Heineken to międzynarodowa marka piwa. Należy do holenderskiego koncernu Heineken N. V., którego historia sięga 1864 roku. W drugiej połowie XIX wieku przedsiębiorca Gerard Adrian Heyneken kupił browar De Hooiberg. Została odziedziczona z ojca na syna, a następnie na wnuka. W miarę rozwoju firma wchłonęła swoich głównych konkurentów w różnych krajach i ostatecznie zajęła drugie miejsce na świecie pod względem produkcji piwa.
Znaczenie i historia
Za twórcę nowoczesnego logo można uznać Alfreda Henry’ego (Freddy) Heinekena, który najpierw pracował jako menedżer ds. Reklamy, a następnie został prezesem. Osobiście nadzorował wszystkie zmiany w projekcie i wprowadzał poprawki. Udało mu się utrwalić swoje nazwisko, zmieniając je w słynną markę.
1864 – 1884
Pierwsza wersja godła nie zachowała się. Uważa się, że to ona posłużyła jako modelka dla kolejnego znaku towarowego i nie ma dokładnych informacji o tym, jak wyglądała.
1884 – 1889
W 1884 roku legendarne owalne logo pojawiło się na butelkach piwa Heineken. Został podzielony na trzy części. Pierwsza to biały środek z artystycznym zdobieniem i pięcioramienną gwiazdą ze skrótem „HBM”. Druga to zielona ramka z napisem „HEINEKEN’S AMSTERDAM-ROTTERDAM”. Trzecią była pozioma czarna taśma, na której umieszczono nazwę produktu: „PILSENER BIER”.
1889 – 1930
Po małym przeprojektowaniu kolory nabrały chłodnego odcienia. W górnej połowie owalu pojawiły się czerwone napisy „GRAND PRIX PARIS 1889”, „HORS CONCOURS MEMBRE DU JURY PARIS 1900” oraz „TRADE MARK”. Ozdoba z figurami została zastąpiona dwoma medalami, uzupełnionymi o zwroty „DIPLOME D’HONNEUR AMSTERDAM 1883” i „MEDAILLE D’OR PARIS 1875”.
1930 – 1954 (wersja holenderska)
Piwo, które było sprzedawane w Holandii do 1954 roku, miało prostokątny emblemat z zaokrąglonymi rogami. Środek zajmowała duża pięcioramienna czerwona gwiazda. Po prawej i lewej stronie górnej belki znajdowały się dwa stare herby. W poprzek gwiazdy widniały słowa HEINEKENA, PILSENER i BIER. Poniżej – „AMSTERDAM ROTTERDAM”.
1930 – 1951 (wersja międzynarodowa)
Od 1930 do 1951 roku, wszędzie poza Holandią, butelki zdobiono owalnym logo. Była to poprawiona wersja znaku towarowego, która pojawiła się w 1889 roku. Główną różnicą są nowe napisy „HEINEKEN’S LAGER BEER” i „HEINEKEN’S BREWED IN HOLLAND”. Pierwsza znajduje się na górze zielonej ramki, a druga na czarnej taśmie poprzecznej. Gwiazda w górnym pół-owalu zmieniła kolor na czerwony.
1951 – 1954 (wersja międzynarodowa)
W 1951 roku projektanci udoskonalili poprzedni emblemat, dodając dodatkową białą obwódkę. I udało im się zmieścić w nim cały tekst: „WARZONY I BUTELKOWY PRZEZ BROWAR HEINEKENA. ROTTERDAM (HOLANDIA) – ZAWARTOŚĆ NETTO 12 FL. OZ ”. koloru czerwonego. Gwiazda znowu zrobiła się biała, żeby nie było skojarzeń z komunizmem.
1954 – 1974
W 1954 roku browar wprowadził owalne logo z napisem „Heineken” na czarnej poziomej wstążce. Wszystkie litery oprócz pierwszej były małe. Freddy Heineken chciał, aby etykieta była wiarygodna, więc wybrał zaokrągloną czcionkę.
1974 – 1991
W połowie lat 70. projektanci zmienili kształt emblematu, spłaszczając owal. Dodatkowo usunęli część napisów, powiększyli opaskę z nazwą koncernu i zakreślili zewnętrzną białą ramkę zielonym paskiem.
1991 – obecnie
Marka wkroczyła w nowy wiek z minimalistycznym logo, które składa się wyłącznie ze słowa „Heineken” i czerwonej pięcioramiennej gwiazdy.
Godło
Rozpoznawalna marka jest jednym z czynników stojących za globalnym sukcesem Heinekena. Zawsze był owalny, z wyjątkiem holenderskiej wersji 1930-1954. Główne elementy – czarna wstążka, pięcioramienna gwiazda, znaki jakości i wiele napisów – zdobią etykiety butelek piwa od około 127 lat. Wszystko zmieniło się w 1991 roku, kiedy projektanci usunęli zbędne szczegóły, pozostawiając jedynie gwiazdę i nazwę firmy.
Czcionka i kolory
Nowoczesna wersja logo jest podstawą firmowego typu Heineken Serif z charakterystycznym fazowanym e. Został opracowany przez firmę projektową Eden na podstawie zestawu słuchawkowego Horizon. W palecie znajdują się trzy kolory: butelkowa zieleń, biel i czerwień.