Led Zeppelin Logo

Led Zeppelin Logo

Led Zeppelin to legendarny zespół założony w 1968 roku w Wielkiej Brytanii. Jest najbardziej wpływowym i innowacyjnym w historii hard rocka, kładąc podwaliny pod koncepcję „albumu rockowego”. Tworzyło go czterech muzyków, którzy połączyli kilka stylów: folk rock, heavy metal, blues rock i hard rock. Wciąż otaczają ich uwagę, sława, uznanie i nagrody, z których jedna otrzymała całkiem niedawno – w maju 2006 roku.

Znaczenie i historia

Led Zeppelin Logo Historia

Klasyczny emblemat grupy muzycznej pojawił się pięć lat po jej powstaniu – w 1973 roku. Opóźnienie wynika ze zmiany nazwy zespołu z New Yardbirds na Led Zeppelin. Wtedy czarno-biała etykieta w postaci stylizowanego napisu zaczęła migotać na wielu albumach i szybko zyskała sławę. Członkowie zespołu i ich logo są teraz prezentowani w Rock and Roll Hall of Fame.

Godło

Głównym wariantem identyfikacji wizualnej brytyjskich rockmanów jest artystycznie zaprojektowana nazwa zespołu. Cienkie czarne litery o nieregularnym kształcie umieszczone są na białym tle. Stylowo są zbliżone do mistycznych znaków, które zostały zapisane na kamieniach i runach. Symbole o różnych rozmiarach są zwarte ze sobą, aby słowa „Led” i „Zeppelin” nie łączyły się, umieszczają między nimi kreskę.

Istnieją również indywidualne logo dla każdego członka grupy. Są to małe znaki w postaci połączenia różnych kształtów geometrycznych i innych elementów w dowolnej interpretacji. John Paul Jones i John Bonham wzięli je z Księgi Znaków Rudolfa Kocha. Robert Plant sam zaprojektował swój emblemat, czerpiąc inspirację z rzekomej cywilizacji Mu. A Page nigdy nie wyjaśnił znaku osobistego, chociaż sam go stworzył. Wszystkie cztery opcje zdobiły okładkę czwartego albumu studyjnego.

W ciągu swojego długiego istnienia Led Zeppelin miał wiele elementów identyfikacji wizualnej. Jednym z nich jest Ikar. Wystąpił w 1974 roku w wytwórni płytowej Swan Song. Projekt został oparty na grafice Williama Rimmera. Ten symbol jest uważany za najbardziej ikoniczny.

Czcionka i kolory

Logo brytyjskich muzyków było od samego początku dostosowywane. Wszystkie litery mają różne kształty i rozmiary. Jedyne, co ich łączy, to styl. Utrzymane są w ścisłej geometrycznej konstrukcji, uzupełnionej lekkimi szeryfami i wydłużonymi liniami. Na przykład „E”, „Z”, „P” są wydłużone, a prawa strona litery „N” jest ścięta w dół i wystaje poza wspólną granicę. Ponadto muzycy starali się, aby w ich godle nie pojawiły się dwa identyczne symbole.

Ale w przypadku koloru wszystko jest znacznie prostsze: na logo zespół rockowy wybrał klasyczne kontrastowe połączenie czerni i bieli. Okładki jej płyt są bogate w paletę.