Kawasaki Logo

Kawasaki Logo

Kawasaki to znana japońska marka, założona w 1896 roku. Jest to jedno z największych przedsiębiorstw przemysłowych na świecie, produkujące motocykle, skutery wodne, traktory, pociągi, quady, roboty i inny sprzęt. Obecnie jest to firma transportowo-produkcyjna na tak dużą skalę, że posiada dwie siedziby. Jedna znajduje się w Tokio, druga w Kobe. Założycielem koncernu przemysłowego jest Kawasaki Shōjo, który nadał firmie własne nazwisko, które później stało się podstawą symboli korporacyjnych.

Znaczenie i historia

Kawasaki Logo Historia

Kariera firmy rozpoczęła się od przemysłu lotniczego i stoczniowego, a także od naprawy transportu kolejowego. Ale w latach powojennych Japonia, jako strona przegrana, była zobowiązana do nie wypuszczania samolotów, nakładając moratorium na ten kierunek. Cały sprzęt został zdemontowany i wywieziony z kraju, a tysiące ludzi straciło pracę.

Aby uratować sytuację, Kawasaki postanowił przekwalifikować się. Pod koniec lat pięćdziesiątych kupiła upadłego producenta motocykli Meguro Manufacturing i skierowała się w innym kierunku technicznym. Tak zaczęło się tworzenie marki motocyklowej z indywidualnym znakiem, który szybko stał się rozpoznawalny na całym świecie. Na przestrzeni lat zmieniło się to tylko raz.

1961 – 1976

Debiutancki emblemat firmy transportowej zawiera tor sportowy wyłożony kilkoma szerokimi paskami. Jest to bezpośredni wyznacznik sportowego kierunku pracy, gdyż we wczesnych latach firma koncentrowała się na motocyklach, czyniąc motocykle standardem jakości i ergonomii.

Pośrodku torów wyścigowych, odwróconych w formie zakrętu, znajduje się flaga sygnalizacyjna, za pomocą której rozpoczynają rywalizację. Główny panel jest biały, natomiast brzegi i trzonek są żółte. Imię Kawasaki znajduje się na czarnym pudełku.

1976 – obecne

Po szeroko zakrojonej rozbudowie zaplecza technicznego i asortymentu, producent zdecydował się odejść od sportowego motywu odzwierciedlonego w logo i uczynić go uniwersalnym. W wyniku gruntownej rebrandingu japoński znak towarowy zyskał nową symbolikę. Ponadto zaprezentowano kompletny pakiet – od stylu korporacyjnego po oficjalną etykietę.

Godło

Nowoczesna wersja składa się z tekstu. Używa nazwy firmy w ścisłym stylu. „K” to nie tylko pierwsza litera w słowie – to także rodzaj znaku graficznego z dużą prostą nogą i elementem zygzakowatym.

Czcionka i kolor

Nazwa w logo jest zapisana wielkimi literami. Litery nie mają szeryfów – wyglądają jak idealnie równe znaki, nie wystające ani o jotę poza wskazaną granicę. Jedynymi wyjątkami są „k” oraz „i”, których wysokość pokrywa się z pierwszą literą w słowie. Paleta kolorów logo obejmuje czerń, biel, szkarłat (dawniej) i jaskrawoczerwony (obecnie).