Oakley Logo

Oakley Logo

Oakley to korporacja należąca do Luxottica Group S.p.A. Został stworzony w 1975 roku przez kierowcę motocrossowego Jima Jannarda. W asortymencie znajdują się różne dodatki i odzież, ale firma najbardziej znana jest jako producent okularów. Wskazuje na to chociażby logo, które ma charakterystyczny owalny kształt.

Znaczenie i historia

Oakley Logo Historia

Tożsamość korporacyjna odzwierciedla biznes Oakley. Poziomy, spłaszczony owal kojarzony jest z okularami i zdobi każdą ramkę jako główny element dekoracyjny. Jednak przed swoim pojawieniem się marka mogła pochwalić się jedynie emblematem z napisem „OAKLEY”, w którym „O” i „K” dwoma łączącymi kreskami tworzyły literę „A”, a „L” i „Y” były częścią „E”.

Wszystko zmieniło się w 1993 roku, kiedy to producent po raz pierwszy umieścił na logo spłaszczony owal. Ścisnął też i rozciągnął napis, przez co był nieczytelny. W 1997 roku musiał wyostrzyć owal i zmienić czcionkę słowa „OAKLEY”, aby poprawić postrzeganie tożsamości marki. Tak powstała odważna bezszeryfowa wersja, w której pierwsze „O” miało kształt prostokąta z zaokrąglonymi krawędziami i wyglądało jak oprawa okularowa.

Jednocześnie przyjęto wersję z szarym napisem i złożonym wieloskładnikowym owalem. Artyści nadali jej realizm za pomocą gradientu. Oba emblematy, zarówno proste, jak i stylizowane, są nadal używane. Oprócz tego jest jeszcze jedno logo: z poziomym zaokrąglonym prostokątem i cieniowanym napisem „OAKLEY”. Rok jego pojawienia się nie jest znany.

1975 – 1993

W debiutanckim logo projektanci skupili się na grze liter i znaczeń, dlatego użyli tylko słowa „Oakley”. Zaprojektowali go w oryginalny sposób, łącząc sąsiednie elementy. Rezultatem jest emblemat składający się z dwóch fragmentów: „dębu” i „ley”. Wyraźnie przechodzi między nimi dzieląca granica, podczas gdy pozostałe znaki są zgrupowane w trzech częściach. „O” płynnie przechodzi w „A”, którego prawa strona służy jako noga „K”. Podobnie jest z resztą nazwy: „L” to platforma dla „E”, a jej górna połowa jest połączona z „Y”.

1993 – 1997

Tym razem twórcy wybrali literę „O” w osobnym elemencie, powiększyli ją i umieścili nad słowem „Oakley”. Nie zmienili oryginalnego stylu pisania, ale forma – tak. Dlatego nazwa firmy wydaje się spłaszczona ogromnym owalem „O”, świadczącym o skrajnej sytuacji.

1997 – obecnie

Administracja porzuciła słabo czytelne litery i zatwierdziła wersję z wyraźnie widocznym „Oakley”. Między literami pojawiła się wystarczająco duża przestrzeń, a one same wyglądają jak znaki na stole okulistycznym do sprawdzania ostrości wzroku (zwane również stołem Golovina-Sivtseva).

2001 – obecnie

Teraz w użyciu jest inne logo, które pojawiło się nieco później niż poprzednie. Posiada połączoną oprawkę okularów sportowych utworzoną z pierwszej litery nazwy firmy – „O”. Ma szerokie boki, wąską górę i dół. Poniżej znajduje się słowo „Oakley” w kształcie myślnika. Ze względu na przemianę cienkich czarnych i białych pasków wydaje się znacznie jaśniejszy, chociaż projektanci zastosowali do niego te same kolory – czerń i biel.

Godło

Znak firmowy korporacji składa się z dwóch części: graficznej i tekstowej. Pierwsza to zaokrąglona rama. Drugi to napis „OAKLEY”. Oba elementy charakteryzują się nierównomierną grubością linii: geometryczny kształt zwęża się u góry iu dołu, a litery łączą szerokie i cienkie kreski.

Oprawki okularów przedstawiają zarówno poziomy owal, jak i zaokrąglony prostokąt. Przypominają również kształtem jeden z budynków centrali Oakley. Producent produkuje logotypy w postaci wymiennych elementów ozdobnych, które można przymocować do zauszników. Dostępne są w kilku kolorach: szary, czarny polerowany, chrom polerowany, niebieski, czerwony, szary mat, złoty poler, czarny mat.

Czcionka i kolory

Na słowo „OAKLEY” firma wybrała standardowy krój pisma z grupy bezszeryfowej. Własna paleta Jima Jannarda zawiera kombinację bieli i czerni. Kontrast monochromatyczny wygląda wytwornie, podobnie jak produkty marki.