NASA Logo

NASA Logo

NASA jest głównym amerykańskim biurem badań kosmicznych, który podlega bezpośrednio prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Pojawił się w lipcu 1958 roku i został stworzony przez Dwighta Davida Eisenhowera. Główna siedziba centrum znajduje się w Waszyngtonie.

Znaczenie i historia

NASA Logo Historia

Jedna z najbardziej szanowanych organizacji na świecie ma niewiele logo. Przez lata organizacja lotnicza i badanie przestrzeni pozaziemskiej wykorzystywały tylko trzy opcje. Dwa z nich mają złożoną strukturę i są oparte na zasadzie Rondela, a jeden jest prosty i składa się wyłącznie z nazwy. Okrągła wersja została opracowana przez Jamesa Modarelli, ilustratora Lewis Research Center, werbalnego – Richarda Danne’a i Bruce’a Blackburn. Logo miało również ograniczoną liczbę przeprojektowań – w rzeczywistości po prostu zamieniły się lub były używane równolegle do różnych zadań.

1915–1958

Debiutujące logo zarządzania przestrzenią ma stylizowaną tarczę heraldyczną z dwoma dużymi rozpostartymi skrzydłami. Pośrodku żółtej ikony znajduje się słowo „NASA”. Jest napisany zwykłą czarną czcionką – wąską i bezszeryfową. Wzdłuż konturu symbolu znajduje się ciemny pasek, który jest dwa razy węższy niż litery. Ta opcja dokładnie odzwierciedlała zadania centrum lotniczego.

1959 – obecnie

Rok po otwarciu organizacji zajmującej się badaniami kosmicznymi miała swój własny emblemat, który reprezentował ją na poziomie publicznym. Autorem śmiesznego tytułu Meatball jest James Modarelli. To logo było używane do 1975 roku, a następnie po długiej przerwie zostało ponownie zwrócone. Dlatego od 1992 roku jest nadal w użyciu.

Okrągłe logo symbolizujące wszechświat przedstawia ciemnoniebieski dysk z białymi kropkami (prawdopodobnie gwiazdami), które przecina czerwona wstążka w kształcie litery V. W centrum rondelu znajduje się skrócona nazwa National Aeronautics and Space Administration – „NASA”. Cienka improwizowana orbita z pogrubieniem na jednym końcu jest umieszczona z boku wokół słowa, jakby to był ślad rakiety.

To logo istnieje w innej wersji, używane głównie do drukowania i programów specjalnych. Okrągła niebieska ikona otoczona jest szeroką białą ramką z żółtą linią wzdłuż konturu. Pełna nazwa biura znajduje się na całym obwodzie. Czerwony pasek w kształcie litery V, podobnie jak biała orbita, są wokół planety.

1975 – obecnie

Ta opcja została stworzona przez Richarda Danne’a i Bruce’a Blackburn. Przedstawia słowo „NASA”, wykonane czerwoną, uproszczoną czcionką. Ze względu na podobieństwo wizualne liter z robakami emblemat otrzymał przydomek „Worm”. Był używany jako główny przez ponad 15 lat, a następnie został zastąpiony tradycyjnym. Teraz ta wersja istnieje równolegle z oficjalną i jest używana w niektórych projektach.

Symbol

Na nagrody, oficjalne dokumenty i specjalne okazje NASA używa specjalnego logo przypominającego nadruk. Jest to prawie kompletna kopia głównej i ma dodatkowy projekt. Niebieskie koło reprezentujące wszechświat jest otoczone czerwoną linią na białym tle. Pełna nazwa organizacji, National Aeronautics and Space Administration USA, jest zapisana na szerokim pasku z beżowo-różową obwódką. Centralną część zajmuje żółta kula, która symbolizuje planetę. Obok niej jest księżyc. Orbita satelitarna i element figuralny przypominający znak V otaczają Ziemię.

W 1975 r. Administracja kosmiczna wprowadziła kolejną wersję logo, utworzoną w ramach Federalnego programu poprawy grafiki. W rezultacie słowo „NASA” otrzymało „obcą” pisownię: poprzeczka zniknęła z „A”, litery zostały uproszczone, przypominając spaghetti lub robaka, stąd jego niewypowiedziana nazwa. Ta wersja jest używana od 17 lat.

Czcionka i kolor

Godło „Worm” ma napis wykonany prostym, gładkim zestawem słuchawkowym bez szeryfów, z wyraźnymi cięciami i zaokrąglonymi narożnikami. Oba „A” nie mają poziomego paska. Ponadto prawa noga środkowego „A” jest połączona z początkiem „S”. Logo Meatball ma wielką czcionkę, cienkie litery z szeryfami. Paleta jest trójkolorowa i składa się z białego, niebieskiego Pantone 286 i czerwonego Pantone 185.