Pinterest Logo

Pinterest Logo

Pinterest to platforma internetowa do randkowania, komunikacji i znajdowania osób o podobnych poglądach, która jest w formacie darmowego hostingu zdjęć. Umożliwia dodawanie własnych zdjęć i tworzenie ich kolekcji: „przypinanie” do tzw. „Tablic”. Mimo dość wąskiego ukierunkowania, serwis internetowy przyciąga uwagę nietypowym designem i wygodną funkcjonalnością.

Znaczenie i historia

Pinterest Logo Historia

Debiutancki emblemat Pinterest pojawił się w 2010 roku, kiedy to została uruchomiona eksperymentalna wersja serwisu – początkowo zamknięta, a następnie dostępna tylko za zaproszeniami. O ile nam wiadomo, pierwszych pięć tysięcy użytkowników osobiście zaprosił Ben Silbermann. Sam projekt rozpoczął się kilka miesięcy wcześniej, w grudniu 2009 roku.

Deweloperzy od pierwszych dni starali się, aby identyfikacja wizualna firmy była atrakcyjna, aby zdobyć zaufanie odwiedzających. Przecież „zielona”, nieznana usługa musiała mówić sama za siebie. Ogromne nadzieje wiązano z logo będącym elementem identyfikacji wizualnej marki. Projektanci ukazali napis „Pinterest” w niecodziennej perspektywie: modnej i świeżej, z wyraźnym spojrzeniem na młodzieżową widownię.

Jednak platforma internetowa nie rozwinęła się tak szybko, jak chcieli tego jej twórcy. Pod względem liczby unikalnych odwiedzin był znacznie gorszy od konkurencyjnego Instagrama, a różnica była imponująca. Sukces przyszedł do niej już w 2011 roku: liczba użytkowników zaczęła rosnąć wykładniczo. W ten sposób emblemat Pinterest stał się sławny. Była widziana, rozpoznawana i dyskutowana przez miliony ludzi na całym świecie.

2010 – 2011

Pierwsza wersja logo została stworzona przy użyciu czcionki Bello Script. Imituje odręczny napis wykonany kaligraficznym pismem. Podstawowym kolorem jest czarny, a słowo ma upiorny jasnoniebieski cień i szeroką białą obwódkę z szarym konturem. Godło wygląda reprezentacyjnie, ale jest trochę chaotycznie ze względu na mieszankę kilku różnorodnych elementów.

2011 – obecnie

Po uruchomieniu aplikacji na iPhone’a Pinterest zaczął zyskiwać na popularności. Mniej więcej w tym samym okresie wprowadził nowe logo, które jest prostsze i bardziej biznesowe niż poprzednie. Projektanci starali się zachować oryginalny styl: przedstawili stylizowaną literę „P” wewnątrz czerwonego koła. Ten emblemat jest nadal aktualny.

2011 – 2016

W 2011 roku serwis odnowił znak firmowy. Teraz wyraźnie różni się od pierwszego logo, chociaż deweloperzy Juan Carlos Pagan i Michael Deal starali się zachować wspólne podejście stylistyczne. Czcionka nadal naśladuje pismo odręczne, ale nie wygląda tak samo jak wcześniej.

Zmieniono kształt liter (zwłaszcza „P”, „r” i „s”), a także linie łączące znaki. Na przykład długi, zaokrąglony pasek rozciąga się na prawo od litery „s”, która wygina się wysoko, a następnie ostro opada i łączy się z kreską pionową „t”. Główny kolor to ciemnoczerwony, drugorzędny to biały.

2016 – obecnie

W 2016 roku serwis społecznościowy bez żalu porzucił logo, którego używał przez poprzednie pięć lat. Być może dlatego, że przeprojektowanie nie było zbyt globalne: wpłynęło tylko na czcionkę i połączyło nazwę usługi z niesławną okrągłą ikoną.

Groteskowy krój pisma wygląda biznesowo. Deweloperzy doprowadzili wszystkie litery do jednego kształtu, aby wyglądały surowo i harmonijnie. Prawdopodobnie była to próba przedstawienia Pinteresta jako zamiennika Instagrama, Facebooka czy Twittera dla dużych korporacji, a nie platformy rozrywkowej dla młodych ludzi.

Godło

Okrągłe logo sieci społecznościowej spowodowało postępowanie sądowe. Jak się okazało, niemal w całości powtarza ikonę Ścieżki: główny czerwony kolor i kształt białej litery „P”, a proporcje elementów pokrywają się. Jedyną różnicą jest to, że ikona Path to kwadrat z zaokrąglonymi krawędziami, podczas gdy ikona Pinteresta jest po prostu okrągła. Z tego powodu ludzie są często zdezorientowani i nie rozumieją, gdzie jest aplikacja.

Chronologicznie Path ma dużo więcej praw do tego symbolu. Używał go już, gdy Pinterest miał zarejestrować swoje czerwone kółko za pomocą „P”. Dlatego w 2012 roku konkurencyjna sieć społecznościowa zażądała, aby Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych odmówił Pinterestowi rejestracji nowego logo. Sądząc po tym, że został przyjęty, organizacja patentowa zignorowała sprzeciw.

Czcionka i kolory

Jeśli wcześniej napis na godle był wykonany ręcznie, teraz czcionka wygląda na nową. Projektanci wybrali surowe Neue Haas Grotesk, nieco dopasowując je do stylu platformy internetowej.

Paleta odzwierciedla charakterystyczne dla Pinteresta kolory czerwieni i bieli. Podczas modernizacji znaku kilkakrotnie zmieniano odcienie.