IBM Logo

IBM Logo

IBM to największa firma oprogramowania i sprzętu na świecie. Specjalizuje się również w doradztwie i usługach informatycznych. Służba powstała w 1889 roku, obecny kierunek przyjęła w 1911 roku. Jej założycielem jest Flint Charles, który założył jednoosobową firmę w Endicott Village w stanie Nowy Jork.

Znaczenie i historia

IBM Logo Historia

Od momentu powstania cyfrowa korporacja nosiła kilka nazw, aż do chwili obecnej – International Business Machines. To właśnie stanowiło podstawę identyfikacji wizualnej i zostało odtworzone na logo. W sumie jest osiem modyfikacji.

1889 – 1914

Debiutancki emblemat utworzony jest z monogramu, na który składają się duże litery ówczesnej nazwy firmy – International Time Recording Company. Każdy znak ma unikalny układ: „ITR” znajdują się w jednym rzędzie, a „Co” poniżej, tworząc oryginalną platformę. Litera „T” jest powiększona i wygląda na znacznie większą niż znaki sąsiednie. „C” jest rozszerzane wszerz i służy jako wsparcie dla niego.

1890 – 1914

Niemal równolegle z pierwszym logo, drugie pojawiło się po zmianie nazwy firmy na Computing Scale Company. Zarząd zastanawiał się krótko nad stylem i grafiką, używając techniki monogramu z połączeniem wielkich liter z nazwy firmy. Ale CSCo gra w innym projekcie – opływowym, w postaci loków. Litera „C” została powiększona: zawiera litery „S” (w środku) i „Co” (po prawej stronie). Skrót zdobią oryginalne ornamenty.

1910 – 1924

W trakcie uzyskiwania nowego statusu firma przeszła gruntowny rebranding, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie i brandingu. W rezultacie powstała struktura o nazwie Computing-Tabulating-Recording Company oraz emblemat oparty na monogramie CTRCo. Otrzymały też specyficzny układ: na pierwszym planie duże „T”, za nim „R”, po lewej „C”, a po prawej „Co”. A noga „T” przechodzi przez zawinięcie „R”, a samo logo wygląda jak nadruk.

1924 – 1946

W 1924 roku rozpoczęła się era International Business Machines. Początkowo skrót nie był używany: programiści wzięli za podstawę pełną nazwę firmy, wpisując słowa w formie globu z otaczającym go szerokim równikiem. „Biznes” jest napisany u góry, „Maszyny” poniżej, a „Międzynarodowy” pośrodku, symbolizując powszechne pokrycie krajów nowymi technologiami.

1946 – 1956

Okres ten przyniósł fundamentalną zmianę w strategii firmy, czyniąc z niej obiecującego giganta. Oczywiście kolejny rebranding wpłynął na identyfikację wizualną. Projektanci zaproponowali pozostawienie kwiecistych ornamentów, aby postawić na produktywność, prostotę i dostępność. Efektem takiego podejścia jest zupełnie nowe logo, składające się ze skróconej wersji International Business Machines. Niebieskie duże litery są oddzielone od siebie i uzupełnione małymi szeryfami.

1956 – 1967

Wersja z tego okresu ma prawie wszystko wspólne z poprzednim logo, z kilkoma wyjątkami. Dlatego projektanci powiększyli szeryfy, nadając im bardziej wyrazisty charakter, zwiększyli odstępy między literami w „B” i zaostrzyli środkową część „M”. Kolor i styl pozostały takie same.

1967 – 1972

Rok 1967 odegrał kolosalną rolę w historii logo IBM. Wtedy to projektant Paul Rand zastosował do tego podejście „liniowe”, to znaczy ułożył litery w pasach o równej szerokości. Na początku było ich trzynaście. Dlaczego dokładnie tak wielu? Zgodnie z zamierzeniami autora taka szerokość jest idealna, aby zrozumieć, że są to improwizowane druty. A wielkość liter zawierała dokładnie taką liczbę wierszy.

1972 – obecne

W 1972 roku podjęto niewielką zmianę: główny deweloper wymienił trzynaście pasów na osiem. Zakłada się, że reprezentują system 8-bitowy. Ale sam autor twierdzi: linie po prostu przekazują prędkość i dynamikę w emblemacie.

2018 – obecnie

Równolegle z niebiesko-białą wersją w paski stosowana jest surowa szaro-biała wersja. Skrót nazwy firmy jest umieszczony w ołowianym prostokącie. Ta wizualna interpretacja odzwierciedla stabilność i odpowiedzialność, jaką korporacja zapewnia swoim klientom.

Godło

Do 1947 roku w logo firmy dominował styl monogramów monogramów z lokami i wdzięcznymi wzorami. Potem pojawiła się ścisła wersja, która jest nadal używana. Jedyne, co ich łączy, to skrót. Wszystkie logo są oparte na zasadzie skróconych nazw firm. Nowoczesne wersje są praktyczne, solidne i precyzyjne w geometrii.

Czcionka i kolory

W 1947 roku użyto zestawu słuchawkowego Beton. W 1956 roku Paul Rand zastąpił go City. Poprawił także kształt wielkich liter, zwiększając szeryfy. Kolorystyka logo zawsze była prosta: początkowo dominowała czerń i biel, teraz niebiesko-biała.