Michelin Logo

Michelin Logo

Michelin to drugi co do wielkości producent opon i felg do samochodów, rowerów, motocykli i ciężarówek. Został założony w maju 1889 roku i znajduje się w mieście Clermont-Ferrand (Francja). Jej twórcami są bracia Edouard i Andre Michelin, właściciele fabryki gumy.

Znaczenie i historia

Michelin Logo Historia

Na przestrzeni wielu lat istnienia marka kilkakrotnie zmieniała logo, ale zawsze pozostała wierna swojej maskotce. To ręcznie rysowany mężczyzna imieniem Bibendum, złożony z opon o różnych rozmiarach. Powstało dzięki żywej wyobraźni założycieli firmy, którzy w 1894 roku na wystawie w Lyonie zauważyli podobieństwo stosu opon do człowieka, któremu brakuje tylko rąk. Po czterech latach bracia postanowili zaprojektować własne logo. Wzięli za podstawę logo piwa O’Galopa, zastąpili olbrzyma swoim człowiekiem od opon i pozostawili niezmieniony zwrot „Nunc est Bibendum”.

1936 – 1968

Debiutanckie logo przedstawia maskotkę marki. Biegnie za oponą drogą, którą tworzy wydłużona noga z litery „n” z nazwy marki. Napis „Michelin” znajduje się ukośnie z boku.

1968 – 1997

W tym okresie deweloperzy używali nazwy marki na logo, więc okazało się, że jest ono proste i minimalistyczne. Litery o ściśle geometrycznym kształcie, szerokie, gładkie, wielkie i rozmieszczone w minimalnej odległości od siebie.

1997 – 2017

Od tego czasu marka w końcu przywróciła Bibendum do swojego logo, czyniąc ją przyjazną. Obok na niebieskim tle znajduje się napis „Michelin”. Równolegle w 1997 roku pojawiła się inna wersja – w postaci ukośnej nazwy firmy. Jest również używany do dziś, harmonijnie uzupełniając znak graficzny.

2017 – obecnie

Istnieją teraz dwie wersje emblematu z maskotką marki. Przedstawiają radośnie uśmiechniętego małego człowieczka, który macha ręką na powitanie. Poniżej znajduje się słowo „Michelin”. W jednej modyfikacji występuje żółta linia, w innej – niebieska.

Godło

Maskotka firmy otrzymała status światowego „ambasadora” znanego producenta opon i kół. Bibendum wprowadza nowe produkty, doradza i pomaga klientom.

Kilku projektantów pracowało nad logo w różnym czasie, a każdy z nich oferował własną interpretację. W rezultacie Bibendum ewoluowało od charakteru piwa do kierownika ds. Wyboru produktu.

Czcionka i kolory

W aktualnej wersji nazwa marki zapisana jest solidną kursywą – czcionka San Serif. Wszystkie litery są duże. Paleta kolorystyczna emblematu jest taka sama: do 1997 roku był czarno-biały, a potem pojawił się na nim niebieski. Ostatnio projektanci dodali jasnożółty.