Microsoft Logo

Microsoft Logo

Microsoft to międzynarodowa firma założona w 1970 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Specjalizuje się w produkcji oprogramowania na różne urządzenia cyfrowe. Dziś korporacja jest autorem jednego z najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych – Windows. Jej siedziba znajduje się w Redmond w stanie Waszyngton w USA.

Znaczenie i historia

Microsoft Logo Historia

Microsoft ma kilka wersji logo – około siedmiu. Każdy z nich wiąże się z pewnymi przemianami i odzwierciedla jego ewolucję od mało znanej firmy do światowej sławy giganta branży cyfrowej.

1972 – 1975

Organizacja rozpoczęła działalność w 1970 roku jako firma Traf-O-Data. Zajmowała się produkcją sprzętu komputerowego do sygnalizacji świetlnej na drogach Waszyngtonu. W okresie pracy dla rządu przedsiębiorstwo zostało przekształcone w nową strukturę o nazwie Microsoft. Stało się to 4 kwietnia 1975 roku.

Jego emblemat był pierwotnie odtwarzany z liter „T”, „O”, „D”, które utworzyły nazwę. Było to połączenie znaku graficznego z tekstem. Oryginalny symbol w postaci nałożonych czarnych liter „T” i „D” z białym „O” umieszczono po lewej stronie pełnej nazwy organizacji. Słowo jest napisane w postaci kombinacji dużych i małych liter na jasnym tle.

1975 – 1980

Kiedy firma zmieniła nazwę na Microsoft, natychmiast wprowadziła nowe logo, które w niewielkim stopniu przypomina logo współczesne. Litery były wyłożone i echem motywem drogi – jakby były stylizowanymi ulicami miasta. Znaki w górnym rejestrze były szerokie, równe, gładkie, tej samej wysokości.

1980 – 1982

W 1980 roku pojawił się emblemat, który zdalnie odzwierciedla zwykłą wersję. Nie miała prawie żadnej wolnej przestrzeni międzyliterowej, więc w niektórych miejscach znaki się połączyły. Każda postać miała ukośne cięcie w górnej lub dolnej części, a wydłużone nogi „M”, „R”, „F” wykraczały daleko poza granicę słowa.

1982 – 1987

Istniejąc zaledwie dwa lata, poprzednia wersja otrzymała aktualizację. Nazwa firmy jest teraz zapisana równą cienką czcionką bezszeryfową. Akcent graficzny kładzie się na pierwsze „O” znajdujące się na samym środku. Jest otoczony cienkimi, krótkimi pociągnięciami.

1987 – 2011

W 1987 roku zatwierdzono rozpoznawalne i znajome logo. Składał się z lekko ukośnych liter pisanych małymi literami, z wyjątkiem pierwszej, którą pisano wielką literą. Na łączniku między „o” i „s” widoczny jest ukośnik, podkreślający ruch i dynamikę w „najdelikatniejszej” części słowa (są najbardziej gładkie linie). Zaktualizowane logo zostało stworzone przez Scotta Bakera.

To logo jest nadal widoczne na niektórych portalach i na starszych produktach firmy programistycznej. W szczególności jest on nadal aktualny w witrynie Windows / Microsoft Update i Windows Vista, w oknie rozruchowym systemu Windows XP, a także na stronie dokumentacji systemu Windows XP Professional i nie tylko.

2011 – 2012

Wraz z pojawieniem się hasła, zatwierdzonego w 2011 roku, logo firmy otrzymało nowy projekt: deweloperzy zmniejszyli nachylenie liter. Ale ta wersja istniała zaledwie rok – do drugiej połowy sierpnia 2012 roku.

2012 – obecnie

Po radykalnym przeprojektowaniu zaprezentowano kolejny emblemat. Zawiera już nie tylko tekst, ale także grafikę. Są to cztery wielokolorowe kwadraty, które reprezentują główne produkty korporacji – Bing, Windows, Xbox i Office. Jednocześnie nie można argumentować, że technika ta stała się absolutną nowością: podobna wersja pojawiła się już w latach 90. w reklamie systemu Windows 95, a od 2009 roku jest obecna w symbolach Microsoft Store.

Ale słowo „Microsoft” zostało faktycznie zmienione i otrzymało nową modyfikację. Litery stały się równie gładkie, cienkie, szare. Jedynym akcentem było wyrównanie między „f” i „t”: tak jak poprzednio, są one połączone poziomymi kreskami.

Godło

Obecne logo koncentruje się na globalnym zasięgu obszarów, w których działa Microsoft. Według administracji zaktualizowany projekt przenosi przejście z klasycznego interfejsu na progresywny, co wymaga czasu. Dlatego składa się z jednego dużego kwadratu podzielonego na cztery małe. Kafelki odzwierciedlają wygodę, ponieważ większość produktów cyfrowych korzysta obecnie z tego formatu.

Czcionka i kolory

Wcześniej emblemat posiadał indywidualną czcionkę, utworzoną na podstawie klasyki. Zmieniło się tylko położenie słowa – proste lub ukośne. Po przeprojektowaniu nowa wersja otrzymała czcionkę Helvetica z kategorii neo-groteska. Został opracowany w 1957 roku przez firmę Haas’sche Schriftgiesserei ze Szwajcarii.

Do 2012 roku dominującym kolorem logo był czarny na białym tle. Potem zrobiło się kolorowo: litery były jasnoszare, kwadraty były czerwone, zielone, niebieskie i żółte.