MTV Logo

MTV Logo

MTV to amerykański kanał muzyczny uruchomiony w sierpniu 1981 roku. W pierwszych latach był kablowy, a później naziemny. Sieć jest własnością ViacomCBS Domestic Media Networks i specjalizuje się w teledyskach, współczesnych utworach i piosenkach z różnych gatunków. Siedziba znajduje się w Nowym Jorku.

Znaczenie i historia

MTV Logo Historia

Zanim stał się MTV, kanał nosił nazwę The Music Channel i używał innego logo. Łączy je tylko duże „M” utworzone ze słowa „muzyka” z konkretnym oznaczeniem na boku. Na początku była to notatka, teraz jest to ikona „tv”. Autor koncepcji – agencja Manhattan Design.

1981 – 2009

Od 1.08.1981 do 18.03.2009 pod godłem widniał napis „Telewizja Muzyczna”. Jego skrócona wersja znajdowała się na „M” po prawej stronie. Biały skrót na ciemnym tle wyglądał imponująco, prawa część litery „v” wychodziła poza napis i była obramowana czarną linią. Sama litera jest masywna, szeroka, a dzięki rzutowi geometrycznemu jest również trójwymiarowa. Dzięki unikalnemu projektowi logo kanał muzyczny szybko zyskał szerokie uznanie.

2009 – obecnie

W 2008 roku, podczas otwarcia FNMTV, studio użyło poprawionego i obciętego logo, które pojawiło się na antenie większości programów telewizyjnych. Od następnego roku zaktualizowany znak stał się oficjalnym symbolem MTV, debiutując 18 marca 2009 roku na oficjalnej stronie kanału.

Dolny napis „Music Television” zniknął z logo, ponieważ był już rozpoznawalny i nie potrzebował już elementów marketingowych. Ponadto sieć przeszła na inny format nadawania, znacznie zmniejszając liczbę programów, skupiając się tylko na muzyce wieloformatowej. Ta zmiana w akcentach rozpoczęła się wcześniej i osiągnęła swój ostateczny punkt w postaci niewielkiej zmiany logo. Druga opcja została opracowana niezależnie przez pracowników MTV.

Godło

Obecna wersja wygląda jak obcięta litera „M” poprzedniego formatu. Jest przysadzista, z krótkimi nogami i bez wystającej części przy literze „v”. Ma teraz dużo więcej miejsca, co było wymagane do wizualnego przekształcenia znaku w inne niestandardowe logo, ponieważ sieć ma kilka oddzielnych kierunków. Po prostu zmienia logo zgodnie z niezbędnym kontekstem wizualnym, ponieważ trend elastycznej tożsamości projektowej jest teraz bardzo aktualny.

Czcionka i kolory

Litera „M” to bardziej grafika niż podpis tekstowy. Ma niestandardową czcionkę bezszeryfową. Znak „tv” kontrastuje z nim, ponieważ jest pisany odręcznie kursywą. Kolorystyka emblematu jest prosta: połączenie czerni i bieli, gdzie stanowią dla siebie tło i tworzą trójwymiarowość.