Nescafe Logo

Nescafe Logo

Nescafe to znana na całym świecie marka szwajcarskiego koncernu Nestle S.A. Powstał w 1938 roku, kiedy Brazylia zwróciła się do Nestlé o pomoc w rozwiązaniu problemów z przechowywaniem ziaren kawy. Kraj Ameryki Południowej poprosił o znalezienie technologii, które wydłużyłyby okres przydatności do spożycia surowców po wysuszeniu. Firma zajmująca się przetwórstwem żywności przyjęła projekt z entuzjazmem. W ciągu następnych siedmiu lat wynalazła „kostkę kawy” iw 1938 roku wprowadziła na rynek produkt pod marką Nescafe.

Znaczenie i historia

Nescafe Logo Historia

Marka zmieniła sześć logo na przestrzeni dziesięcioleci, ale wszystkie są zaskakująco podobne. Nawet transformacja tego typu przeszła niezauważona: konserwatywni projektanci nigdy nie odeszli od pierwotnej koncepcji. Tak więc aktualizacja logo jest w rzeczywistości ewolucją kreski nad ostatnią literą „É”. Ze zwykłego indeksu górnego, który jest używany dla dźwięku, przekształcił się w małą chmurkę, która symbolizuje aromat kawy.

1938 – 1953

Pierwsza wersja logo jest w kolorze jasnobrązowym: wewnątrz prostokąta kawy napis „NESCAFÉ”, pomalowany na kolor pieczonego mleka. Napis jest w standardzie bezszeryfowym bezszeryfowym. Od litery „N” po prawej stronie znajdują się dwa długie poziome paski – jeden na górze, drugi na dole.

1953 – 1968

Po niewielkim przeprojektowaniu w 1953 roku paleta została zmieniona. Tło stało się białe, a słowo szare, więc oczywiste skojarzenia z kawą zniknęły. Zmieniły się również proporcje: projektanci zmniejszyli rozmiar wszystkich liter z wyjątkiem pierwszej.

1968 – 1983

W nowym logo brakuje dolnego podkreślenia. Górny pasek jest skrócony – jest kontynuowany dużą poziomą linią powyżej „É”. Litery „S” i „C” mają poziome nacięcia wzdłuż krawędzi, a nie pionowe, jak to było wcześniej. Zamiast szarości zastosowano czerń, aby marka była bardziej widoczna.

1983 – 1998

W 1983 r. Dokonano kolejnego przeprojektowania. Deweloperzy dokonali drobnych poprawek w logo: wykonali cięcia na końcach pionowych liter „S” i „C”, zaostrzyli kreskę nad „É”, nadając jej kształt trójkąta, odcięli krawędź górnej linii, która rozciąga się od litery „N”, oraz dodali eleganckie szeryfy do liter. Po aktualizacji czcionka jest nieco podobna do Majesty i Agenda URW Bold.

1998 – 2014

W 1998 roku napis został ponownie zmodernizowany. Szeryfy wydłużyły się i uzyskały lekkie nachylenie, co dodało logo dynamizmu. Najbardziej znaczącą zmianą był drążek nad „É”: prostokątny trójkąt zamienił się w gładką linię, która miała kształt słynnego swoosh Nike.

W tym samym czasie marka zyskała kolejne równorzędne godło. Projektanci wyszarzali słowo „NESCAFÉ” i uzupełnili je hasłem firmowym „Open up”. Fraza znajdowała się w prawym dolnym rogu, idąc ukośnie od dołu do góry. Litery były czerwone, a czcionka imitowana odręcznie.

Z okazji 75-lecia powstało logo jubileuszowe w postaci czerwonego kwadratu z zaokrąglonymi krawędziami. Wewnątrz znajdował się biały napis „NESCAFÉ” nakładający się na duże złote cyfry „7” i „5” z przyrostkiem „lata”.

2014 – obecnie

Logo 2014 zostało zaprojektowane jednocześnie przez trzy firmy: Publicis Groupe i CBA z Paryża oraz OgilvyOne z Nowego Jorku. Projektanci starali się zachować oryginalny styl Nescafe, prezentując go w zaktualizowanej formie. Na nowo spojrzeli na to, co dawno temu stało się powszednie: zastąpili starodawny typ groteskowym, pozbyli się prostokątnych kształtów, uczynili linię nad „É” czerwoną i elegancko zakrzywioną.

Godło

Na logo marki Nescafe oryginalnie odtworzona jest jej nazwa. To połączenie słów „Nestle” (tak nazywa się firma macierzysta) i „cafe” (asortyment reprezentowany jest przez kawę rozpuszczalną w postaci granulatu lub proszku). Typowe elementy tego stylu to długa pozioma linia wychodząca od góry „N” oraz mały znak diakrytyczny w kształcie chmurki nad „É”.

Czcionka i kolory

Niestandardowa czcionka bezszeryfowa jest oparta na czcionce Neuropa. W tym przypadku obie litery „E” przypominają uchwyt kubka, a patyczek nad „É” symbolizuje parę wydobywającą się z gorącego napoju. Kolorystyka od 1998 roku obejmuje czerń, biel i czerwień.