Lacoste Logo

Lacoste Logo

Lacoste jest producentem i sprzedawcą produktów modowych, w tym odzieży, perfum, butów, zegarków, galanterii skórzanej, okularów i różnych akcesoriów. Znajduje się w Troyes (Francja) i została założona w 1933 roku przez Rene Lacoste i Andre Gillier. Po serii wykupów związanych z niestabilnością finansową, firma jest obecnie własnością szwajcarskiej grupy rodzinnej Maus Freres.

Znaczenie i historia

Lacoste Logo Historia

Marka jest bezpośrednio związana ze sporem między gwiazdą tenisa Rene Lacoste a kapitanem francuskiego Pucharu Davisa. Postawili na walizkę ze skóry krokodyla, którą tenisista zobaczył w jednym z bostońskich okien. Nie było go na to stać, więc założył się: jeśli Lacoste wygra, druga strona kupi mu walizkę. Ale szczęście nie uśmiechnęło się do sportowca, a walizka krokodyla pozostała nieosiągalnym marzeniem.

Dlatego przy uruchomieniu firmy na logo znaku towarowego, opartego na pseudonimie Rene Lacoste, pojawił się krokodyl. W końcu jego przyjaciele nazywali go Krokodylem z powodu jego agresywnego stylu gry i wytrwałości, by „dobić” przeciwnika na korcie tenisowym miażdżącym wynikiem. Jednak później, z powodu tej symboliki, firma popadła w prawny skandal, który zakończył się pojednaniem stron i porozumieniem o zmianie nazw marek.

Kontrowersyjny emblemat został również zgłoszony przez Crocodile Garments, firmę odzieżową z Hongkongu. To nieporozumienie zaczęło się w latach 90-tych, kiedy firma próbowała wejść na rynek chiński. Ale na logo Lacoste, zarejestrowanym we Francji w 1933 r., Krokodyl wygląda w prawo, a na logo Garments, które zostało zarejestrowane w Azji w latach 1940-1950, jest odwrócony w lewo.

1933 – 1984

W oryginalnej wersji przedstawiony jest krokodyl, identyczny z prawdziwym. Ma brązową skórę z szaro-pomarańczowymi plamami i czarnymi cieniami. Ogon ma ostre kolce, a pysk jest szeroko otwarty.

1984 – 2002

W 1984 roku francuska firma stworzyła logo z zielonym krokodylem i czerwonymi ustami. Pod wizerunkiem zwierzęcia znajduje się napis „Lacoste” wykonany grubymi, dużymi literami.

2002 – 2011

Po przejściu w nowe tysiąclecie projektanci zmienili proporcje części graficznej i tekstowej, zmniejszając krokodyl.

2011 – obecnie

Na obecnym logo nazwa marki jest napisana cienką czcionką bezszeryfową.

Godło

Nazwa marki pojawiła się dzięki pseudonimowi Rene Lacoste i początkowo była tylko na koszulkach tenisowych sportowca. Został opracowany przez Roberta George’a w 1926 roku. Sportowiec nosił osobiste logo na swojej kurtce. Ale po stworzeniu La Chemise Lacoste, wraz z Andre Gillierem, szefem działu dzianin, zaczęli wykorzystywać wizerunek krokodyla w całej linii odzieży. Izod był właścicielem symbolu aligatora przez dziesięć lat, ale później Lacoste odzyskał reputację i przywrócił markę.

Po sporze sądowym pomiędzy Lacoste a fabryką odzieży i tekstyliów Crocodile, jego wygląd nieznacznie się zmienił z powodu tego samego emblematu. Spór doprowadził do korekty wizerunku aligatora: teraz ma on prawie równoległy ogon, duże plamki na skórze i małe oczy. Przeciwnik również poprawił znak firmowy: ogon jego gada podniesiony pionowo, skóra gładka, a oczy duże.

Czcionka i kolory

Logo Lacoste wykorzystuje niestandardową czcionkę z lekko zaokrąglonymi dużymi literami. Paleta kolorów składa się z zielonego (krokodyl), białego (cętki, oczy) i czerwonego (usta). Zwykle zwierzę jest na jasnym tle, ale dzieje się też odwrotnie: biały aligator w zielonym prostokącie.