Linux Logo

Linux Logo

Linux to system operacyjny należący do rodziny platform komputerowych typu Unix, opartych na jądrze o tej samej nazwie. Jest to rozwój Linusa Torvaldsa, który został uruchomiony przez jego zespół w 1991 roku.

Znaczenie i historia

Linux Logo Historia

Oficjalną maskotką OS i pracującej nad nim firmy jest stylizowany pingwin o imieniu Tux. Ponadto logo z nim związane nie istnieje w jednej, ale w kilku wersjach, z których każda jest używana w zależności od sytuacji. Każdy z nich ma pingwina w różnych wzorach.

Pomimo tego, że system operacyjny pojawił się w 1991 roku, rozmowa o stworzeniu unikalnego logo rozpoczęła się pięć lat później. Wszystkie propozycje zostały dokładnie przedyskutowane, a było ich niesamowicie dużo. Niektóre z nich odbijały się echem od innych marek lub parodystycznie powtarzanych symboli IT.

Wybór trwał do momentu, gdy Linus Torvalds, twórca kluczowego komponentu systemu Linux, w rozmowie z kimś nie wspomniał, że lubi pingwiny. Dodał też, że będąc w Australii, ktoś go nawet ugryzł. Wtedy właśnie wektor poszukiwań logo stał się jasny.

Debiutancka wersja emblematu została stworzona przez Larry’ego Ewinga w 1996 roku. Paradoksalnie żadna z jego wersji nie przeszła wcześniej selekcji konkurencyjnej, a były ich trzy. Jednak w rezultacie to właśnie ta praca stała się maskotką firmy.

1996 – obecnie

Logo przedstawia pingwina na białym tle. Wykonany jest w surowym stylu. Ptak siedzi z wyciągniętymi nogami i patrzy na coś ze skupieniem. Dziób jest podobny do prawdziwego, ale później zostanie przedstawiony jako trójkąt. Pysk zwierzęcia ma dobroduszny wyraz, który podkreśla przyjazność systemu operacyjnego. Ta opcja jest nadal aktualna.

2005 – 2008

W 2005 roku podjęto próbę zastąpienia talizmanu niezręcznym i zabawnym, wykonanym w formie parodii. W tej formie istniał przez trzy lata. Godło przedstawia grubego pingwina z dziwnie rysowanymi oczami, jakby czegoś nie rozumiał. Świadczą o tym skrzydła rozłożone w różnych kierunkach, jakby ptak wzruszył ramionami w oszołomieniu.

2008 – obecnie

Równolegle z debiutanckim logo powstaje nowoczesna wersja, w której pingwin wygląda niezgrabnie i zdziwiony: stoi z rozpostartymi skrzydłami i wyłupiastymi oczami. Do rysowania projektant zastosował styl kreskówkowy, więc ptak zamiast łap ma dwa żółte owale.

Godło

Kluczowym elementem logo firmy jest pingwin. Jest odwrócony na całą twarz i, w zależności od wersji, jest rysowany w pozycji siedzącej lub stojącej. Oczy ptaka są duże – czasem radosne, czasem zaskoczone, a czasem skonsternowane. W jednej wersji jest też pozór uśmiechu.

Znanych jest kilka transkrypcji imienia maskotki, która stała się głównym elementem godła. James Hughes, który zasugerował pseudonim Tux, powiedział, że pochodzi on z połączenia kilku rdzeni i jest skrótem: (T) orvalds (U) ni (X). Jednak użytkownicy zakładają, że jest to skrócona wersja słowa „smoking”, ponieważ pingwiny wyglądają, jakby chodziły w smokingach i frakach.

Czcionka i kolory

Znak słowny nie jest podstawową częścią godła: może składać się tylko z pingwina i nie może zawierać żadnych napisów. Ale gdy jest używany, jest wykonywany niestandardową czcionką szeryfową. Pierwsza litera jest wielka, pozostałe małe. Klasyczna paleta logo to połączenie ciepłej żółci, bieli i czerni. Symbolizują szczęście, inteligencję i entuzjazm.