IKEA Logo

IKEA Logo

IKEA to holenderska grupa firm, która pojawiła się w Szwecji w 1943 roku. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz, dla których otworzyła ponad 400 sklepów. Dzięki nowoczesnemu wzornictwu i przystępnej cenie towaru jest to megapopularny znak towarowy. Dziś stał się ulubionym miejscem zakupów dla milionów ludzi na całym świecie. Jej założycielem jest Ingvar Kamprad. Główny punkt znajduje się w Delft (Holandia).

Znaczenie i historia

IKEA Logo Historia

Firma otrzymała własne logo rok po otwarciu – w 1951 roku. Opiera się na akronimie złożonym z nazwiska założyciela i nazwy miejscowości, w której się urodził. Dlatego IKEA oznacza Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Na przestrzeni lat firma miała ponad dziesięć emblematów.

1951 – 1952

Debiutancka wersja wygląda jak klasyczny znaczek pocztowy wykonany woskiem. Te były umieszczane na paczkach, listach poleconych i wartościowych. Skojarzenie to nie jest przypadkowe i wynika z faktu, że Ingvar od dzieciństwa zajmował się handlem: kupował hurtowo drobne towary i sprzedawał je detalicznie, dostarczając je osobiście do domów lub wysyłając pocztą. Pośrodku logo jest napisane małymi literami „ikea”, a dookoła duże litery „Kvalitets Garanti”.

1952 – 1957

W tym okresie emblemat został uproszczony, pozostawiając biały napis na tle khaki z nazwą firmy. Służyła jako znak towarowy.

1952 – 1953

Równolegle opracowano inną odmianę. Ma brązowe tło w postaci plamki i kilka napisów: nazwa firmy, oznaczenie roku wydania katalogu oraz nazwa rodzinnej miejscowości założyciela. Trzyczęściowa „plamka” zamknięta jest w brązowo-beżowym prostokącie z pionowymi paskami.

1953 – 1955

W 1953 r. Uproszczono tło, nadając mu jednolity kolor (beż). W centralnym elemencie pozostawiono tylko słowo „IKEA”, a „Agunnaryd” umieszczono w prawym dolnym rogu.

1955 – 1956

Projektanci zmienili kolorystykę i kształt logo. Teraz wygląda jak czarny prostokąt z żółtymi elementami w środku.

1956 – 1957

Rok później pojawiła się inna opcja: beżowy kwadrat z czarną linią wzdłuż krawędzi.

1957 – 1958

Kiedy firma zmieniła nazwę na Möbel-IKEA, rozpoczynając własną produkcję mebli, przeprojektowano logo. Deweloperzy podnieśli kolor podstawowy do neonowego żółtego i umieścili na nim czarne tło z białym napisem IKEA.

1958 – 1962

Zmiany w tamtych latach wpłynęły jedynie na kolorystykę: jasnożółty został zastąpiony czarnym, a tło w postaci „plamki” przybrało ukośny owal.

1962 – 1967

W 1962 roku wprowadzono poziome logo elipsy. W pierwszej wersji napisy znajdowały się powyżej i poniżej, w drugiej – poniżej, ale na innym tle.

1967 – 2019

To legendarny czas w historii firmy, bo otrzymała swoją ostateczną nazwę – IKEA bez skandynawskiego znaku nad literą „E”.

1981 – 1982

W tamtych latach marka stosowała czerwoną wersję głównego logo.

1982 – 2019

W 1982 roku wszystkie marki zostały zmienione. Ale zmiany nie wpłynęły na kształt, detale, litery – zmieniono tylko kolor logo. To wtedy po raz pierwszy pojawiła się firma z legendarną niebiesko-żółtą paletą. Biuro projektowe Seventy z siedzibą w Sztokholmie stworzyło również znak towarowy i wersję alternatywną.

2019 – obecnie

Obecny emblemat jest jaśniejszy niż wszystkie poprzednie wersje. W poziomym prostokącie znajduje się wąski owal, w którym znajduje się napis „IKEA”. Główną atrakcją logo jest złoty współczynnik z idealnymi proporcjami i sprawdzonymi proporcjami.

Godło

Zarówno wczesne, jak i późne wersje mają jeden charakterystyczny element – nazwę firmy w środkowej części. W zależności od roku zawsze uzupełniany jest o jakieś geometryczne kształty: owal, okrąg, kwadrat, pionowe linie, prostokąt.

Czcionka i kolory

Napisy na logo są tak proste, jak to tylko możliwe: litery są gładkie, surowe, równe, bezszeryfowe. Od 1967 roku słowo „IKEA” stało się dominującym słowem, które jest pisane szerokim, masywnym krojem pisma, kojarzonym z ciężkimi meblami.

Kolorystyka nie jest taka sama: w różnych latach dominował w nim brąz, beż, szarość, khaki i czerwień. Po przeprojektowaniu z 1982 roku pojawiła się charakterystyczna kombinacja żółtego i niebieskiego.