McDonalds Logo

McDonald's Logo

McDonalds to znana korporacja i sieć restauracji szybkiej obsługi o tej samej nazwie. Działa w ramach systemu franczyzy. Pojawił się w 1940 roku. Stworzony przez braci Maurice McDonald i Richard McDonald. Jej kariera rozpoczęła się w mieście San Bernardino w Kalifornii.

Znaczenie i historia

McDonald's Logo Historia

Chociaż oficjalnym rokiem założenia firmy jest rok 1955, jej korzenie sięgają 15 lat. Początki wielkiego imperium rządzonego przez hamburgery, frytki i Coca-Colę sięgają połowy XX wieku. Restauracja została otwarta w 1940 roku w pobliżu jednej ze stacji benzynowych. W jego asortymencie były tylko trzy pozycje. Tak rozpoczęła się era minimalnego menu, polegającego na samoobsługie i niedrogim jedzeniu.

Z czasem projekt przerodził się w franczyzę – handel pomysłem biznesowym. Ułatwiał to Ray Croc, który najpierw kupił franczyzę (w 1954 r.), A następnie w pełni nabył prawa do obiektu gastronomicznego (w 1961 r.). Dlatego początek McDonalds uważa się za kwiecień 1955 r.

Wraz z pojawieniem się nowego właściciela system stał się bardziej aktywny i wszedł w fazę szybkiego rozwoju, ponieważ Croc wiedział dużo o marketingu. To z jego opinii zmieniło się logo firmy, które następnie stało się rozpoznawalne na całym świecie. Co więcej, właściciel nie porzucił oryginalnego obrazu – przeciwnie, zastosował go na swoją korzyść. Ale zanim stała się rozpoznawalnym godłem, przeszła kilka transformacji.

Dziś nie można wyróżnić jednego konkretnego godła, do którego firma się stosuje. Wszystkie loga mają prawo istnieć i są używane w konkretnej sytuacji na produktach McDonald.

1940–1948

Debiutujący znak towarowy wygląda klasycznie: prostokąt z kilkoma napisami wykonanymi różnymi czcionkami. U góry szyldu znajduje się słowo „McDonald`s”, w środku – „Famous”, u dołu – „Barbecue”. Paleta jest monochromatyczna i nieatrakcyjna.

1948–1953

W tym czasie restauracja przeżywała ciężkie czasy i potrzebowała zmiany. Właściciele postanowili przeprojektować logo i zmienili zasadę kontrastu. Jeśli wcześniej były to czarne litery na białym tle, teraz jest na odwrót. Ponadto dodano wyrażenie „Kupujący przy torbie” oraz wizerunek szefa kuchni w białej czapce umieszczonej w okręgu.

1953–1968

W przeddzień pojawienia się restauracji fast food Ray Croc w karierze logo przeszło kolejną poważną transformację. Pojawiło się na nim słowo „McDonald`s”, napisane jaskrawą czerwienią. Czcionka jest postrzępiona, pochylona. Obraz kucharza w kółku pozostał na logo i dodano do niego napis „Od wybrzeża do wybrzeża”.

1961–1968

To legendarny czas: wtedy Złote Łuki stały się znakiem rozpoznawczym łańcucha pokarmowego restauracji. Obnosili się w restauracji znajdującej się w mieście Phoenix w Arizonie. Centralne nogi są skrzyżowane (idą jedna po drugiej) i są skrzyżowane z nachyloną linią tego samego koloru.

1968-obecnie

W tym okresie dolny napis (nazwa „McDonald`s”) został przesunięty wyżej i zmienił kolor z czerwonego na czarny. Ponadto zmienili położenie centralnego elementu, łącząc nogi łuków, dzięki czemu obiekt wizualnie przypominał literę „M”.

1975-obecnie

W 1983 r. Twórcy wprowadzili do logo czerwone tło i sprawili, że litery stały się białe.

1993-2010

Dziesięć lat później sieć restauracji otrzymała emblemat, który najbardziej przypomina nowoczesną – bez napisów i innych znaków. Na nim są tylko podwójne złote łuki żółte i czarne. Z tego powodu łuk wydaje się wyróżniać ponad powierzchnią, na której został zastosowany. Zmiana ta wiąże się z ogólnym uznaniem marki.

2003–2006

Do tego okresu należą dwie wersje, z których usunięto czarny kontur po prawej stronie, co zwiększyło objętość łuków. W jednej wersji logo znajduje się na tle czerwonego kwadratu, w drugiej – na białym tle.

Od 2006 r

Od tego czasu Złote Łuki były używane w minimalistycznym designie i w złotej, jasnej palecie.

2018- obecnie

Dodano kolejną wersję logo używanego na produkcie. Złoty łuk nakłada się na kwadrat z czerwonym tłem. W 2020 r. Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 firma wprowadziła logo, w którym łuki są podzielone między sobą. W ten sposób firma postanowiła pokazać swoje podejście do tej sytuacji i wezwała nabywców swoich produktów do zachowania dystansu między ludźmi w celu uniknięcia zakażenia wirusem.

Godło

Niemal od samego początku litera „M” była obecna na logo restauracji. Początkowo został podwojony jako przypomnienie dwóm braciom założycielom o imieniu McDonald. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku ikona została poprawiona, nadając jej wyraźną formę łuków połączonych w formie litery „M” z pogrubieniem na końcu.

Kolorystyka marki składa się z kombinacji żółtego, czerwonego i zielonego. Czerwony, zdaniem założycieli, przyciąga uwagę i budzi apetyt. Żółty reprezentuje radość, dobry humor, dobry humor i życzliwość. Zielony (pojawił się w 2007 r.) Symbolizuje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i stabilność.