Mercedes Benz Logo

Mercedes-Benz Logo

Mercedes Benz to znana na całym świecie marka i producent samochodów osobowych premium, a także autobusów, ciężarówek i innych pojazdów. Znajduje się w mieście Stuttgart (Niemcy). Pojawił się w 1926 roku. Założony przez Karla Benz, Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha. Jest to część koncernu Daimler AG.

Znaczenie i historia

Mercedes-Benz Logo Historia

Trzypunktowa gwiazda, obecne logo marki, znana jest od ponad wieku. Po raz pierwszy użyto go Gottlieb Daimler i opatentowano w 1901 r. Faktem jest, że przyszły gigant motoryzacyjny powstał dzięki połączeniu dwóch dużych konkurencyjnych firm – Benz & Cie (dowodzonej przez Karla Benz) i Daimler-Motoren-Gesellschaft (dowodzonej przez Gottlieba Daimlera). A marka powstała z wiodących samochodów tych firm – Benz Patent-Motorwagen (1886 roku produkcji) i Mercedes (1900 roku produkcji).

Początkowo nazwa marki była używana przez Daimlera jako osobista etykieta: wskazywała lokalizację jego domu. Oznacza to, że był to symbol znacznika, niezwiązany ani z konkretnym pojazdem, ani nawet z marką samochodu.

Przed połączeniem obu firm w jeden koncern logo Daimler-Motoren-Gesellschaft zawierało słowo „Mercedes” w wydłużonym poziomo owalu. W 1909 r. Konkurencja miała gwiazdę jako centralny element. W 1916 roku została umieszczona w podwójnym kole – czerwonym wewnętrznym i ciemnoszarym zewnętrznym. Zadaniem tła było powiązanie logo z obszarem działalności producenta transportu. Z czasem jednak zniknęły, ponieważ obszar działalności firmy jest już znany wszystkim.

Stopniowo logo ewoluowało od złożonego kształtu do prostego, aż zostało całkowicie zminimalizowane, zamieniając się w trzypunktową srebrną gwiazdę w kole. W okresie zjednoczenia firm motoryzacyjnych miał już rzeczywisty wygląd, dlatego stał się charakterystycznym symbolem nowej struktury.

1902–1909

Początkowo logo giganta samochodowego było niezwykle proste. Wzięło w niej udział tylko słowo „Mercedes” umieszczone wewnątrz poziomego owalu z podwójnym brzegiem. Litery miały nierówną wysokość: na krawędziach były małe, a na środku duże. Tło było czarne, a czcionka szara.

1909–1916

U zarania powstania przyszły koncern wybrał okrągły emblemat, w centrum którego na białym podłożu widniał wydłużony napis „Benz”. Była otoczona lekkim wieńcem laurowym na ciemnym tle.

1916–1926

Po połączeniu dwóch firm założycielskich kierownictwo połączyło logo. W zaktualizowanej wersji znajduje się klasyczna rondela i słowo „Mercedes”. Nazwa znajduje się na dole podwójnego koła. Pośrodku znajduje się trzypunktowa gwiazda oddzielona długimi cienkimi liniami tego samego koloru, co napis poniżej. Jego mniejsze kopie są odzwierciedlone po prawej i lewej stronie środkowej belki.

1926–1933

W tej wersji zarząd firmy postanowił przedstawić wspólną przeszłość znanego producenta samochodów. Dlatego emblemat zawiera nazwy obu firm – „Mercedes” (powyżej) i „Benz” (poniżej). Resztę przestrzeni na szerokim frędzlowym pasie zajmuje wieniec laurowy – znak przywództwa i wielkiego honoru. Centralne miejsce zajmuje koło o mniejszej średnicy z trzema spiczastymi gwiazdami, z których każdy promień jest biały z jednej strony i szary z drugiej, co tworzy efekt trójwymiarowy.

1933 – 1989

Kolejny okres został uznany za najbardziej minimalny w historii logo niemieckiego koncernu. Składa się tylko z białego koła i czarnej gwiazdy.

1989 – 2009

W 1989 roku pojawił się emblemat ze znanym obecnie projektem. Jest to „metalizowana” gwiazda z trzema promieniami, ujęta w okrąg. Pod nim znajduje się napis firm założycielskich: „Mercedes-Benz”.

2009 – obecnie

W tej opcji projektanci zmienili współczynnik skali głównych elementów. Zwiększyli proporcje nazwy koncernu i zmniejszyli ikonę graficzną, wzmacniając efekt stalowego blasku.

Godło

Obraz oznaczający dom Gottlieba Daimlera ma inne znaczenie. Jeśli początkowo był to znak ochronny, później otrzymał rozszerzoną interpretację. Potrójny (liczba promieni wskazuje na to) zawsze był uważany za święty – liczba doskonałości.

W ten sposób Daimler podkreślił, że produkty jego firmy natychmiast podporządkowują trzy elementy: wodę, powietrze i ziemię. W końcu koncern wyprodukował silniki do transportu morskiego i rzecznego, silniki dla przemysłu lotniczego i jednostki napędowe do pojazdów lądowych. Stworzył je, opracował, ulepszył i przetestował, dostosowując je do aktualnych wymagań. Nic dziwnego, że jednym z pierwszych modeli był samochód wyścigowy, na którym zwykle testowane są silniki.

Po podłączeniu terenów przemysłowych znak marki Mercedes nie został zatwierdzony z dobrego powodu: w przybliżeniu ta sama symbolika (nazwa w wydłużonej elipsie) została już przypisana włoskiemu gigantowi samochodowemu Maserati. I jest jego najbliższym konkurentem na rynku światowym, więc założyciele zastosowali gwiazdę z trzema promieniami.

Najpierw próbowali wyjaśnić to jako kierownicę, później (po wojnie) – jako koło ratunkowe. Jednak takie interpretacje nie zakorzeniły się, ponieważ Daimler tchnął w to zupełnie inne znaczenie. To pozostaje. A nazwa Mercedes została wybrana lekką ręką Emila Jellinka, francuskiego konsula i dystrybutora Gottlieba. Przekonał pracodawcę, że nazwa brzmi fajnie i jest już znana w kręgach wyścigowych.

Zanim zatwierdzili znak trzypunktowy, dużo z nimi eksperymentowali: projektanci próbowali usunąć koło, uczynić znak czteropunktowym, zmienić kolor. Ale po kilku próbach postanowili zostawić wszystko tak, jak jest. Powodów było kilka: gwiazda trzech promieni jest wyjątkowa i rozpoznawalna, a bez koła postrzegana jest jako nie dająca się zaprezentować. Czteroramienna opcja nie znalazła praktycznego zastosowania.

Czcionka i kolor

Czcionka nigdy nie pełniła dominującej funkcji w logo, więc nazwa marki jest zapisana w klasycznym zestawie słuchawkowym. Wszystkie litery mają tę samą grubość i są łatwe do odczytania. Ale kolorowi poświęcono wiele uwagi. We wczesnych latach emblemat był złoty, biały, czerwony, niebieski, a nawet koronowany żółtym wieńcem laurowym. W 1916 roku, kiedy gwiazda stała się centralnym elementem, została pomalowana na srebrno.