Microsoft Word Logo

Microsoft Word Logo

Microsoft Word, skrót od MS Word, WinWord i Simple Word to najpopularniejszy na świecie edytor tekstu, pozwalający na tworzenie, edycję i przeglądanie dokumentów tekstowych. Dołączony do pakietu Microsoft Office. Teraz edytor tekstu pracuje w 92 językach i jest używany przez ponad pół miliarda ludzi na świecie.

Historia jest taka

Microsoft Word Logo Historia

Pierwsza wersja programu Microsoft Word została stworzona w 1983 roku przez programistę Richarda Brodie, na podstawie edytora Bravo. W tym czasie inny redaktor, WordPerfect, był bardzo popularny w USA. Ale Brody szybko się zorientował, naprawił wszystkie błędy, a dwa lata później wydał Word 3.01 dla Macintosha i rok później zaktualizowaną wersję dla Windows 3.0. Redaktor WordPerfect stał się przestarzały i w ogóle nie mógł pracować z Windows, a Ward został redaktorem naczelnym w USA i na całym świecie. Oprócz edytora tekstu, nowe wersje programu Microsoft Word zawierały narzędzia graficzne, możliwość osadzania różnych obiektów oraz obsługę wielu języków.

Logo Microsoft Word zostało stworzone w 1983 roku i od tego czasu jest aktualizowane co 3-5 lat o nową wersję. Eksperci uważają obecną wersję za najbardziej udaną i najbardziej odpowiednią dla najnowszej wersji.

1983 – 1987

Microsoft Word Logo 1983-1987

Pierwsze logo było proste – nazwa redaktora MICROSOFT WORD jest napisana białymi dużymi literami na czarnej tabliczce, a centralna litera jest przedstawiona w formie koncentrycznych okręgów. Słowo jest podkreślone cienkim białym paskiem, pod nim znajduje się hasło Word Processing Programm w małym druczku.

1987 – 1991

Microsoft Word Logo 1987-1991

Wraz z wprowadzeniem ulepszonej wersji programu Word 3.0, a następnie Word 3.01, stworzono pełnowartościowe logo. Godło przedstawiało kartkę papieru z małą, nieczytelną czcionką testową. Za nim znajdują się duże litery Microsoftu, na górze – dwie małe kartki papieru umieszczone pod kątem. Na górnym arkuszu znajduje się fioletowe godło z literą W. Na pierwszym planie znajduje się kolejna obszerna litera W z jasnożółtą fasadą. W edytorze pojawiło się kilkadziesiąt czcionek, w tym te z efektem 3D, a także możliwość wykonania kolorowych wypełnień tła i samego tekstu.

1991 – 1993

Microsoft Word Logo 1991-1993

Godło zostało nieznacznie zmodyfikowane – stało się dwukrotnie większe. Czarna cienka ramka została dodana do kwadratu tła, a po prawej stronie dodano cień przedstawiający stos wydrukowanych arkuszy. Nazwa nie uległa zmianie, z dwóch małych arkuszy po lewej 1, z kwadratem niebiesko-zielonym, a trójwymiarowa litera W otrzymała jasny lazurowy kolor.

1993 – 1995

Microsoft Word Logo 1993-1995

Logo zostało radykalnie zmienione, dzięki czemu stało się bardziej miękkie. Arkusz papieru przedstawiony jest poziomo i z falą, litera W przesuwa się do góry, staje się pionowa, nachylona i z dużymi nacięciami.

1995 – 1999

Microsoft Word Logo 1993-1995

W 1995 roku ukazała się nowa, rewolucyjna wersja programu Word 7.0 w Office 95. Za jego pomocą zmieniono logo i umieszczono arkusz pod kątem, dużą literę W w kolorze firmowym po lewej stronie, a kwadrat z wypełnieniem przesunął się w prawo. Cechą charakterystyczną jest to, że wszystkie linie składają się z „elementu obrazu”, który jest teraz nazywany pikselami. Ten wariant został uznany za najbardziej nieudany w obrazie.

1999 – 2003

Microsoft Word Logo 1999-2003

Kolejna duża transformacja zarówno pod względem wzornictwa, jak i koloru. Została wybrana biało-niebieska kolorystyka z gradientem. Biały kwadrat zamknięty jest w niebieskiej ramce, w środku znajduje się duża litera W koloru niebieskiego.

2003 – 2007

Microsoft Word Logo 2003-2007

Drobne zmiany – emblemat zmniejszył się, a monochromatyczny błękit został zastąpiony odcieniowanym odcinkiem z niebieskiego na niebieski.

2007 – 2010

Microsoft Word Logo 2007-2010

Word 2007 przeniósł się do międzynarodowego standardu Open XML, a logo bardzo się zmieniło. Po raz kolejny powrócił pomysł białej kartki ze stylizowanym tekstem i literą W. W tle niebieski kwadrat z zaokrąglonym narożnikiem.

2010 – 2013

Microsoft Word Logo 2010-2013

Projekt nieznacznie zmienił się pod względem przesunięcia poszczególnych elementów godła, choć wizualnie pozostaje niezmieniony.

2013 – 2019

Microsoft Word Logo 2013-2019

W 2013 roku program Word zmienił nie tylko funkcjonalność, ale także interfejs, stał się bardziej miękki, zrozumiały, a także dodano wiele nowych funkcji. Logo otrzymało również nowy wizerunek – w postaci otwartej książki z tekstem i literą W na okładce. Kolorystyka jest niebiesko-biała.

2019

Microsoft Word Logo 2019-....

Użytkownicy otrzymują nowe, ulepszone oprogramowanie Microsoft Office Word 2019 oraz nowe logo edytora. Tło tablicy składa się z 4 szerokich pasków w różnych odcieniach niebieskiego, co symbolizuje wielofunkcyjność programu. Z przodu po lewej stronie – mała kwadratowa płytka w kolorze niebieskim z białą literą W.

Jak widać, projektanci wyszli z odwrotnej sytuacji: logo Microsoft Word uprościło się i stało się bardziej wyrafinowane w projektowaniu, a sam edytor stał się bardziej skomplikowany.

Godło

Od 2019 roku WinWord ma stylową dwuczęściową ikonę. W tle prostokąt z zaokrąglonymi krawędziami i czterema paskami w różnych odcieniach. Kwadrat bez rogów zostaje przesunięty do przodu, rzucając potrójny cień. Wydaje się, że światło znajduje się po lewej stronie poza obrazem. Wewnątrz kwadratu znajduje się duże „W” – skrót od „Word”. Może być również interpretowane jako odwrócona wielka litera „M” z „Microsoft”.

Czcionka i kolory

Jedynym białym elementem godła jest duże „W”. Jest bezszeryfowa i składa się z czterech ukośnych pasków o równej długości i szerokości. Wszystkie pozostałe części logo są niebieskie, a paleta zawiera jednocześnie kilka wariantów tego koloru – od niebieskiego u góry prostokąta do ciemnoniebieskiego u dołu. Cienie rzucane przez kwadrat są szare.