Lego Logo

LEGO Logo

LEGO to duńska firma produkująca zabawki dla dzieci, a także marka zestawów konstrukcyjnych do montażu różnorodnych przedmiotów. Założycielem firmy jest Ole Kirk Christiansen. Producent pojawił się w 1932 roku, a marka „cegiełek” do modelarstwa istnieje od 1949 roku. Różnicę w latach łatwo wytłumaczyć. Początkowo przedsiębiorca zajmował się produkcją drewnianych zabawek, a następnie skupił się na mini-blokach, z których można złożyć wszystko.

Znaczenie i historia

LEGO Logo Historia

Logo bazuje na nazwie firmy, utworzonej z dwóch skróconych trzonów: Leg (play) i Godt (good). Są używane we wszystkich odmianach brandingu, których jest około piętnastu.

1934 – 1936

Pierwsza próbka została wykorzystana w dokumentach biznesowych i znaczkach. Było to słowo „LEGO” w tej samej pisowni. Wszystkie litery są duże, z szeryfami i pogrubionymi liniami po lewej stronie.

1936 – 1946

Ten znak pojawił się po raz pierwszy na produktach. W celu uzyskania odpowiedniego oznakowania kierownictwo przeprojektowało logo i otrzymało nazwę kursywą z dwiema równoległymi liniami po obu stronach. Wewnątrz pasków znajduje się wyrażenie „Fabriken Billund”.

1946 – 1950

Okres ten należy do dwóch różnych rodzajów emblematów. Jeden jest subtelny: składał się ze słów LEGO na górze i Klodster na dole. Pierwsza została napisana kolorem pomarańczowym, druga czarną kursywą.

Kolejne logo zawierał trójwymiarowy napis w otwartym pudełku na zabawki dla dzieci. Oznaczali kostki dziecięce.

1948 – 1955

Równolegle opracowano wersję dla prefabrykowanych bloków z tworzyw sztucznych, które zostały wprowadzone do masowej produkcji w 1949 roku. Nazwa firmy ujęta jest w czarny owal umieszczony lekko ukośnie. Po prawej stronie znajdował się fragment koloru żółto-pomarańczowego, pasujący do liter.

1952 – 1953

Logo z tamtego czasu wyglądało jak stylizowane koło składające się z kilku słów: LEGO (środek), Billund (góra) i Danmark (dół). Pierwsza była wyrysowana i znajdowała się na okrągłym białym tle, a dwie pozostałe na otaczającym go czarnym pasku.

Do 1953 roku obowiązywała inna wersja – w formie prostokąta z nazwą firmy, gdzie każda litera jest otoczona białą obwódką. Tło jest kolorowe.

1953 – 1955

Pod koniec okresu wielowymiarowego pojawił się żółty prostokątny emblemat z czerwonymi literami w środku. Słowo „LEGO” jest wydłużone i nie zawiera szeryfów.

1954 – 1960

To czas poszukiwań, kiedy deweloperzy zwrócili się ku owalnemu kształtowi logo, próbując znaleźć optymalną modyfikację. Eksperymentowali z wyglądem liter, zmianą czcionki, grubością obramowania i rozmiarem elementu tła. Litery były zapisane kursywą, białe, z czarną linią na krawędzi i czerwoną poziomą elipsą.

1958 – 1960

Logo LEGO System ewoluowało równolegle. Oba słowa miały owalny kształt i były barwnie szkarłatne.

1960 – 1964

W 1960 roku pojawiła się unowocześniona wersja poprzedniego logo, w którym zamiast owalu – prostokąt, a zamiast szkarłatnych liter – biały. „System” jest pisany kursywą na żółto.

1964 – 1972

Godło z tego okresu zawierało kilka pionowych pasów o różnych kolorach. Znajdowali się na osobnym placu po lewej stronie. Z drugiej strony było wyrażenie „LEGO System”.

1972 – 1998

Projektanci usunęli kostkę w paski, pozostawiając tylko jedną – z nazwą marki. Rezultatem jest minimalistyczny znak: białe litery z podwójną żółto-czarną obwódką na czerwonym tle.

1998 – obecnie

W 1998 roku litery zostały nieznacznie poprawione, dzięki czemu stały się gęstsze. Wolna przestrzeń między symbolami została pomalowana na czarno.

Godło

W ciągu swojego istnienia przeszedł wiele przemian, ale zawsze kojarzył się z nazwą firmy, jaskrawoczerwonymi i geometrycznymi kształtami. Stopniowo prostokąt użyty jako tło zmienił się w kwadrat.

Czcionka i kolory

Część tekstowa również stale się rozwija. W rezultacie cienkie, wydłużone litery stały się wspanialsze i przyjaźniejsze. Ten styl pojawił się po raz pierwszy w 1954 roku. Połączenie czerwieni, bieli, czerni i żółci istnieje od 1960 roku. Ożywia logo i spełnia swoją główną funkcję – zwraca na siebie uwagę i zaprasza do gry.