symetryczny. Nazwa firmy została umieszczona nad słońcem. Dodatkowo, dodano niebiesko-czarne tło w postaci kwadratu, który symbolizuje olej.

2012

Repsol Logo 1997-2012

W tym okresie nastąpiła gruntowna modernizacja tożsamości marki, która pozwoliła unowocześnić ją, uczynić bardziej atrakcyjną i zrozumiałą. Było to spowodowane zwiększoną konkurencją na rynku rafinacji ropy naftowej i przemysłu gazowego.

Administracja zamówiła nowy zestaw elementów graficznych, kierując się przede wszystkim trafnością. W wyniku tego z logo usunięto ciemny kwadrat, a napis przesunięto na prawą stronę, przywracając jego kolor jak na debiutanckim logo.

Półkule zwiększyły swoje rozmiary, zwiększyły ich proporcjonalność i nieznacznie przechyliły się w prawo. Na górnej części narysowano lekkie odblaski, oznaczające słońce. Linia pośrodku została pomalowana na kolor srebrny z jasnoszarym odcieniem wzdłuż krawędzi. W rezultacie zaczęło to wyglądać jak część metalowa z zimną poświatą.

Sync by honeybunny

Jak już wspomniano, symbole korporacyjne reprezentują morze, słońce i jego odbicie w wodzie. Z czasem zostały one przekształcone w doskonałe cechy – dokładne, stylowe, odpowiednie do działalności firmy.

Repsol Logo 1951-1987

Kolory korporacyjne logo to: czerwony, pomarańczowy, ciemny niebieski i biały. Każda z nich ma swoją własną interpretację i symbolizuje pewne cechy. Czerwony to dynamika i iskra, pomarańczowy to energia i ciepło, niebieski to solidarność i odpowiedzialność, biały to przejrzyste zarządzanie i czysta energia.

Przechylenie owalu w prawo przekazuje chęć rozwoju magnata naftowo-gazowego i nieugięty ruch do przodu. Czcionka napisu jest indywidualna. Charakteryzuje się lekko płaską literą „S” z równomiernie rozciągniętymi końcami.