Oracle to znak towarowy amerykańskiej korporacji o tej samej nazwie, która produkuje sprzęt i oprogramowanie. Jej produkty obejmują sprzęt serwerowy, aplikacje biznesowe, oprogramowanie pośrednie oraz systemy do tworzenia i używania baz danych. Firma powstała w 1977 roku w Kalifornii (USA).
Znaczenie i historia
Obecne logo Oracle pojawiło się po rebrandingu w 1982 roku. Wcześniej organizacja była znana jako Software Development Laboratories i była własnością trzech przedsiębiorców, którzy pracowali nad tajnym projektem CIA o kryptonimie Oracle. W połowie 1979 roku korporacja otrzymała nazwę Relational Software, a trzy lata później – Oracle, na cześć odnoszącego sukcesy komercyjne Oracle v.2 DBMS. Jednocześnie musiała zmienić logo, aby pasowało do nowej tożsamości korporacyjnej.
Godło
Projektanci stworzyli dla firmy dwa emblematy: biały z czerwonym napisem i czerwony z białym. Różnią się jedynie „odwróconym” ułożeniem kolorów – wszystko inne, łącznie z proporcjami i czcionką, jest takie samo. W 2010 roku korporacja kupiła Sun Microsystems, a wraz z nią nabyła prawa do swojej identyfikacji wizualnej i zdecydowała się na ich wykorzystanie.
Oryginalne logo Sun Microsystems zostało stworzone przez profesora Vaughana Pratta, który wykładał na Uniwersytecie Stanforda. Projektanci Oracle pozostawili jedynie ambigram w kształcie rombu i słowo „Sun” z oryginalnej wersji i umieścili pod nimi czerwony prostokąt z napisem „ORACLE”.
Główny emblemat niczego nie symbolizuje: to nazwa firmy, przedstawiona nietypową czcionką. Ale producent oprogramowania ma ikonę, która jest używana w przestrzeni internetowej. Ikona wygląda jak owalny prostokąt z szeroką czerwoną obwódką. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że jest to odwrócone „O” pełnowymiarowego logo Oracle.
Czcionka i kolory
Korporacja preferuje niestandardowy krój, który łączy elementy zaokrąglone i spiczaste. Litery nie mają szeryfów: wszystkie poziome linie, łącznie z kreską między bocznymi częściami litery „A”, są ścięte pod kątem. Taka konstrukcja sprawia, że napis jest jasny nawet bez dodatkowych symboli graficznych.
Paleta logo jest dość zróżnicowana, choć twórcy zdecydowali się na dwa kolory: biały i czerwony (Pantone PMS 485). W niektórych przypadkach użycie gradientu RGB i czarno-białej wersji monochromatycznej jest dozwolone w zależności od kontekstu wizualnego.