Mazda Logo

Mazda Logo

Japońska marka samochodów Mazda jest znana na całym świecie; dziś jest jednym z 15 największych gigantów motoryzacyjnych. Ostatnio rocznie sprzedaje się ponad półtora miliona nowych samochodów, a nawet dzieci rozpoznają logo firmy, choć zmieniło się wiele razy i dramatycznie.

Historia i znaczenie

Mazda Logo Historia

Firma została założona w 1920 roku w Futu, na przedmieściach Hiroszimy. Jego założyciel, syn prostego rybaka, Jujiro Matsuda, kupił fabrykę materiałów budowlanych, ale postanowił produkować nie tylko produkty do budowy tradycyjnych japońskich domów, ale także sprzęt inżynierski. W tym okresie w fabryce wyprodukowano kilka motocykli, z których jeden wygrał lokalne wyścigi w 1930 r. W 1931 r. Pierwsza ciężarówka Mazda pojawiła się na ulicach Hiroszimy.

Pochodzenie Mazdy ma podwójne znaczenie. Dokładnie tak wymawia imię Matsuda przez Amerykanów, od których zdobył wiedzę w branży motoryzacyjnej. I to jest imię bóstwa mądrości, harmonii i światła, Ahura Mazda, bardzo czczonego w Japonii.

Godło

W pierwszych latach swojego istnienia, kiedy zakład produkował tylko urządzenia inżynieryjne, godłem był stylizowany wizerunek młyna do cięcia metalu i części maszyn.

Następnie w 1931 r. Został zastąpiony znanym nam trójkątem z białymi i niebieskimi sektorami, tworząc wizualnie gwiazdę z trzema promieniami. Nazwa firmy jest zapisana ręcznie ukośną czcionką w postaci przezroczystych liter składających się tylko z ramki.

Pierwsze logo pełnoprawnej fabryki samochodów pojawiło się w 1934 r.

1934–1936

Pierwszy emblemat, umieszczony na przedniej chłodnicy samochodu, to tylko nazwa firmy, napisana elegancką ukośną kursywą w japońskim stylu pisma – z pogrubionymi literami i spiczastymi krawędziami z małymi seriami. Kolor granatowy.

1936–1959

Godło, utworzone w 1936 roku, zmieniło się dramatycznie. Podstawą był symbol Hiroszimy, który wygląda jak strumień rzeki o tej samej nazwie w mieście. Projektanci przyjęli trzy takie równoległe linie, w środku których załamania tworzą literę „M”, co oznacza nową nazwę „Mazda Motor”. Na obrazie wizualnym to logo przypominało ówczesny znak lotniczy.

1959–1975

Logo zostało ponownie radykalnie zmienione. Rok 1959 był przełomowy dla firmy – wypuszczono pierwszy samochód osobowy Mazdy. Symbolem było białe koło w cienkiej czerwonej ramce. Pośrodku znajduje się odręczna litera „m” w dolnej części z wydłużonymi ścianami bocznymi – w lewo, w prawo w dół. Jaskrawoczerwona litera przyciągnęła uwagę miękkimi, kojącymi liniami i niecodzienną prezentacją. A pod kołem umieszczono MAZDA dużymi literami, ale ze spadkiem. Kolor napisu jest niebieski.

1975 – 1991

W 1975 roku właściciele postanowili wrócić do prostszego i bardziej pojemnego logo – tylko nazwa firmy, ale wykonana w oryginalnej minimalistycznej i stylowej czcionce. Został opracowany na zamówienie i nie ma analogów. Ta czcionka nosi nazwę „mazda” i jest nadal używana. Ma małe litery, pisownię pierwszego „m” małymi literami i literę „z” z białymi ukośnymi paskami. Kolor jest jasnoniebieski.

1991 – 1998

Postanowiono dodać symboliczną ikonę do nazwy firmy. Początkowo miał postać rombu umieszczonego wewnątrz owalu, ale w 1992 r. Ścisłe geometryczne kształty złagodniały, linie stały się gładkie.

1998 – 2015

W tym okresie został stworzony i używany symbol marki, który był aktualny dzisiaj. Znak w kształcie rombu zastąpiono angielską literą V (symbol zwycięstwa), której opadające skrzydła wraz z owalną ramą tworzą M (symbol Mazdy). Ta ikona wydaje się latać i patrzy w przyszłość. Kolor odznaki to metaliczny szary z białym, wykonany w technice 3D, co nadaje jej objętości. Niebieska nazwa Mazda znajduje się poniżej.

2015-2018

Logo uległo drobnym zmianom: ikona pozostała taka sama, a nazwa została powiększona i przyciemniona, z podświetleniem u góry.

2018 – dzisiaj

Ponownie zmiany wpłynęły tylko na nazwę firmy na dole logo: została wykonana dokładnie tak samo w kolorze i prezentacji 3D, podobnie jak znaczek, który podniósł znak towarowy na wyższy poziom.

Nowoczesne godło jest uznawane przez ekspertów za bezbłędne w projektowaniu i jednym z najlepszych symboli motoryzacyjnych.