Japońska marka samochodów Mazda jest znana na całym świecie; dziś jest jednym z 15 największych gigantów motoryzacyjnych. Ostatnio rocznie sprzedaje się ponad półtora miliona nowych samochodów, a nawet dzieci rozpoznają logo firmy, choć zmieniło się wiele razy i dramatycznie.
Historia i znaczenie
Firma została założona w 1920 roku w Futu, na przedmieściach Hiroszimy. Jego założyciel, syn prostego rybaka, Jujiro Matsuda, kupił fabrykę materiałów budowlanych, ale postanowił produkować nie tylko produkty do budowy tradycyjnych japońskich domów, ale także sprzęt inżynierski. W tym okresie w fabryce wyprodukowano kilka motocykli, z których jeden wygrał lokalne wyścigi w 1930 r. W 1931 r. Pierwsza ciężarówka Mazda pojawiła się na ulicach Hiroszimy.
Pochodzenie Mazdy ma podwójne znaczenie. Dokładnie tak wymawia imię Matsuda przez Amerykanów, od których zdobył wiedzę w branży motoryzacyjnej. I to jest imię bóstwa mądrości, harmonii i światła, Ahura Mazda, bardzo czczonego w Japonii.
1920 – 1931
W pierwszych latach swojego istnienia, kiedy zakład produkował tylko urządzenia inżynieryjne, godłem był stylizowany wizerunek młyna do cięcia metalu i części maszyn.
1931 – 1934
Następnie w 1931 r. Został zastąpiony znanym nam trójkątem z białymi i niebieskimi sektorami, tworząc wizualnie gwiazdę z trzema promieniami. Nazwa firmy jest zapisana ręcznie ukośną czcionką w postaci przezroczystych liter składających się tylko z ramki.
Pierwsze logo pełnoprawnej fabryki samochodów pojawiło się w 1934 r.
1934 – 1936
Pierwszy emblemat, umieszczony na przedniej chłodnicy samochodu, to tylko nazwa firmy, napisana elegancką ukośną kursywą w japońskim stylu pisma – z pogrubionymi literami i spiczastymi krawędziami z małymi seriami. Kolor granatowy.
1936 – 1959
Godło, utworzone w 1936 roku, zmieniło się dramatycznie. Podstawą był symbol Hiroszimy, który wygląda jak strumień rzeki o tej samej nazwie w mieście. Projektanci przyjęli trzy takie równoległe linie, w środku których załamania tworzą literę „M”, co oznacza nową nazwę „Mazda Motor”. Na obrazie wizualnym to logo przypominało ówczesny znak lotniczy.
1959 – 1975
Logo zostało ponownie radykalnie zmienione. Rok 1959 był przełomowy dla firmy – wypuszczono pierwszy samochód osobowy Mazdy. Symbolem było białe koło w cienkiej czerwonej ramce. Pośrodku znajduje się odręczna litera „m” w dolnej części z wydłużonymi ścianami bocznymi – w lewo, w prawo w dół. Jaskrawoczerwona litera przyciągnęła uwagę miękkimi, kojącymi liniami i niecodzienną prezentacją. A pod kołem umieszczono MAZDA dużymi literami, ale ze spadkiem. Kolor napisu jest niebieski.
1975 – 1991
W 1975 roku właściciele postanowili wrócić do prostszego i bardziej pojemnego logo – tylko nazwa firmy, ale wykonana w oryginalnej minimalistycznej i stylowej czcionce. Został opracowany na zamówienie i nie ma analogów. Ta czcionka nosi nazwę „mazda” i jest nadal używana. Ma małe litery, pisownię pierwszego „m” małymi literami i literę „z” z białymi ukośnymi paskami. Kolor jest jasnoniebieski.
1991 – 1998
Postanowiono dodać symboliczną ikonę do nazwy firmy. Początkowo miał postać rombu umieszczonego wewnątrz owalu, ale w 1992 r. Ścisłe geometryczne kształty złagodniały, linie stały się gładkie.
1998 – 2015
W tym okresie został stworzony i używany symbol marki, który był aktualny dzisiaj. Znak w kształcie rombu zastąpiono angielską literą V (symbol zwycięstwa), której opadające skrzydła wraz z owalną ramą tworzą M (symbol Mazdy). Ta ikona wydaje się latać i patrzy w przyszłość. Kolor odznaki to metaliczny szary z białym, wykonany w technice 3D, co nadaje jej objętości. Niebieska nazwa Mazda znajduje się poniżej.
2015 – 2018
Logo uległo drobnym zmianom: ikona pozostała taka sama, a nazwa została powiększona i przyciemniona, z podświetleniem u góry.
2018 – dzisiaj
Ponownie zmiany wpłynęły tylko na nazwę firmy na dole logo: została wykonana dokładnie tak samo w kolorze i prezentacji 3D, podobnie jak znaczek, który podniósł znak towarowy na wyższy poziom.
Nowoczesne godło jest uznawane przez ekspertów za bezbłędne w projektowaniu i jednym z najlepszych symboli motoryzacyjnych.
Godło
Nowoczesna wersja logo składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza to „V”, znak zwycięstwa, stylizowana litera „M”, oznaczająca imię giganta samochodowego i symbol rzeki Hiroszima, na której znajduje się miasto o tej samej nazwie. Ten element pochodzi z emblematu z 1936 roku. Drugi fragment przedstawia owal, który pojawił się w 1991 roku. Ich połączenie stworzyło najbardziej rozpoznawalną i odnoszącą sukcesy markę w branży motoryzacyjnej.
Projekt emblematu podkreśla transportową tożsamość Mazdy: logo ma metaliczny połysk, który wizualnie nadaje mu trójwymiarowy wygląd. Efekt 3D wzmacniają cienie w dolnej części litery „M”, których nogi harmonijnie łączą się z okręgiem.
Czcionka i kolory
We wczesnych logotypach nazwa firmy jest zapisana skośnie: litery przypominające odręczny styl. W 1975 roku słowo „Mazda” przybrało bardziej surową formę – stało się grubsze i przysadziste. Od 2018 roku stosowana jest czcionka korporacyjna oparta na klasycznej czcionce Optima.
Kolor godła nigdy nie był jasny: zawiera granat, cyjan, szary, czarny i srebrny. Podkreślają rygor, powściągliwość i „metaliczny” charakter produktów. Unikalne połączenie jasnych i ciemnych odcieni szarości tworzy trójwymiarowy efekt.