H&M Logo

H&M Logo

H&M to odnosząca sukcesy marka reprezentująca sieć sklepów z modą w Europie. Zaangażowany w sprzedaż detaliczną odzieży. Założona przez Erling Persson. Należy do Ramsbury Invest. Pojawił się w październiku 1947 roku w mieście Vasteras (Szwecja).

Znaczenie i historia

H&M Logo Historia

Ewolucja logo tej marki rozpoczęła się od słowa „Hennes”. Tak było w pierwszej wersji brandingu. Przetłumaczone ze szwedzkiego oznacza „ona”, która samodzielnie obnosiła się z oryginalnym emblematem. Trwało to do momentu, gdy założyciel marki kupił kolejnego detalistę – konkurencyjną sieć detaliczną.

Wtedy nazwa firmy zmieniła się na Hennes & Mauritz, a wraz z nią logo. W tym samym okresie projektanci dodali grafikę do oznaczenia słownego. Ale stopniowo fraza została „zawężona” do dwóch liter, co położyło fundament pod rozpoznawalny obraz. Ogólnie sieć dystrybucji ma trzy podstawowe odmiany logo i jedną odmianę.

1947–1968

Hennes Logo 1947-1968

W roku założenia firma otrzymała proste logo: jasną nazwę na ciemnym tle. Słowo „Hennes” zapisano kursywą i ustawiono pod kątem rozciągającym się w górę. Jest to interesująca technika psychologiczna, ponieważ optymiści piszą w ten sposób, kierując koniec linii nie w dół, ale w górę.

Litery „H” i „S” są wielkie, a pozostałe małe. Za słowem znajdują się dwie linie, więc napis wygląda tak, jakby był przybity do listew. Podobne wrażenie powstaje dzięki efektowi 3D, w którym wykonane jest logo. Ciemnienie pola jest nierównomierne, ze wzmocnieniem wzdłuż górnej i prawej krawędzi.

1968–1999

Hennes & Mauritz Logo 1968

Co ciekawe, w tym okresie niemal natychmiast powstały dwa emblematy: jeden w szczegółowej wersji, drugi w minimalistycznym. Pełna symbolika obejmowała części graficzne i tekstowe. Była to podwójna nazwa „Hennes Mauritz”, uzyskana po dołączeniu do innej firmy do głównej firmy. Słowa znajdują się oddzielnie od siebie, po lewej i po prawej stronie znaku towarowego. Wykonane cienką czcionką i dużymi literami. Pomiędzy nimi znajduje się skrót „H & S”, podzielony znakiem handlowego i umieszczony w nierównym kole.

H&M Logo 1968-1999

Drugie logo jest krótkie i jasne. Jeśli pierwsza opcja jest przedstawiona w czerni i bieli, to ta jest w głębokim szkarłatie. Zawiera litery „H & S” wykonane pod nieostrożnymi pociągnięciami pędzla – dokładnie tak, jak w poprzedniej wersji.

Od 1999 r

H&M Logo 1999-....

Logo tego czasu zyskało intensywne kolory: projektanci zastąpili szkarłatny ciemnoczerwony. Litery nieco poprawione, rozciągając je i nieznacznie zwiększając nachylenie w prawo.

Godło

Nowoczesna wersja składa się tylko z liter i znaków handlowych, więc twórcy zwrócili dużą uwagę na czcionkę. Jest indywidualna, kursywa. Jego cechą wyróżniającą jest poprzeczka przy literze „H”, która jest znacznie szersza niż jest to akceptowane w klasycznej pisowni i wykracza poza granice pionowych ścian bocznych. W szczególności twórcy skupili się na prostocie, energii, młodości i pasji, które wpłynęły na wybór koloru.

Czcionka i kolory

Napis „H&M” na logo jest wykonany spersonalizowaną czcionką. Litery są rysowane, a nie drukowane: pociągnięcia są nierównej grubości i wyglądają jak pociągnięcia pędzla. Poziomy pasek w „H” jest ścięty i wystaje daleko poza dwie pionowe linie. Chociaż zestaw słuchawkowy został stworzony specjalnie dla firmy, jest nieco podobny do Dom Diagonal autorstwa Petera Dombreziana.

Jeśli chodzi o kolory, H&M preferuje jaskrawe czerwienie i biel. Pierwsza służy jako napis, a druga służy jako kontrastowe tło. Ale nie zawsze tak było: do 1968 roku emblemat był czarno-biały.