Minecraft Logo

Minecraft Logo

Minecraft to gra komputerowa opracowana 10 maja 2009 przez Markusa Perssona i wydana przez Mojang AB. Charakteryzuje się trójwymiarowym światem, który składa się z kostek. Ma prostą rozgrywkę, ale pozwala tworzyć złożone obwody logiczne.

Znaczenie i historia

Minecraft Logo Historia

Od 10 maja do 15 maja 2009 roku gra wideo nosiła nazwę Cave Game, co znalazło odzwierciedlenie w jej logo. Następnie autorzy przemianowali swoje „dziecko” i jednocześnie postanowili zmienić nazwę marki na bardziej odpowiednią.

Pierwszą wersję zaproponował Hayden Scott-Baron, nazywany Dock. Profesjonalny ilustrator w tym czasie pracował jako projektant gier w Markus Persson. Ale jego wersja została natychmiast odrzucona: właściciel Mojang AB nie podobał się czterokolorowy znak Minecraft z zaokrąglonymi galopującymi literami. Dlatego Dock opuścił zespół, a sam Markus wymyślił prototyp nowoczesnego logo.

2009 – 2011

Minecraft Logo 2009-2011

15 maja 2009 r. Pojawiło się logo z charakterystyczną grafiką. Słowo „Minecraft” jest wyłożone szarymi kostkami brukowymi, które są używane w świecie gry jako materiał budowlany. Litery składają się z oddzielnych kwadratowych segmentów i mają nierówną teksturę. Napis znajduje się pod niewielkim kątem w płaszczyźnie poziomej. Z powodu czarnych cieni wydaje się, że wisi w przestrzeni.

2011 – 2015

Minecraft Logo 2011-2015

Wprowadzając grę na MineCon, Mojang AB stworzył drugą markę. Został wprowadzony w wersji beta 1.4. Ta opcja niewiele różni się od poprzedniej. Projektanci usunęli cienie, ale pozostawili czarny kolor na wewnętrznych krawędziach. Ponadto poprawili trójwymiarowy efekt, dzięki czemu litery są krótsze i grubsze.

Kolejna zmiana wpłynęła na teksturę. Teraz słowo nie jest wyłożone kwadratowymi kostkami brukowymi, ale jest wyrzeźbione z kilku kostek brukowych, które są pokryte pęknięciami ze wszystkich stron. Na uwagę zasługuje również stylizacja litery „A”. Wewnątrz znajduje się twarz najsłynniejszego potwora Minecraft – Creeper. To stworzenie Markus Persson powstało przez przypadek, gdy próbował zaprojektować świnię.

Ponadto obecny emblemat miał kilka dodatkowych wersji. Zostały one opracowane specjalnie dla wersji Java Edition i Bedrock Edition. Wszystkie opcje różniły się drobnymi szczegółami.

2012 – obecnie

Minecraft Logo 2012-....

W 2012 r. Projektanci zmodernizowali styl artystyczny i sprawili, że logo było bardziej „pikselowane”. Aby to zrobić, wyrównał krawędzie, okrążył wszystkie części słowa śmiałymi czarnymi konturami i zatarł pęknięcia. Nic się nie zmieniło: kolory, kształty i proporcje pozostały takie same. Słynny Creeper, jak poprzednio, jest uwieczniony w literze „A”.

Początkowo to logo było używane tylko w wersji Xbox 360 jako boczna wersja oryginalnego znaku graficznego. Stało się głównym dopiero w 2015 roku. Stało się to po tym, jak Microsoft kupił Mojang AB wraz z Minecraft.

Godło

Rozpoznawalny emblemat Minecraft pojawia się w grze oraz w materiałach promocyjnych. To stylizowany napis, składający się z wielu bloków-kostek, które są wykorzystywane jako budulec w fikcyjnym uniwersum. Trójwymiarowe litery „leżą” na płaszczyźnie pod niewielkim kątem. Ich powierzchnia pokryta jest nierównomiernymi pęknięciami, co sprawia wrażenie, że są wykute w kamieniu.

Czcionka i kolory

Twórcy logo Minecraft zaprojektowali projekt od zera. Nie kierowali się standardowymi czcionkami: słowo wygląda bardziej jak obrazek niż napis. Charakterystyczne cechy liter to duża wysokość (w przestrzeni 3D), kąty proste i brak szeryfów.

Aby zasymulować teksturę bruku, artyści użyli kilku odcieni szarości jako głównej powierzchni oraz czerni dla cieni, pęknięć i konturów. Ta kombinacja pasuje do koloru klocków w grze.