KFC Logo

KFC Logo

KFC to restauracja fast food, znana na całym świecie. Założony przez pułkownika Sandersa. Istnieje od 1930 r. Sieć restauracji jest częścią Yum! Marki i siedziba główna znajdują się w mieście Louisville w Kentucky.

Znaczenie i historia

KFC Logo Historia

Logo marki KFC zawsze trzymało się dwóch podstawowych elementów: korporacyjnej palety kolorów i portretu założyciela. Przez lata swojego istnienia zmieniło się pięć razy. Co więcej, nie były to radykalne zmiany, ale dostosowania, które mają prawo nazywać się ewolucją znaku towarowego.

1952–1978

Godło tego okresu można uznać za debiut, ponieważ to ona położyła fundament pod serię rozpoznawalnych symboli korporacyjnych. Składa się z części graficznej i tekstowej w czerni i bieli.

Pierwszy to minimalistyczny portret założyciela i właściciela marki, pułkownika Sandersa. Postać pokazuje tylko głowę z muszką, tworząc wizerunek zabawnego mężczyzny, ponieważ łuk wygląda jak ramiona i nogi postaci z kreskówek.

Drugi fragment to rozszerzona nazwa restauracji fast food Kentucky Fried Chicken. To tłumaczy się jako „pieczony kurczak Kentucky” i wskazuje główny składnik menu. Czcionka jest rysowana dużymi literami „K”, „F” i „C”.

1978 – 1991

Rok 1978 przyniósł namacalne zmiany w logo. Projektanci przesunęli symbol graficzny w lewo i umieścili go przed frazą, która została wbudowana w trzypoziomową kolumnę. Twarz została powiększona, a jego mina stała się łagodniejsza i gładsza, aby wywołać przyjemne wrażenie wśród potencjalnych gości. W rezultacie regularne przeprojektowanie zamieniło się w dochodowy ruch marketingowy. Zmodernizowano również typografię, koncentrując się na literze „K” za pomocą wydłużonej nogi, która wystaje poza „e”.

1991 – 1997

W tym okresie właściciel postanowił zmienić nazwę, oficjalnie pozostawiając skróconą wersję. Dokonano tego z dwóch powodów. Po pierwsze – punkt gastronomiczny zyskał już uznanie i nie wymagał szczegółowego odszyfrowywania. Drugie – małe słowo lepiej pasuje do drogiej przestrzeni reklamowej. Podstawowym znakiem odznaki tamtych lat jest korporacyjna kolorystyka, która wówczas była zawsze obecna na logo. Jest to połączenie czerwieni, czerni i bieli.

W 1997 r. Pojawił się nowy nacisk na tożsamość wizualną KFC – „fotografia” właściciela sieci restauracji. Pułkownik jest realistycznie przedstawiony, a jego portret jest wykonany w kolorze niebieskim i białym, zbliżonym do pastelowej palety. W tle kwadratowego godła jest jednolite czerwone tło.

1997 – 2006

Logo tego czasu jest wynikiem pracy Landon Associates. Pod koniec okresu zastępuje go okrągły symbol z dobrodusznym uśmiechem na twarzy pułkownika Sandersa w stylizowanym ołówkowym portrecie. Oficjalna kurtka została zastąpiona fartuchem z trzema pionowymi paskami, a skrót „KFC” znajduje się na lewo od środkowego obrazu, bezpośrednio nad ramieniem.

2006 – 2014

W 2006 roku ciemnoczerwone kółko z wykwintnym wizerunkiem pułkownika ubranego w fartuch zamiast smokingu było nadal aktualne, ale równolegle przygotowywano oficjalne zastępstwo.

2014 – 2018

Monochromatyczna wersja logo KFC jest hołdem dla oryginalnego emblematu z 1952 r. Różnica między poprzednią wersją a obecną polega na tym, że nowoczesna wersja zawiera krótką formę nazwy, umieszczoną pod przyjazną uśmiechniętą głową z charakterystyczną muszką.

2018 – obecnie

Najnowsze przeprojektowanie marki KFC miało miejsce w 2018 roku. Twórcy zmienili kształt logo na trapezoidalny i poprawili portret. Biało-czerwone tło ma teraz trzy szerokie pionowe linie, twarz jest otoczona czarnym konturem. Znak graficzny umieszczony jest na środkowym pasku – białym. Istnieje skrót KFC kursywą. Ze względu na trapezoid logo wygląda jak szkło, jeden z głównych elementów łańcucha fast food, powodując uczucie ciepła i gościnności.

Godło

KFC Symbol

Niezależnie od roku wydania, projektu i stylu, wszystkie warianty logo mają uśmiechniętą twarz założyciela sieci fast foodów – pułkownika Sandersa. Dobroduszna emocja przygotowuje gości do sprzyjającej atmosfery. Opowiada też o wspaniałej gościnności i wyśmienitym jedzeniu, które jest tu przygotowywane. Kolejnym czynnikiem w tym projekcie jest znak. Faktem jest, że godło służy nie tylko jako oryginalny znak firmowy, ale także jako dekoracja elewacji budynku, w którym serwowane są specjały, kierując się zasadami pierwszego właściciela.

Czcionka i kolor

KFC Znak

Skrót zawsze był pisany tym samym stylem – kursywą, czcionką szeryfową wielkimi literami. A kolor to kontynuacja pozytywnych emocji: powitalny uśmiech właściciela podkreśla nieagresywna czerwień. Czarne kreski przedstawiają głowę i łuk pułkownika Sandersa, wyraźnie widoczne na białym tle.