Jagermeister Logo

Jagermeister Logo

Jagermeister to marka 35% nalewki na bazie 56 ziół. Jest produkowany od 1934 roku w zakładzie Mast-Jägermeister SE, który został otwarty w 1878 roku w Wolfenbüttel (Niemcy). Likier jest indywidualnym opracowaniem i należy do kategorii gorzkich. Od 1970 roku markowy produkt jest eksportowany i dostarczany do kilkudziesięciu krajów, dlatego kwestia identyfikacji wizualnej jest dla niego niezwykle ważna.

Znaczenie i historia

Jagermeister Logo Historia

Prekursorem napoju alkoholowego jest Kurt Mast, który opracował go jako aptekę poprawiającą trawienie. Dokładny przepis na trunek jest tajemnicą produkcyjną i nie został ujawniony. Wiadomo tylko, że skorupy, korzenie, kwiaty, liście i inne części roślin są napełniane alkoholem i parzone w drewnianych dębowych beczkach przez około rok. Następnie zawartość jest osuszana, filtrowana i zakorkowana do butelek z oryginalnymi etykietami.

Przedstawiają głowę i potężny tors jelenia z krzyżem między rogami. To ten rysunek jest symbolem mocnego napoju. Zaproponowany przez Kurta Masta i poświęcony św. Hubertowi, patronowi wszystkich myśliwych. A historia powstania oryginalnego logo związana jest ze starożytną legendą o mnichu-myśliwym, byłym hrabim Hubert Liege.

Pewnego razu, będąc w bożonarodzeniowym lesie, zobaczył dużego jelenia ze świecącym krzyżem między rogami. Wydarzenie to wywarło wielki wpływ na zatwardziałego łowcę: uznał je za znak Boga i złożył śluby zakonne, pozostawiając światowy zgiełk. W klasztorze, któremu oddał cały swój majątek, hrabia zmarł i został kanonizowany. Od tego czasu Hubert Liege jest uważany za patrona myśliwych i myśliwych.

Ponieważ likier nosi nazwę Jagermeister i jest dedykowany właśnie temu tematowi, od razu postanowiono skojarzyć go z wizerunkiem św. Huberta, a także z wyjątkową wizją. W rezultacie wieloletnie wydarzenie religijne nadało tej marce napoju nazwę i logo.

1937 – 1949

Zatwierdzony emblemat (w rzeczywistości jest to etykieta na butelkę) składa się z głównych wartości duchowych firmy: jelenia, skrzyżowania jego dużych rogów i blasku pochodzącego z chrześcijańskiej świątyni. Zwierzę jest pokazane z bliska, na całą twarz. Patrzy przed siebie z koncentracją. Wszystkie podstawowe elementy zostały umieszczone na brązowym tle koła. Pierwsza linia zawiera nazwę znaku towarowego oraz objaśnienia informacyjne o wytwarzanym produkcie: ilość, zawartość procentowa alkoholu, odmiana, producent, rok założenia przedsiębiorstwa. Każda etykieta ma osobne pole. Przed jeleniem znajduje się zielona gałązka drzewa iglastego – jako nawiązanie do Bożego Narodzenia.

1949 – 1970

W połowie XX wieku producent dokonał redesignu, usuwając niektóre detale z logo. Uproszczona wersja również wygląda jak pionowy prostokąt z jeleniem pośrodku. Ale w przeciwieństwie do poprzedniego obrazu zwierzę nie jest narysowane tak realistycznie. Projektanci zmniejszyli krzyż, nadali blaskowi wyraźne kontury, dodali dąb do gałęzi świerkowej i zastąpili zielony kolor jasnym beżem. Ciemnobrązowe tło było otoczone złotym pierścieniem. Ogólnie wszystkie elementy stały się bardziej symetryczne. Jedyne, co nie zostało zmienione, to pomarańczowy podkład pod markę i zielony pas krawędzi.

1970 – 1987

Wprowadzone korekty były minimalne. Twórcy pomalowali złoty kolor na jasnoszary, zmniejszyli jasność kolorów i dodali etykiety informacyjne na dole.

1987 – 2002

W tej wersji treść i położenie tekstu uległy zmianie: zamiast trzech wierszy pojawiły się dwa, a wskazanie objętości butelki zostało przesunięte w lewy dolny róg.

2002 – 2006

Tym razem projektanci przearanżowali prawie wszystkie elementy, zaokrąglając górę prostokąta. Usunęli również brązowo-pomarańczową wąską wstążkę z logo, przenieśli nazwę marki powyżej i zmniejszyli krąg z jeleniem. Ponadto twórcy sprawili, że krzyż się świecił i usunęli białe paski wokół niego na szarym tle, poprawili etykiety informacyjne, dzieląc je na sześć linii. Do zielonej ramki dodano gradient.

2011 – 2016

W 2011 roku wybrano opcję ze szczegółowymi liśćmi i świerkowymi igłami na gałęziach. Kolorystyka logo stała się bardziej stonowana.

2016 – obecnie

Obecny emblemat został ponownie ukształtowany i teraz ponownie wygląda jak pionowy prostokąt z zaokrąglonymi narożnikami. Zamiast brązowego koła pojawiła się zieleń z gradientem, która tworzy efekt jasnej poświaty krzyża. Co więcej, artyści przerysowują jelenia: nieco go powiększają, aby rozłożyste rogi dotykały złotego pierścienia. Zmieniono również wygląd informacji, które zajmują całą przestrzeń od środka w dół. Ostatnim akcentem logo jest ciemny pas krawędzi wzdłuż całego obwodu prostokąta rozciągniętego do góry.

Godło

Branding legendarnego likieru pojawił się w 1937 roku. Składa się z kilku elementów. Najważniejszy to jeleń z rozgałęzionymi rogami. Stoi pośrodku, a nad jego głową świeci wielki katolicki krzyż. Blask jest wykonany w postaci zamglonego koła podświetlonego na inny kolor.

Jeleń jest z przodu i patrzy prosto przed siebie. Na debiutanckim emblemacie zwierzę zostało szczegółowo przedstawione, z rysunkiem zbliżonym do naturalnego wyglądu parzystokopytnego. Na pierwszym planie jest świerkowa gałąź, wskazująca na motyw lasu i Bożego Narodzenia. W kolejnych wersjach nóżki świerkowe wykonane są w formie półwianka.

Niemal pośrodku logo znajduje się szeroki czerwony pasek, na którym wypisana jest nazwa napoju, producent i marka oraz inne informacje marketingowe. Korekty dokonane w 1947 roku znalazły odzwierciedlenie w wizerunku jelenia. W szczególności świecąca mgławica otrzymała precyzyjny zarys. Było jeszcze kilka zmian, które dotyczyły drobnych szczegółów, więc emblemat markowego trunku wygląda dziś dokładnie tak samo, jak na początku. Ostatnie zmiany wprowadzono w 2011 roku.

Czcionka i kolory

Nazwa jest napisana w stylu gotyckim krojem pisma zawierającym elementy Wilhelma Klingspora Gotischa, KochFraktur-Regular i Deutsche Schrift Schmal. Kolorystyka marki obejmuje kilka odcieni brązu, beżu, zieleni, bieli i czerwieni.