Nike Logo

Nike Logo

Nike to znana amerykańska marka, która zajmuje ponad 60% rynku obuwia sportowego. Firma będąca jej właścicielem pojawiła się w 1964 roku. Początkowo nosiła nazwę Blue Ribbon Sports i sprzedawała tenisówki Onitsuka Tiger. Wszystko zmieniło się w 1971 r., Kiedy współzałożyciel Phil Knight postanowił uruchomić własną produkcję produktów pod marką Nike.

Znaczenie i historia

Nike Logo Historia

Poranny biegacz Phil Knight był jednym z założycieli potężnej firmy produkującej sprzęt sportowy. Ale wszystko zaczęło się od butów sportowych, które Phil zaczął dostarczać z Japonii, ponieważ rynek amerykański był nasycony drogimi markami, na które zwykli obywatele nie zawsze mogli sobie pozwolić.

1964–1970

Blue Ribbon Sports Logo 1964-1971

Phil Knight założył Blue Ribbon Sports, aby dostarczać buty z Japonii. Sportowcom podobały się buty, a produkty sprzedawały się dobrze. Potem pojawił się pomysł ekspansji, aby otworzyć własną produkcję. A następnie logo firmy było prostą kombinacją liter nazwy firmy „BRC”.

1971-teraz

Nike Logo 1971-1978

Skrót BRC, który był używany jako znak graficzny od 1964 do 1971 roku, pozostał niezauważony. Najbardziej znanym symbolem marki jest tak zwany swush – zaokrąglony znacznik wyboru z ostrymi końcami. To logo zostało wynalezione przez Carolyn Davidson.

Początkujący grafik był wtedy na studiach i potrzebował pieniędzy. Knight zaprosił ją do stworzenia logo dla Blue Ribbon Sports jako pracy pobocznej. Ale nie spodobał mu się wynik, więc zapłacił za losowanie tylko 35 $ (według stawki 2 $ za godzinę).

Carolyn również nie była zachwycona jej pracą: studentka po prostu pokazała tyknięcie, rozczarowana nieudanymi próbami wymyślenia czegoś niezwykłego. Jednak szum stał się rozpoznawalną cechą marki, a jej autor po dziesięciu latach nadal otrzymał godną nagrodę: kopertę z akcjami o wartości 643 035 USD.

1971–1978

Nike Logo 1971-....

W historii Nike to logo zmieniało się kilka razy. W 1971 r. Ikona była biała – wyróżniała się jedynie czarnym konturem. Na górze widniał napis kursywą „nike”.

1978-teraz

Nike Logo 1978-....

W 1978 r. Projektanci podnieśli słowo do góry, wielkie litery i użyli bezszeryfowej czcionki Futura Bold. W 1985 r. Eksperymentatorzy zaktualizowali paletę, umieszczając białe logo wewnątrz czerwonego kwadratu.

Ostateczna wersja marki została zaprezentowana w 1995 roku. Deweloperzy poszli ścieżką minimalizmu, usuwając napis i geometryczny kształt. Był tylko szum. Po raz pierwszy pojawił się na butach piłkarskich w 1972 roku i od tego czasu praktycznie nie zmienił się.

Godło

Według legendy emblemat jest ściśle związany ze starożytną grecką boginią zwycięstwa Nike. Uważa się, że szum jest skrzydłem niebieskiej kobiety, mitologicznym symbolem prędkości i zwycięstwa. Tak twierdziła sama Carolyn Davidson. Według innej wersji rysunek pokazuje odwrócony fragment bieżni. Ale twórca Phila Knighta zaprzeczył wszystkim założeniom. Powiedział, że znak graficzny to tylko rysunek, który przekazuje energię i ruch.

W maju 2010 r. Marka została oskarżona o kradzież logo marki papierosów Newport. Wrogowie powiedzieli, że Nike całkowicie go skopiowało i wywróciło do góry nogami. Istnieją jednak przytłaczające dowody, że Davidson sam wymyślił logo. Aby nie mylić świnki z kleszczem, specjalnie sprawiła, że ​​była zakrzywiona i zaokrąglona.

Czcionka i kolory

Logo Nike jest pisane kursywą bezszeryfową czcionką przypominającą Futura Bold Condensed Oblique. Uproszczony zestaw słuchawkowy Futura został opracowany w 1928 roku specjalnie dla odlewni typu Bauer. Po 8 latach został nieco zmodyfikowany przez typografa Paula Rennera. Firma Nike dokonała również drobnych poprawek, dostosowując liternictwo logo. Aby nazwa marki wyglądała lakonicznie, zastosowali się do ścisłego zakresu czerni i bieli. W rezultacie ciemne słowo i szum znajdowały się na jasnym tle.