Jurassic Park Logo

Jurassic Park Logo

Jurassic Park to nazwa serii tematycznych logo inspirowanych okresem jurajskim w historii Ziemi. Stanowią podstawę wielu filmów fabularnych, dokumentalnych, dzieł literackich i komiksów. Dziś termin ten odnosi się do kilku emblematów opartych na fabule oryginalnej powieści Michaela Crichtona. Pomimo tego, że loga nie są identyczne, powstają na tej samej podstawie.

Znaczenie i historia

Jurassic Park Logo Historia

Autorem pierwszego logo na okładce książki był Chip Kidd. Kolejne edycje zostały wykonane przez Sandy Collorę. W sumie jest kilka opcji.

1993

Tegoroczny emblemat należy do pierwszego filmu z cyklu o tej samej nazwie. Został nakręcony przez Stevena Spielberga w Universal Studios. Znak marki filmu został wykonany przez Chipa Kidda. Narysował prehistoryczną jaszczurkę z eksponatów muzealnych i albumów, używając tylko ołówka i kalki. Logo przedstawia szkielet dinozaura na czerwonym tle z napisem „Jurassic Park” pośrodku.

1997

W tym samym roku ukazał się kolejny film, nakręcony w tym samym miejscu i przez tego samego reżysera. Jego logo jest prawie identyczne z poprzednią wersją, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Jedyne różnice to więcej szczegółów, inna nazwa i mocniejsza żółta linia na obwodzie.

2001

Kolejny emblemat pojawił się w broszurach reklamowych, plakatach oraz w kinie w 2001 roku, kiedy Joe Johnston zaprezentował własną wersję filmu. Podkreślając na szaro metalicznym połyskiem, obraz dinozaura (innego gatunku) okazał się trójwymiarowy. A trzy znaki pazurów obok nazwy filmu dodały logo więcej realizmu.

2015

Colin Trevorrow pracował nad czwartym filmem z cyklu. Tym razem w filmie wzięły udział dwa studia – Legendary Pictures i Universal. Godło tego okresu przedstawia Tyrannosaurus rex na zimnym niebieskim tle.

2017

W 2017 roku w kasie pojawiła się filmowa wersja Jurassic World autorstwa Juana Antonio Bayonne. Znakiem rozpoznawczym filmu jest trójwymiarowy szkielet brudnoszarego dinozaura na tym samym tle.

2021

W 2021 roku ukaże się kolejna odsłona cyklu z własnym logo. Prace nad nim już trwają w witrynach Universal. Film wyreżyserował Colin Trevorrow.

Godło

Przed premierą pierwszego filmu Sandy Collora przeprojektowała logo w oparciu o szkielet Tyrannosaurus Rex narysowany przez Chipa Kidda. Zrobiła kości dłuższe i cieńsze, umieściła w kole postać prehistorycznego drapieżnika i dodała pas palm. Pozostałe wersje podążały w obranym kierunku. Miały tę samą strukturę i kształt. Artyści interweniowali jedynie w szczegółach, typie dinozaura, fakturze i tytule filmu.

Czcionka i kolory

Styl czcionki jest podobny do używanego na okładce książki. Jej autorem jest Michael Crichton. Zmienioną wersję opracował Doug Olena, adiunkt na Evangel University. Zasadniczo czcionka ma coś wspólnego z Gwiezdnymi Wojnami. Kolorystyka nieustannie ewoluowała: na początku była czerwono-czarna, w środku szaro-czerwona, na końcu niebiesko-szara.