Philips to znak towarowy międzynarodowego koncernu Koninklijke Philips N.V. Grupa firm działa w branży elektronicznej, oświetleniowej, sprzętu medycznego i dóbr konsumpcyjnych. Z siedzibą w Amsterdamie (Holandia), jedna trzecia przychodów pochodzi z handlu w Stanach Zjednoczonych.
Znaczenie i historia
Firma Philips rozpoczęła działalność w 1891 r., Ale pierwsze znane logo pochodzi z 1938 r. Oparte jest na wcześniejszej wersji, która została wprowadzona około 1925 r. Została zaprojektowana przez Johana i Kalffa van der Ley. Johan ozdobił emblemat błyszczącymi czteroramiennymi gwiazdami, które kojarzył mu ze światłem elektrycznym, a Kalff dodał faliste paski – fale dźwiękowe poruszające się w powietrzu.
1938 – 1968
Jedno ze starych logo Philipsa ma nietypowy kształt: pionowy prostokąt (u góry) płynnie przechodzi w okrąg (u dołu), tworząc złoty prostokąt. Na tym tle przedstawiono inne elementy: niebieski poziomy prostokąt z napisem „PHILIPS” oraz czerwone kółko z trzema falistymi liniami i czterema gwiazdkami.
1968 – 2008
Twórcy emblematu bez zastanowienia usunęli wszystkie szczegóły i pozostawili tylko niebieskie słowo „PHILIPS”. W 2008 roku część graficzna logo została przesunięta w prawo.
2013 – obecnie
Przeprojektowanie z 2008 roku okazało się mniej globalne. Twórcy nieznacznie poprawili czcionkę, sprawiając, że pionowe końce liter „L” i „S” wskazywały. Symbol graficzny został odwrócony. Tam, gdzie był czarny, stał się biały, a biały stał się czarny. Z tego powodu emblemat stał się bardziej wyrazisty i atrakcyjny.
Godło
Na tle starych kolorowych logotypów, których Philips faktycznie miał sporo, nowoczesna wersja prezentuje się surowo i demokratycznie. Nie ma w tym nic zbędnego – tylko nazwa firmy, zaprojektowana w duchu minimalizmu.
Czcionka i kolory
Do napisania słowa „PHILIPS” projektanci wykorzystali krój pisma bezszeryfowego. Najnowsza wersja różni się od poprzedniej ściętymi krawędziami „S” i „L”. Od 1968 roku kolorystyka nie uległa zmianie: połączenie niebieskiego i białego od dawna jest integralną częścią tożsamości korporacyjnej.