Head & Shoulders Logo

Head & Shoulders Logo

Head & Shoulders to linia szamponów przeciwłupieżowych wprowadzona w 1961 roku przez Procter & Gamble. Obecnie rozszerzył się do niewiarygodnie dużego asortymentu, zachowując jednocześnie swoją identyfikację wizualną.

Znaczenie i historia

Head & Shoulders Logo Historia

Godło marki jest jej znakiem rozpoznawczym, więc jest datowane na ten sam czas pojawienia się, co sam produkt. Na przestrzeni lat seria Head & Shoulders doczekała się sześciu opcji logo.

1961 – 1983

Na obrazie i napisach emblemat jest falisty. Paleta kolorów jest bogata i składa się z różu, niebieskiego, akwamarynu i ciemnoniebieskiego.

1983 – 1989

Twórcy zmienili układ elementów: podnieśli tytuł, a fale opadły. Pomiędzy nimi zostało dodane słowo „Champoo”.

1989 – 1995

Wszystkie narysowane szczegóły zniknęły z logo – pozostaje tylko tekst.

1995 – 2001

Projektanci umieścili tytuł po przekątnej i zmienili kolor liter.

2001 – 2007

Skrócony symbol h & s pojawił się po raz pierwszy na godle.

2007 – 2014

W 2007 roku rozpoczął się okres logo „wiru” – owalu z kilkoma wielokolorowymi kreskami wewnątrz. Pełna nazwa marki znajduje się obok.

2014 – 2019

Godło z uproszczoną wersją „wiru” należy do tego okresu. Ma wyraźną strukturę i precyzyjny podział na dwa centralne elementy, które przypominają klasyczną kombinację yin-yang. Ukośny owal zawiera dwa zakrzywione paski – niebieski i biały. Jego krawędzie są obszyte szarym paskiem z metalicznymi refleksami. Znak ampersand (&) zmienił się z ciemnoniebieskiego na jasny.

2019 – obecnie

Projektanci pozostawili dotychczasową strukturę logo: po lewej – ikona graficzna, po prawej – rozwinięta nazwa znaku towarowego. Zmiany dotyczyły tylko szczegółów, które nie wpłynęły na ogólną konstrukcję komponentów. Twórcy usunęli szarą ramkę, podświetlenie i gradient z owalu, więc teraz wygląda surowo i praktycznie. Co więcej, w porównaniu z poprzednią wersją ikona stała się nieco większa: stało się to dzięki połączeniu przestrzeni z jednym kolorem. Zamiast niebieskiego i srebrnego jest teraz używany niebieski.

Półkoliste haczykowate linie pośrodku znaku są zwężone z jednej strony i poszerzone z drugiej. Kiedyś były w różnych kolorach, ale teraz oba są białe. Napis po prawej pozostał ten sam – małe litery, pół kursywa, z lekkim nachyleniem w prawo.

Godło

Po przejściu przez pięć etapów ewolucji osobisty symbol stał się prostszy. Teraz składa się z rozszerzonej nazwy i owalu po lewej stronie.

Czcionka i kolory

Napis jest pisany kursywą. Wszystkie litery w słowach są małe. Nowoczesna paleta kolorów została zredukowana do kombinacji niebieskiego (litery, znak) i białego (tło, wewnętrzne kreski).