Nestle Logo

Nestle Logo

Nestle to firma zajmująca się przetwarzaniem żywności, która jest liderem w kilku wyspecjalizowanych branżach. Jego logo można zobaczyć na herbacie, kawie, słodyczach, mrożonych produktach spożywczych, płatkach zbożowych, przekąskach, wodzie butelkowanej, żywności medycznej i żywności dla niemowląt. Lokalizacją marki jest miasto Vevey (Szwajcaria), gdzie pojawiła się w wyniku połączenia dwóch firm powstałych w 1866 roku. Założycielami są bracia George i Charles Page oraz Henri Nestle. Dziś dawne przedsiębiorstwa mleczarskie przekształciły się w giganta przemysłu spożywczego, który posiada 29 znaków towarowych, 447 fabryk i jest rozpoznawalny na całym świecie.

Znaczenie i historia

Nestle Logo Historia

Nestlé kilkakrotnie zmieniało swoje logo w ciągu swojej 150-letniej kariery. Obecnie znanych jest siedem wersji, które są prawie identyczne, ponieważ edycja obejmowała drobne szczegóły. Ogólnie rzecz biorąc, ewolucja logo przeniosła się z wersji złożonej z wieloma szczegółami do prostej i zrozumiałej. Identyfikacja wizualna firmy pojawiła się jeszcze przed jej powstaniem.

1866 – 1868

Wczesna wersja zawiera herb rodzinny założyciela firmy, Henri Nestle. Jej centralnym elementem jest ptak w gnieździe znajdującym się wewnątrz tarczy. Nad nim hełm rycerski z dwoma bujnymi piórami.

1868 – 1938

Godło to pojawiło się za życia założyciela i było używane przez 70 lat, aż do otrzymania długo oczekiwanej aktualizacji. Składał się z gniazda, w którym były trzy pisklęta, a obok niego siedziała ich matka. Taka interpretacja logo doskonale podkreśla podstawowy kierunek firmy – produkcję produktów do karmienia niemowląt. Według właściciela są to kosy na gałęzi dębu.

1938 – 1966

Okres ten wyróżnia fakt, że na logo pojawił się poziomy napis – nazwa firmy Nestle. Było znacznie ciemniejsze niż ptasie gniazdo, więc zasłaniało mu widok.

1966 – 1984

W 1966 roku artyści przerysowali centralny element: gniazdo z ptakami stało się konturowe, proste, bez zbędnych szczegółów.

1984 – 1995

W tym czasie pojawiła się legendarna wersja, maksymalnie przypominająca nowoczesne logo. Projektanci przesunęli tekst w dół, zostawili dwa pisklęta w gnieździe i usunęli robaka z dzioba ptaka.

1995 – 2015

Ta modyfikacja jest wizualnie prosta, ponieważ zniknęły drobne poprawki z logo.

2015 – obecnie

Obecna wersja otrzymała szerokie linie, dzięki czemu znak towarowy był wygodnie wyświetlany na osobistych urządzeniach cyfrowych.

Godło

Symbolika logo jest bezpośrednio związana z rodowodem jego założyciela, ponieważ wykorzystuje wizerunek ptaka z herbu rodowego siedzącego na gnieździe. I pojawiła się tam dzięki nazwisku Nestle, które po niemiecku oznacza „ptak”.

Czcionka i kolory

Od 1984 roku nazwa pisana jest krojem przypominającym Helvetica, a wcześniej używano klasycznego kroju szeryfowego. Duża litera „N” jest wyróżniona graficznie: jedna z nóg jest wydłużona w poziomie, co sprawia wrażenie ochrony dzieci, ponieważ pozostałe znaki są małe, małe. Paleta kolorystyczna logo jest prosta, oparta na połączeniu bieli z brązem, szarością lub czernią.