Oracle Logo

Oracle Logo

Oracle to znak towarowy amerykańskiej korporacji o tej samej nazwie, która produkuje sprzęt i oprogramowanie. Jej produkty obejmują sprzęt serwerowy, aplikacje biznesowe, oprogramowanie pośrednie oraz systemy do tworzenia i używania baz danych. Firma powstała w 1977 roku w Kalifornii (USA).

Znaczenie i historia

Oracle Logo Historia

Obecne logo Oracle pojawiło się po rebrandingu w 1982 roku. Wcześniej organizacja była znana jako Software Development Laboratories i była własnością trzech przedsiębiorców, którzy pracowali nad tajnym projektem CIA o kryptonimie Oracle. W połowie 1979 roku korporacja otrzymała nazwę Relational Software, a trzy lata później – Oracle, na cześć odnoszącego sukcesy komercyjne Oracle v.2 DBMS. Jednocześnie musiała zmienić logo, aby pasowało do nowej tożsamości korporacyjnej.

Godło

Projektanci stworzyli dla firmy dwa emblematy: biały z czerwonym napisem i czerwony z białym. Różnią się jedynie „odwróconym” ułożeniem kolorów – wszystko inne, łącznie z proporcjami i czcionką, jest takie samo. W 2010 roku korporacja kupiła Sun Microsystems, a wraz z nią nabyła prawa do swojej identyfikacji wizualnej i zdecydowała się na ich wykorzystanie.

Oryginalne logo Sun Microsystems zostało stworzone przez profesora Vaughana Pratta, który wykładał na Uniwersytecie Stanforda. Projektanci Oracle pozostawili jedynie ambigram w kształcie rombu i słowo „Sun” z oryginalnej wersji i umieścili pod nimi czerwony prostokąt z napisem „ORACLE”.

Główny emblemat niczego nie symbolizuje: to nazwa firmy, przedstawiona nietypową czcionką. Ale producent oprogramowania ma ikonę, która jest używana w przestrzeni internetowej. Ikona wygląda jak owalny prostokąt z szeroką czerwoną obwódką. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że jest to odwrócone „O” pełnowymiarowego logo Oracle.

Czcionka i kolory

Korporacja preferuje niestandardowy krój, który łączy elementy zaokrąglone i spiczaste. Litery nie mają szeryfów: wszystkie poziome linie, łącznie z kreską między bocznymi częściami litery „A”, są ścięte pod kątem. Taka konstrukcja sprawia, że ​​napis jest jasny nawet bez dodatkowych symboli graficznych.

Paleta logo jest dość zróżnicowana, choć twórcy zdecydowali się na dwa kolory: biały i czerwony (Pantone PMS 485). W niektórych przypadkach użycie gradientu RGB i czarno-białej wersji monochromatycznej jest dozwolone w zależności od kontekstu wizualnego.